Anturie – královny z pralesa

Zářivé listy a atypické květy, to je krátká charakteristika těchto exotických rostlin pocházejících z pralesů Střední a Jižní Ameriky. Anturie byla objevena na přelomu 18. a 19. století. Pojmenována byla podle dlouhé žluté palice vyrůstající ze středu velkých toulců? Anthurium – ocasnatá rostlina.

Anturie – královny z pralesa
Anturie – královny z pralesa (Zdroj: shutterstock.com)

Jistě jste již měli možnost anturie vidět v mnoha barevných variantách i velikostech, z nichž nejběžnější a zároveň nejimpozantnější je varianta s červenými květy. Velmi atraktivní, ale již méně obvyklé, jsou květy světle zelené, růžové nebo bílé případně i purpurově fialové.

Anturie jsou rostliny hojně využívané floristy při tvorbě nejrůznějších aranžmá.  Velmi dobře se kombinují s jinými exotickými rostlinami, ale v každé takové kytici dominuje právě anturie. Pro floristiku jsou velice zajímavé květy s kresbami.  Aranžmá s nimi jsou vhodná zvláště do moderních interiérů a například ve váze z čirého skla, do které jsme vyskládali nejprve půvabné oblázky, až pak umístili anturie, vylepší vzhled každého interiéru.  Pro svou exkluzivitu jsou používané při slavnostních příležitostech, jako jsou svatby, zámecké oslavy anebo výzdoba konferenčních sálů, i do svatebních kytic.

Jakmile si donesete tyto květiny domů, seřízněte je a vložte do čisté vody. Pouze takto vám vydrží i několik týdnů a po celou dobu budou vypadat tak nádherně, jako by byly z vosku. Do vody nemusíte přidávat ani žádnou výživu na řezané květiny. Opatrnosti musíte dbát zvláště při přenášení těchto květin, aby u nich nedošlo k mechanickému poškození. Květy pak dříve či později zčernají.

Chceme-li se těmto květinám zavděčit, musíme jim vybrat místo, kde nebudou v průvanu ani v chladu. Vyhovuje jim spíše vlhčí vzduch a nesnášejí přímé slunce. Vzhledem k tomu, že jejich listy jsou plné vody, hrozí jim, že při velkém slunečním záření dojde k tzv. lupovému efektu, a listy se propálí. Tyto pokojové rostliny udržíte stále svěží, pokud je budete rosit a z listů jim otírat prach. Staré odkvetlé listy anebo naopak listy a květy nevyvinuté pravidelně odstřihujeme a kořenový systém zbytečně nevystavujeme proudícímu studenému vzduchu.

U anturií zvlášť platí, že půvab těchto květin je v jednoduchosti. V bílé váze nebo květinovém obalu krásně vyniknou jejich výrazné barvy i jejich velice zajímavě tvarované dekorativní listy.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování a druhy pokojových rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování a druhy pokojových rostlin.

Pěstování anturií

Pěstování anturií

Pěstování pokojových rostlin

Načerpejte informace o pěstování pokojových rostlin, jaké jsou druhy pokojových rostlin, jak o ně pečovat a jaká teplota jim vyhovuje.

Pěstování anturie

Pěstování anturie

Pěstování a množení Anturií

Mgr. Jiří Haager představuje Anturii, její pěstování a množení.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.