Zahrada v nádobách

Nemáte zahradu, ale chcete zkrášlit svůj balkón? Chcete vyzdobit vchod do domu? Máte malou zahradu a nechcete na ní zakládat velké a trvalé záhony? Chcete mít každý rok jinou květinovou výzdobu? Pak právě pro vás se hodí takzvaný „container gardening“ neboli zahrada v nádobách.

Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách (Zdroj: archiv redakce)

Možná se bojíte, že nedokážete zkombinovat vhodné rostlinné druhy nebo že výsledný kontejner nebude vypadat dobře. Opak je pravdou. Stačí dodržovat několik základních pravidel.

Jak vytvořit zajímavý kontejner

3 úrovně

Základní pravidlo je velmi prosté. Volte tři úrovně rostlin – jednu vysokou, která vytváří „wow“ efekt, jednu převislou, která ozdobí boky nádoby, a jednu nebo dvě rostliny na vytvoření objemu. Samozřejmě počet jednotlivých rostlin musí odpovídat velikosti zvolené nádoby.

Úrovně můžete zvýraznit pomocí speciálních nádob – například dvou nad sebou, kdy jedna je upevněna na tyči a vytváří dojem stromku, více květináčů různých velikostí posazených na sebe atd.

Kombinujte

Abyste dosáhli zajímavého efektu, kombinujte v nádobě rostliny kvetoucí a nekvetoucí.

Méně je více

Dokud jsou rostliny mladé, vypadá nádoba obvykle prázdná. Odolejte pokušení doplnit do ní další rostliny. Berte v úvahu jejich velikost v dospělosti. Pokud nebudou mít rostliny dost místa, nebude kompozice vypadat hezky i kdybyste se o ni sebelépe starali.

Pravidla, která se vyplatí dodržovat

Zhodnoťte světelné podmínky

Kontejnery nelze osazovat bez rozmyslu. To je jasné. Před výběrem rostlin proto nejdříve promyslete, kam kontejner umístíte a sledujte, kolik slunečního svitu během dne na vybraném místě bude mít. Obvykle má člověk spíše tendenci tuto míru podceňovat.

Tip pro vás: Jste-li technicky založení a chcete mít pomocníka, který bude sluneční svit měřit všude tam, kde budete potřebovat, můžete si pořídit slunoměr. Dá se koupit například na Amazonu od 20 dolarů. (http://www.amazon.com/Luster-Leaf-1875-Rapitest-Calculator/dp/B002XZLLXU)

Sepište si nákupní seznam

Osazení kontejnerů naplánujte podle zvoleného stanoviště a plánu se držte. Na seznamu nemusíte mít vypsané přesné druhy rostlin, ale jejich charakteristiky (všechny rostliny v jednom kontejneru by měly mít přibližně stejné požadavky na slunce/stín a zálivku) a požadovanou velikost. Nenechte se zlákat šíří nabídky v zahradnictví a nekombinujte bezhlavě rostliny, u kterých neznáte požadavky na stanoviště, půdu a zálivku. Ušetříte si peníze, ale i zklamání z případného nezdaru.

Schovejte si „návod“

Jakmile přinesete rostliny domů a přesadíte je do nádob, nevyhazujte štítky nebo si údaje z nich někam opište, případně nafoťte. Pokud se rostlině nebude dařit tak, jak očekáváte, můžete si snadno zkontrolovat, zda dostává péči, kterou potřebuje, případně podle názvu na internetu můžete dohledat v diskuzích nebo článcích, co děláte špatně.

Nepodceňujte drenáž

Může to znít jako zbytečnost, ale faktem je, že mnoho začínajících zahradníků umoří květiny přehnanou péčí a zálivkou. Přemokřeným rostlinám uhnívají kořeny a výsledkem je velké zklamání. Pokud vybíráte nádobu na pěstování rostlin, dejte přednost takové, která má více drenážních otvorů nebo alespoň jeden větší. U malých a středně velkých nádob by velikost drenážního otvoru měla být alespoň 1,5 cm v průměru. Drenážní otvor zakryjte větším kamenem nebo střepem a zasypte drenáží.

