Bylinky, květiny i zelenina ze zahrádky na výšku

Nemáte zahradu, a přesto toužíte po sklizni vlastní zeleniny a bylinek, a chcete se kochat kvetoucími letničkami? To všechno můžete mít, stačí si během zimy připravit na svých balkonech, verandách, dvorech nebo venkovních schodech vertikální systém vaší budoucí minizahrady.

Bylinky, květiny i zelenina ze zahrádky na výšku
Bylinky, květiny i zelenina ze zahrádky na výšku (Zdroj: shutterstock.com)

Vertikální zahradnictví se spoléhá na skutečnost, že rostliny porostou všude, kde mají světlo, živiny a podporu. Tedy i v patrech nad sebou.  Buď si můžete koupit závěsný systém spojovatelných modulů nebo si sestavit vlastní řešení svépomocí. A při správné péči pak můžete na pár metrech čtverečních sklízet jahody, angrešt, rybíz, okurky, fazole, a třeba i ředkvičky a hlávkový salát.

Domeček pro rostliny

Na jakékoliv místo vašeho balkonu, kam jde slunce, si můžete vybudovat policový systém, kde se  v jednotlivých patrech dá pěstovat téměř cokoliv. Pokud jste kutilové, „domeček“ pro menší rostliny zvládnete celkem snadno vytvořit sami. Barvu dřeva zvolte takovou, aby se hodila ke zbytku balkonu. I ošklivá zeď touto terapií prokoukne. A pak už záleží na vaší chuti, kam postavíte bylinkové květináče, kam truhlíky osázené ředkvičkami nebo hlávkovým salátem.  Pro zeleninu jsou nevhodnější pyramidální truhlíky, na jejichž jednotlivé plochy jde během dne dostatek slunce.

Využití starých schůdků

Když nejste tak šikovní, abyste si vyrobili takovýto systém truhlíků, stejného efektu dosáhnete použitím rozevíracích schůdků. I když jsou třeba už staré a rozvrzané, pro naše účely budou ideální. Dopřejte jim nový nátěr a doplňte je pár deskami ve stejném odstínu. Právě ty poslouží jako poličky pro rostlinky. Bylinkové schody si můžete postavit na terase dokonce oboustranné. Můžete je třeba postavit i o něco vyšší než na balkoně. Strmý sklon a patrovitost po obou stranách schodů nabízejí dostatek prostoru pro květináče a nádoby s voňavými bylinkami. Dbejte ale následujících rad: Nejvyšší stupeň by měl mít dvojnásobnou šířku než ostatní. Na něm pak mohou stát i velké květináče. Schody musí být pevné a stabilní, protože ponesou velkou váhu. Umístěte schody tak, aby slunce svítilo na všechny stupně. Tedy ne jednou stranou k jihu, protože pak jsou všechny rostliny na druhé straně ve stínu. Nejlepší je postavit schody na délku ve směru východ-západ a rostliny, které milují slunce, umístit na jižní stranu stupně.

Závěsné mřížky

Pro vertikální využití malého venkovního prostoru vám dobře poslouží dřevěné ozdobné mřížky, jakési paravany, které koupíte v každém zahradnickém marketu. Mřížky můžete díky různým tvarům  kombinovat a  sestavit si tak originální komplet ne jen pro zavěšení květináčů, ale i jako oporu pro pnoucí se rostliny.

Okurky na síti

Třeba i okurky se dají pěstovat ve vertikálním systému. Jeho podstatou je vybudování dobré opěrné konstrukce pro rostliny a natažení sítí, po kterých se budou okurky pnout. Podpůrná síť na okurky, kterou běžně koupíte, výrazně zvyšuje úrodu, prodlužuje plodnost rostlin a oddaluje napadení plísňovými chorobami. Síť můžete používat několik let, aniž by se rozplétala. Podpěrná síť je vhodná i pro upevnění všech dalších popínavých rostlin, díky ní si můžete na balkoně pěstovat třeba hrášek nebo fazole.

