Vyzrajte na podzimní depresi – bylinky, které vám pomohou!

Pro zlepšení paměti se často nabízejí potravinové doplňky nebo čaje z listů ginkgo biloby. Bylinek, které nám v podzimním a zimním čase pomohou překlenout depresivní počasí, zklidní nám nervy, přinesou klidný spánek a ještě prospějí naší paměti, je ale mnohem víc. Řadu z nich si můžete pěstovat i doma nebo na zahrádce.

Vyzrajte na podzimní depresi – bylinky, které vám pomohou!
Vyzrajte na podzimní depresi – bylinky, které vám pomohou! (Zdroj: shutterstock.com)

Bakopa drobnolistá neboli brahmi (Bacopa monnieri) je svěže zelená rostlinka libující si ve vlhké výživné půdě. Je to jedna ze základních bylin ajurvédské medicíny, protože má očistné a harmonizační účinky na náš organismus. Snižuje pocity úzkosti, neklidu a napětí, zklidňuje mysl a podporuje relaxaci. Zvyšuje syntézu proteinů a aktivitu mozkových buněk, užíváním tedy podpoříte svou mozkovou bdělost, zlepší se schopnost učit se novým podnětům i zapamatovat si je. Používá se také jako krev čistící prostředek napomáhající léčbě astmatu, chronických kožních onemocnění a vysokého krevního tlaku. Ze sušených lístků brahmi se připravuje čaj, doporučená dávka je 5-15 g sušených lístků denně pro přípravu čajového odvaru. Brahmi můžete pěstovat jako půvabnou pokojovku, její poléhavé výhony obsypané svěže zelenými lístky a často vykvétající bílými kvítky vypadají nejlépe v závěsných květináčích. Potřebuje organickými hnojivy doplňovanou zeminu a vydatnou zálivku.

Pupečník asijský neboli gotukola (Centella asiatica) je další tropickou rostlinou hojně využívanou prastarou ajurvédskou medicínou k regeneraci nervové soustavy, kterou zklidňuje i posiluje a odstraňuje nervové blokády. Je vyhlášeným prostředkem na podporu inteligence a paměti, pomáhá i pro zlepšení příznaků Alzheimerovy choroby. Na podporu mozkové činnosti se v tradiční medicíně často kombinuje s vitanií snodárnou – ašvagandou (Vithania somnifera), která podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a zároveň podporuje mozkovou činnost. Obě rostliny se celoročně nejlépe pěstují jako pokojové, v létě sice mohou být venku, komplikovaně se pak ale přenášejí do tepla domu. Zato v pokoji na hodně světlém stanovišti, třeba na okenním parapetu, dělají parádu. Pupečník se rozroste v dobře hnojené a vlhké půdě (nebo i v minijezírku jako bahenní rostlina) dlouhými převislými výhonky a jeho zubaté kulaté lístky jsou velmi dekorativní. Vitanie je zase silná rostlina se stříbřitě ojíněnými listy, v jejichž paždí hojně kvete a vytváří efektní semeníkové červené bobule.

Zatímco tři zmíněné tropické bylinky nám poskytují drogu v listech a čaj z nich si při dodržení dávkování připravovat sami, dvě rostliny chladných sibiřských krajů svou sílu střádají v kořenech pod zemí. O to je však mocnější, pro laické používání ale také nebezpečnější. Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) i čemeřici kavkazskou (Helleborus caucasicus) můžeme ovšem bez potíží pěstovat na české zahradě a oba druhy patří k bylinkám skutečně velmi ozdobným. Zejména u čemeřice kavkazské ovšem hrozí zaměnitelnost s jinými odrůdami, které jsou prudce jedovaté – takže opravdu pozor a raději se spolehněte na sušené kořeny nebo potravinové doplňky připravené rukama farmaceutů. Šišák má mnoho blahodárných účinků, především na krevní tlak, likvidaci volných radikálů v těle, je protialergický. Zároveň ale působí i na nervovou soustavu, účinky jsou prokázané i v dětské medicíně při potížích s nočními děsy, u dospělých pomáhá při chronické nespavosti a neurózách, při neurotických bolestech hlavy. Také čemeřice kavkazská má harmonizující a zklidňující účinky, zároveň ale také pomáhá při artitických bolestech kloubů, revmatismu a také při snižování krevního cukru. Zajímavý efekt preparátu k nám doputoval z tradiční ruské medicíně v podobě přípravků s tajemným názvem „moroznik“ (je to ruské slovo pro čemeřici) – užívá se pro celkovou očistu organismu a spolu s ní přináší i odtučňovací efekt, tedy hubnutí. Pokud nejste po infarktu nebo netrpíte srdeční aritmií, můžete si odtučňovací kúru s moroznikem vyzkoušet. Trvá rok, zbaví vás přebytečného tuku v těle a zároveň pomůže se stresem a úzkostnými stavy.

TIP

Pupečník do salátů

Lístky pupečníku se v tradiční cejlonské kuchyni používají také čerstvé třeba pro zpestření chuti zeleninových salátů. Můžete to vyzkoušet, mají jemně pikantní chuť, která lahodně zpestří například jinak chuťově fádní hlávkový salát.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 28.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování pupečníku asijského

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Jiří Pirner má opět připravenou zajímavou léčivou rostlinu. Tentokrát si popovídáme o pupečníku asijském.

K čemu používat pupečník asijský

Pupečník asijský je skvělou podporou pro nervovou soustavu, paměť a koncentraci.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.