Tip pro vás: Pokud potřebujete kontejner přemisťovat, můžete jako drenáž místo kamenné drtě použít vrstvu šišek.

Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách
Zahrada v nádobách

Více půdy = více živin a vody

Správná drenáž je důležitá, ale nesmí se to s ní přehánět. Pamatujte, že čím více zeminy bude v nádobě, tím lepší bude retence vody a také vyšší obsah živin. Čím více vody a živin svým rostlinám dáte, tím větší bude prostor pro vaše omyly. Nepodceňujte tedy kvalitu půdy, kterou do nádob dáváte a volte buď vlastní kvalitní kompost nebo zeminu z obchodu.

Tip pro vás: Pokud chcete zvýšit retenci vody v půdě, můžete přidat speciální gel. Hydrogel se již dlouho používá v z ahradnictví i zemědělství. 1 kg práškového hydrogelu pořídíte za 350 Kč na www.hydrogel.cz.

Aklimatizujte

Ať už pěstujete rostlinky ze semínek nebo je přinesete z obchodu, nezapomeňte na jejich aklimatizaci. Pamatujte na to, že mladé rostlinky nejsou otužilé, protože rostly v chráněných podmínkách, a tak je na nové stanoviště zvykejte postupně. To samé platí pro přezimující rostliny.

Nakrmte své rostliny

Při výsadbě dbejte na dostatečnou výživu rostlin a stejně tak v průběhu celé sezóny je nazapomeňte přihnojovat. Stačí jednou za dva týdny. Ideální jsou tekutá hnojiva, která rozmícháte ve vodě.

Tip pro vás: Využijte k přihnojení odpad z domácnosti
rozdrcené vaječné skořápky zlepšují prodyšnost půdy a uvolňují vápník, navíc obsypáním rostlin drcenými skořápkami udržíte v odstupu i slimáky;
použité kávové kapsle uvolňují do půdy dusík a prospívají rostlinám, které preferují zásaditou půdu, ve větším množství poslouží jako mulč;
banánové slupky nařezané na malé kousky jsou výborným hnojivem, obohatí půdu o vápník, hořčík, síru, fosfáty, draslík a sodík.

Čím více toho pěstujete, tím více toho zabijete

Tato přímá úměra platí vždy a je třeba s tím také počítat. Někdy i odborníci dokážou rostlinu zahubit. Je třeba se s tímto faktem smířit a přizpůsobit se. Pokud máte nádobu osázenou více druhy, je lepší odumírající rostliny odstranit co nejdříve. Ostatní rostliny jejich místo zaplní, zatímco kdybyste se snažili udržet vše naživu za každou cenu, můžete být celý dojem z nádoby pokažený.

Tip pro vás: Než rostlinu z nádoby úplně odstraníte, zkuste radikální řez a počkejte, zda znovu neobrazí. Pokud chcete rostlinu zachraňovat, vyjměte ji z nádoby, aby nekazila dojem, a vraťte ji tam, až se znovu vzchopí, nebo ji nahraďte jinou.

Zuzana Šimmrová

Publikováno: 29.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti
Některé listnáče jsou mistři barev i odolnosti

Rostliny

Okrasné listnaté stromy se hodí do malých i velkých zahrad a jejich listí je na podzim zaplaví plejádou barev, které jsou pastvou nejen pro oči.

Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup
Zaplevelil vám jitrocel kopinatý záhony? Vytrhejte ho a připravte si sirup

Rostliny

Jitrocel kopinatý poskytuje včelám velké množství kvalitního pylu, ale jitrocel jako plevel je vnímán spíše negativně. Přesto se jej nemá smysl zbavovat úplně.

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.