Zahrada v nádobách

Nemáte zahradu, ale chcete zkrášlit svůj balkón? Chcete vyzdobit vchod do domu? Máte malou zahradu a nechcete na ní zakládat velké a trvalé záhony? Chcete mít každý rok jinou květinovou výzdobu? Pak právě pro vás se hodí takzvaný „container gardening“ neboli zahrada v nádobách.

Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách (Zdroj: archiv redakce)

Možná se bojíte, že nedokážete zkombinovat vhodné rostlinné druhy nebo že výsledný kontejner nebude vypadat dobře. Opak je pravdou. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

Jak vytvořit zajímavý kontejner

3 úrovně

Základní pravidlo je velmi prosté. Volte tři úrovně rostlin – jednu vysokou, která vytváří „wow“ efekt, jednu převislou, která ozdobí boky nádoby, a jednu nebo dvě rostliny na vytvoření objemu. Samozřejmě počet jednotlivých rostlin musí odpovídat velikosti zvolené nádoby.

Úrovně můžete zvýraznit pomocí speciálních nádob – například dvou nad sebou, kdy jedna je upevněna na tyči a vytváří dojem stromku, více květináčů různých velikostí posazených na sebe atd.

Kombinujte

Abyste dosáhli zajímavého efektu, kombinujte v nádobě rostliny kvetoucí a nekvetoucí.

Méně je více

Dokud jsou rostliny mladé, vypadá nádoba obvykle prázdná. Odolejte pokušení doplnit do ní další rostliny. Berte v úvahu jejich velikost v dospělosti. Pokud nebudou mít rostliny dost místa, nebude kompozice vypadat hezky i kdybyste se o ni sebelépe starali.

Pravidla, která se vyplatí dodržovat

Zhodnoťte světelné podmínky

Kontejnery nelze osazovat bez rozmyslu. To je jasné. Před výběrem rostlin proto nejdříve promyslete, kam kontejner umístíte a sledujte, kolik slunečního svitu během dne na vybraném místě bude mít. Obvykle má člověk spíše tendenci tuto míru podceňovat.

Tip pro vás: Jste-li technicky založení a chcete mít pomocníka, který bude sluneční svit měřit všude tam, kde budete potřebovat, můžete si pořídit slunoměr. Dá se koupit například na Amazonu od 20 dolarů. (http://www.amazon.com/Luster-Leaf-1875-Rapitest-Calculator/dp/B002XZLLXU)

Sepište si nákupní seznam

Osazení kontejnerů naplánujte podle zvoleného stanoviště a plánu se držte. Na seznamu nemusíte mít vypsané přesné druhy rostlin, ale jejich charakteristiky (všechny rostliny v jednom kontejneru by měly mít přibližně stejné požadavky na slunce/stín a zálivku) a požadovanou velikost. Nenechte se zlákat šíří nabídky v zahradnictví a nekombinujte bezhlavě rostliny, u kterých neznáte požadavky na stanoviště, půdu a zálivku. Ušetříte si peníze, ale i zklamání z případného nezdaru.

Schovejte si „návod“

Jakmile přinesete rostliny domů a přesadíte je do nádob, nevyhazujte štítky nebo si údaje z nich někam opište, případně nafoťte. Pokud se rostlině nebude dařit tak, jak očekáváte, můžete si snadno zkontrolovat, zda dostává péči, kterou potřebuje, případně podle názvu na internetu můžete dohledat v diskuzích nebo článcích, co děláte špatně.

Nepodceňujte drenáž

Může to znít jako zbytečnost, ale faktem je, že mnoho začínajících zahradníků umoří květiny přehnanou péčí a zálivkou. Přemokřeným rostlinám uhnívají kořeny a výsledkem je velké zklamání. Pokud vybíráte nádobu na pěstování rostlin, dejte přednost takové, která má více drenážních otvorů nebo alespoň jeden větší. U malých a středně velkých nádob by velikost drenážního otvoru měla být alespoň 1,5 cm v průměru. Drenážní otvor zakryjte větším kamenem nebo střepem a zasypte drenáží.

Tip pro vás: Pokud potřebujete kontejner přemisťovat, můžete jako drenáž místo kamenné drtě použít vrstvu šišek.

Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách

Více půdy = více živin a vody

Správná drenáž je důležitá, ale nesmí se to s ní přehánět. Pamatujte, že čím více zeminy bude v nádobě, tím lepší bude retence vody a také vyšší obsah živin. Čím více vody a živin svým rostlinám dáte, tím větší bude prostor pro vaše omyly. Nepodceňujte tedy kvalitu půdy, kterou do nádob dáváte a volte buď vlastní kvalitní kompost nebo zeminu z obchodu.

Tip pro vás: Pokud chcete zvýšit retenci vody v půdě, můžete přidat speciální gel. Hydrogel se již dlouho používá v z ahradnictví i zemědělství. 1 kg práškového hydrogelu pořídíte za 350 Kč na www.hydrogel.cz.

Aklimatizujte

Ať už pěstujete rostlinky ze semínek nebo je přinesete z obchodu, nezapomeňte na jejich aklimatizaci. Pamatujte na to, že mladé rostlinky nejsou otužilé, protože rostly v chráněných podmínkách, a tak je na nové stanoviště zvykejte postupně. To samé platí pro přezimující rostliny.

Nakrmte své rostliny

Při výsadbě dbejte na dostatečnou výživu rostlin a stejně tak v průběhu celé sezóny je nazapomeňte přihnojovat. Stačí jednou za dva týdny. Ideální jsou tekutá hnojiva, která rozmícháte ve vodě.

Tip pro vás: Využijte k přihnojení odpad z domácnosti
rozdrcené vaječné skořápky zlepšují prodyšnost půdy a uvolňují vápník, navíc obsypáním rostlin drcenými skořápkami udržíte v odstupu i slimáky;
použité kávové kapsle uvolňují do půdy dusík a prospívají rostlinám, které preferují zásaditou půdu, ve větším množství poslouží jako mulč;
banánové slupky nařezané na malé kousky jsou výborným hnojivem, obohatí půdu o vápník, hořčík, síru, fosfáty, draslík a sodík.

Čím více toho pěstujete, tím více toho zabijete

Tato přímá úměra platí vždy a je třeba s tím také počítat. Někdy i odborníci dokážou rostlinu zahubit. Je třeba se s tímto faktem smířit a přizpůsobit se. Pokud máte nádobu osázenou více druhy, je lepší odumírající rostliny odstranit co nejdříve. Ostatní rostliny jejich místo zaplní, zatímco kdybyste se snažili udržet vše naživu za každou cenu, můžete být celý dojem z nádoby pokažený.

Tip pro vás: Než rostlinu z nádoby úplně odstraníte, zkuste radikální řez a počkejte, zda znovu neobrazí. Pokud chcete rostlinu zachraňovat, vyjměte ji z nádoby, aby nekazila dojem, a vraťte ji tam, až se znovu vzchopí, nebo ji nahraďte jinou.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 29.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat balkonové květiny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Balkonové květiny jsou krásná ozdoba. Je potřeba se o ně ale správně starat. Jakou např. zvolit nádobu podle umístění a jak květiny přesadit do květináče?

Jak zalévat zeleninu v nádobách?

Zalévání zeleninu v nádobách

Výsadba vodních rostlin

Vysazování miniaturních leknínů do nádob.

Výsadba leknínů

Výsadba leknínů

Jak zazimovat rostliny v nádobách?

Zazimování rostlin v nádobách se týká především těch, které by zimu venku nepřežily. Jak je správně zazimovat?

Jarní sázení rostlin

Příprava substrátu na jarní sázení rostlin.

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.