Kamélie – nádherná zimní růže

Málokterá květina rozkvétá tak nádhernými květy. Není divu, že dámy se touto exotickou kráskou zdobily na velké plesy, stala se symbolem křehkosti i pomíjivosti vášní. Navíc – když nic v zimě nekvete, je to právě kamélie, která vám vyzdobí pokoj.

Kamélie – nádherná zimní růže
Kamélie – nádherná zimní růže (Zdroj: shutterstock.com)

Málokdo si asi spojí překrásné květy kamélií se šálkem horkého čaje, přesto to tak je. Také čajovník patří totiž do rodu Camellia, zahrnujícím více než 200 druhů stromů a keřů původem z jihovýchodní Asie. A ještě jedna zajímavost k nim patří, s Čechami jsou trvale spojené svým mezinárodním latinským jménem. Botanik Karl Linné pojmenoval tento rostlinný rod po svém lékárníkovi a jezuitském misionáři Jiřím Josefu Kamelovi z Brna, který se na konci 17. století zasloužil o zkoumání tropických rostlin na Filipínách. Jeho práce jsou botaniky velmi ceněné, byl vlastně jedním z Linného předchůdců, pokusil se dokonce o rozdělení rostlin do tří tříd, i když jeho dělení bylo velmi jednoduché. Popsal ovšem na 260 druhů tropických rostlin a jeho herbář byl pro pozdější zkoumání těchto druhů cenným základem. Do Evropy kamélie doputovaly až více než třicet let po Kamelově smrti. Jejich krása učarovala zahradníkům i zámeckým pánům a květiny se brzy rozšířily zejména v zámeckých sklenících. Dobře se jim daří na zahradách ve Středomoří, ale i na Britských ostrovech, kde nejsou velké mrazy ani velká horka. Naše klima kaméliím nevyhovuje, střídání extrémních teplot je rychle zahubí.

Krása chladného pokoje

Kamélie ve skutečnosti nejsou teplomilné rostliny, i když by se to podle jejich původu mohlo zdát. Nejlépe jim ale vyhovuje umístění, kde teploty příliš nekolísají. V létě maximálně kolem dvaceti stupňů, přes zimu raději okolo deseti až patnácti stupňů. Aby plně kvetly a jejich krása se dokonale rozvinula, umístěte je tedy to chladné světlé chodby, do ložnice nebo do chladné zimní zahrady. Na teplý pokoj si sice také zvyknou, ale budou mít jen málo květů. V květinářství vybírejte mladé keříky se zdravými sytě zelenými listy a dobře udržovaným vlhkým substrátem, při dobré péči pak budete mít dlouhověký krásný keřík, který vám květy přinese radost v únorové zimě. Na přelomu února a března se můžete vypravit za krásou kamélií, pěstovaných v ideálním skleníkovém prostředí, do botanické zahrady v Liberci nebo na speciální výstavu, pořádanou každoročně zahradníky naší největší sbírky a šlechtitelské stanici kamélií v zámku v Rájci nad Svitavou. Zde máte také ideální možnost zakoupit kvalitní sazenice nejrůznějších odrůd a kultivarů, kterých je dnes vyšlechtěno na dvacet tisíc.

Barvy a tvary choulostivých keřů

Když se vám podaří najít v bytě místo, kde se kamélii bude dobře dařit, určitě nezůstanete u jedné. Vaše sbírka se bude rozrůstat a vytvoříte zákoutí s květy bílými, růžovými, červenými, fialovými, žíhanými, proužkovanými, jednoduchými, plnými, pomponkovými i sasankovitými. Nejdůležitější je skutečně umístění, kamélie nemají rády změnu, není dobré s květináči příliš hýbat, ani je otáčet. Přesto je můžete na léto vynést na stinnou terasu nebo balkon, dejte ale pozor na přehřátí a zajistěte jim stálou vlhkost třeba tím, že mezi květináče umístíte nádobu s vodou. Kyselejší substrát udržujte stále vlhký, zalévejte odstátou vlažnou vodou. Kvalitní zálivku připravíte tak, že do velké nádoby dáte trochu rašeliny, zalijete ji vodou a necháte odstát – z nádoby pak berete vodu na zalévání. Během léta kamélie nasadí poupata, potřebují tedy v té době přihnojovat, nejlépe hnojivem na rododendronyazalky. Před prvními mrazy je pak přeneste do chladné místnosti a až do zimy přihnojujte, aby se květy mohly plně rozvinout. Od března do konce května pak nechte půdu odpočinout.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Kamélie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kamélie

Pěstování kamélií

Do naší sbírky pokojových rostlin přibyla kamélie. Poradíme vám, jak s ní zacházet, aby co nejdřív kvetla.

Kamélie v Rájci nad Svitavou

O výstavě kamélií a jejich náročném pěstování si Receptář povídá s panem Janem Dvořákem

Jak pěstovat kamélie

Kamélie neboli čínská růže má opravdu krásné květy a na pěstování není zvláště náročná.

Letnění kamélií

Jak letnit pro pěstování náročné kamélie.

Kvetení kamélií

Kvetení kamélií

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.