Kapusta, zimní sklizeň i výsadba

V únoru toho na zeleninové zahrádce moc nenajdeme, ale kdo nezapomene na hlávkovou a růžičkovou kapustu, má co sklízet i za mrazu a pod sněhem. Růžičková kapusta přešlá mrazem má dokonce lepší chuť, přitom neztrácí vitaminy.

Kapusta, zimní sklizeň i výsadba
Kapusta, zimní sklizeň i výsadba (Zdroj: shutterstock.com)

Pěstování kapusty není složité, jen si musíte dát pozor na správné odrůdy. Rané se sklízejí už v létě, ale pokud je teplá zima jako letos, můžete ji ještě stihnout zasít do pařeniště, abyste měli na jaře co vysazovat. Zima je ale hlavně obdobím sklízení pozdních odrůd růžičkové kapusty. Stejně jako hlávková je v zimě cenným zdrojem vitaminu C, má ho více než citrusové plody. Kromě toho obsahuje výborný koktejl stopových prvků – draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku a sodíku.

Hlávková kapusta

Až do –10 °C můžete sklízet kapustu ze záhonů, kam jste ji vysadili v září. Pokud předpověď hrozí většími mrazy, stačí kapustu přikrýt slámou nebo na každou hlávku posadit obrácenou zavařovací sklenici a tu pak hlavně na noc ještě přehodit slámou, takto vám vydrží sklizeň velmi dlouho. Pozdní odrůdy už mají pevné hlávky, nepřirůstají, ale nemusíte je sklidit najednou, stačí si vždy dojít pro čerstvou. Nebo třeba jen otrhat pár listů do polévky. K hodně pozdní sklizni se dobře hodí hybridní odrůda Jizera F1, dobře přezimují také nové hybridní odrůdy Wiroza, Tarvoy nebo Alaska, ze starších nehybridních odrůd naše Langendijská. Pak jsou tu ještě odrůdy ozimé (Arkta, Iceprince), které se vysévají v srpnu a vysazují v září, mají ale dlouhou vegetační dobu, takže dorůstají až během zimy a sklízet je pak můžete mladé koncem února a dozrálé v březnu a dubnu.

Růžičková kapusta

Dozrává ještě později než hlávková a dobře snáší mrazivé dny, zejména pokud je přikrytá sněhovou peřinou. Při suché zimě je to horší – nemá totiž ráda střídání teplot ve dne a v noci. Pokud je tedy zima bez sněhu. Raději růžičkovou kapustu vykopejte a založte do chladného pařeniště – tam vám pak vydrží až do března. Vysoce mrazuvzdorné jsou například hybridní odrůdy Rosella F1 a Content F1. Růžičky můžete sklízet postupně, jak dorůstají, lepší než vylamovat jednotlivé je ale odříznou celý vrchol košťálu. Na rozdíl od hlávkové kapusty se růžičková také dobře zamrazuje, takže pokud pro ni nechcete chodit na zahradu ve sněhu, můžete ji sklidit a otrhané růžičky nasáčkovat do mrazáku.

Kadeřávek je také kapusta

Patří ke stejné rodině, říká se mu také kadeřavá kapusta a je to zelenina plná vitaminu C a E, beta karotenu, draslíku a železa. Kadeřávek můžete sklízet celou zimu, jeho výhodou je, že listy nerostou v uzavřené hlávce, ale volně na stonku. Můžeme je odspodu otrhávat postupně vždy čerstvé ke kuchyňské úpravě. Exitují kadeřávky pravékadeřávky sibiřské, nás v tuto chvíli ale spíš zajímají odrůdy, které vydrží naši poměrně dlouhou zimu. K těm patří z pravých kadeřávků otužilé Dwarf Green Curled nebo Fribor, ze sibiřských Hungry Gap, Red Russian s červenými listy nebo True Siberian s listy bílozelenými. K zajímavým novinkám patří Jersey Kale, odrůda vyrůstající až do výšky dvou metrů. Pohodlně tedy sklízíme spodní listy a těšíme se na další přírůstky na vrcholu.

Kapusta v kuchyni

Pro někoho je hlávková kapusta příliš aromatická, pak můžeme ale rozhodně doporučit jemnější růžičkovou nebo červenolisté kadeřávky. Navíc stačí jednoduchý trik – kapustu necháme asi deset minut vařit nebo dusit bez pokličky, drsné aroma vyletí z hrnce a zůstane jemná nasládlá chuť. Kapusta je vynikající příloha k masům, můžete z ní připravit zeleninové karbanátky, přidat ji do sekané nebo do bramboráku a samozřejmě do polévek. Hrnec husté kapustové polévky je v mrazivých dnech vynikající na zahřátí i pro zdraví.

Vydatná kapustová polévka

Na kostičky pokrájejte 200 g dobré libovější slaniny, nechte ji rozpéct, přidejte dvě lžíce oleje nebo sádla a osmahněte na něm nadrobno pokrájenou větší cibuli a na kostičky pokrájenou mrkev, kousek celeru a kousek kořenové petržele. Nakonec přidejte na proužky pokrájené listy kapusty a ještě chvilku osmahněte zeleninu s nimi. Zalijte dvěma litry masového vývaru (když máte z domácího uzeného, je to nejlepší) nebo vodou (pak přidejte dvě kostky masového bujónu). Přidejte na kostičky nakrájené dvě velké brambory. Okořeňte kmínem (není to jen pro chuť, ale kmín potlačuje nadýmání, kterým někdo může po kapustě trpět),  lžící sladké a špetkou pálivé papriky. Na mírném ohni vařte asi dvacet minut, na konci varu přidejte dva větší stroužky rozetřeného česneku a dosolte dle chuti. Kdo nemá rád zeleninovou polévku s kousky, může ji rozmixovat, případně mírně zahustit lžící hladké mouky rozmíchané ve studené vodě. Výborná je také bílá krémová polévka s růžičkovými kapustičkami..

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Mrazuvzdorná zelenina

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mrazuvzdorná zelenina

Jakou zeleninu můžeme sklízet i během zimy?

Jakou zeleninu můžeme sklízet i během zimy?

Kdy se vysévá zimní sadba a co vysít?

Zimní sadba se vysévá v květnu, aby měla dostatek času do zimních mrazíků vyrůst a dozrát. Které druhy se dají ještě teď vysévat?

Kelozel a česnekopažitka: jak se zbavit jejich škůdců

Kelozel a česnekopažitka: jak se zbavit jejich škůdců

Pěstování okrasné kapusty

Paní Krulichová představuje okrasné zeleniny - konkrétně okrasnou kapustu, která se hodí jak do zahrady, tak do podzimní dekorace.

Využití záhonů v zimě

V této reportáži si ukážeme, jak můžeme využít záhony i v zimním období.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.