Kapsy na klipsy

Základním článkem domácích minizahrad je modul o velikosti tří řad po třech kapsách, tedy celkem pro devět rostlinek. Moduly jsou opatřeny kruhovými klipsy, proto se dají mezi sebou spojovat a díky tomu si s nimi můžete dosytnosti pohrát – spojovat je do delších řad či svislých pásů a vytvořit si tak zahrádku přímo podle vlastní představy. Problém není sestavit ani oboustrannou „pěstící stěnu“, fantazii se zde opravdu meze nekladou. Kapsy se dají použít venku i v interiéru, podle řady výzkumů jsou navíc rostliny v domácnosti velmi vítaným doplňkem. Nejen, že interiér zpříjemňují na pohled, ale starají se také o čištění vzduchu. Díky svým přirozeným uhlíkovým filtrům odstraňují znečišťující organické látky z ovzduší a vytváří tak zdravé a příjemné vnitřní prostředí.

Interiérová hydroponie

Nemáte balkon ani venkovní parapety? Nevadí, i vy si můžete pěstovat vertikálním způsobem spoustu zeleně. A to ve speciálně upravených pet lahvích. Takzvaný „windowfarm“ je vertikální, hydroponický systém, který umožňuje celoroční pěstování v téměř každém okně za využití přirozeného světla z okna, teploty vašeho interiéru a organické „tekuté půdy.“  Voda s přídavkem živin se čerpá z nádrže ve spodní části systému, protéká z láhve do láhve a v intervalech „koupe“ kořeny rostlin. Ty se nerozrůstají, jsou kompaktní a nevyžadují tudíž tolik prostoru jako kořeny rostlin pěstovaných v zemině.

TIP

Samozavlažovací květník z PET lahve

Ve jménu ušetření prostoru je nápad na využití PET lahví dokonalý. Potřebujete PET lahev s víčkem (ideálně dvoulitrovou a větší) a cca 10 cm dlouhý knot (koupit se dá v železářství nebo galanterii). Láhev zhruba v třetině ode dna rozřízněte na dvě části, zarovnejte okraje. Spodní část bude sloužit jako zásobárna vody, horní jako nádoba na substrát. Do víčka lahve udělejte dva otvory a protáhněte jimi knot tak, aby volné konce byly na horní/vnější straně víčka. Víčko našroubujte pevně na lahev. Horní část lahve naplňte substrátem až po víčko a zasaďte či vysejte do něj vybranou bylinku. (Většina bylinek má ráda vzdušný a propustný substrát. Pokud si ho budete míchat sami, snažte se poměr půdy, kompostu a písku, navýšit ve prospěch hrubého písku zhruba 1:1:2). Zalévejte z vrchu nebo do spodní části lahve. Knot se časem ve vodě může rozložit a je třeba ho vyměnit. Stačí pak jen odšroubovat víčko, protáhnout nový knot a víčko zase zavřít. Vhodnější je použít lahve z tmavého plastu, v průsvitných se mohou tvořit zelené povlaky z řas, které nevypadají úplně nejlépe.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 31.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Truhlík z PET lahve

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud vám doma chybí truhlík, můžete si ho jednoduše vyrobit z hranaté pet láhve za pomoci nože a zeminy.

Láhev od vína jako závlaha pro kytky

Pokud máte doma více květin, ukážeme, jak si z lahve se šroubovacím uzávěrem, lepidla, hřebíku a kladiva jednoduše vyrobíte závlahu.

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč

Pokojové květiny po zimě

Pokojové květiny po zimě

Kalabasa - indická okurka

Kalabasa - indická okurka

ČTĚTE DÁLE

Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?
Jak by měla vypadat zahrada přátelská k užitečnému ptactvu?

Okrasné zahrady

Tím, že vytvoříte zahradu přátelskou k ptactvu, podpoříte biodiverzitu a přispějete k ochraně mnoha druhů. Zde je několik tipů jak na to.

Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě
Drobné cibuloviny a možnosti jejich využití v zahradě

Okrasné zahrady

Drobné cibuloviny jsou rostliny, které vytvářejí barevné květy z malých cibulek nebo hlízek. Jsou oblíbené pro svou schopnost vnášet do zahrady barvy a život.

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.