Nejvhodnější venkovní rostliny pro slunná místa

Slunce praží, téměr neprší, a to se líbí jen malému množství rostlin. Pokud si ale z nich vyberete, budete mít zahradu bez starostí.

Nejvhodnější venkovní rostliny pro slunná místa
Nejvhodnější venkovní rostliny pro slunná místa (Zdroj: shutterstock.com)

Pokud potřebujete tipy právě na rostliny, které takovéto podmínky mohou v pořádku přežít, čtěte dál! Jedná se o rostliny vhodné do extrémních podmínek.

Kavyl péřový (Stipa tenuissima)

Může se klidně zasadit i v pozdním létě, vydrží vám více let. Je potřeba dát pozor na to, abychom ji nepřelili. Ze začátku má zelenou barvu, ale v průběhu léta dostane výrazný zlatý odstín. Lehce se může vysemenit v zahradě, a to pouze díky větru.

Stříbrný déšť (Dichondra argentea)

Stříbrný déšť je převislá rostlina, ideální na zavěšení v truhlících na stěnu nebo na zeď. Přes zeď vytvoří krásnou kaskádu a na slunečním světle se krásně třpytí. Ideální je také na pokrytí skalky, kde se voda drží obtížněji. Má stříbřitě modro-zelený odstín, až je těžké uvěřit, že lehce snáší sucho a přímé sluneční paprsky. Podívejte se na příklady na fotkách, jak efektně vypadá „Stříbrný déšť“ v květináčích, opravdu připomíná přepad vody.

Cesmína, severoamerický druh (Ilex vomitoria)

Nízko rostoucí rostlina s velkým množstvím listů, která je ideální pro venkovní prostory a při větším vzrůstu i pro okrasné účely, případně na výsadbu nižších živých plotů. Zdobí ji velké množství krásných červených bobulí – plodů.

Kaktusy (Cactaceae)

Krásně snáší sucho a teplo a máte navíc na výběr z velkého množství druhů a můžete se dočkat i nádherných květů. Kaktus zalévejte maximální jednou za týden, mírně. Ideální je, pokud povrch půdy, v níž je kaktus zasazen, bude světlý, napodobíme tak prostředí pouště.

Modrá agáve (Agave)

Rostlina, ze které se vyrábí slavný mexický alkoholický nápoj tequila. Má krásnou azurovou barvu, takže se bude pěkně odlišovat od zelené většiny v zahradě. Časem může dorůst až do metrové výšky. Zaléváme maximálně jednou až dvakrát za měsíc.

Juka (Yucca)

Juky je velké množství druhů, většina pojmenovaných podle barvy výrazných květů. Stonky, na kterých vyrůstají květy, dorůstají větší výšky, než samotné mečovité listy rostlin. Lépe se jí daří ve více provzdušněné půdě. Zajímavá a u nás méně obvyklá varianta s červenými květy je juka červená. Jedná se o mrazuvzdorný druh agáve původem z jihozápadní Ameriky. Její květy se pyšní nádhernou lososově růžovou barvou.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 29.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Druhy sukulentních rostlin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Druhy sukulentních rostlin

Poradna Václava Větvičky

Oblíbená poradna Václava Větvičky - odpovídá na dotazy diváků

Zazimování palmové zahrady

Zazimování palmové zahrady

Letnění pokojových květin

Pan Herynek vysvětluje, které pokojové rostliny jsou vhodně pro letnění venku a jak je zastřihávat.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.