Vyzrajte na podzimní depresi – bylinky, které vám pomohou!

Pro zlepšení paměti se často nabízejí potravinové doplňky nebo čaje z listů ginkgo biloby. Bylinek, které nám v podzimním a zimním čase pomohou překlenout depresivní počasí, zklidní nám nervy, přinesou klidný spánek a ještě prospějí naší paměti, je ale mnohem víc. Řadu z nich si můžete pěstovat i doma nebo na zahrádce.

Vyzrajte na podzimní depresi – bylinky, které vám pomohou!
Vyzrajte na podzimní depresi – bylinky, které vám pomohou! (Zdroj: shutterstock.com)

Bakopa drobnolistá neboli brahmi (Bacopa monnieri) je svěže zelená rostlinka libující si ve vlhké výživné půdě. Je to jedna ze základních bylin ajurvédské medicíny, protože má očistné a harmonizační účinky na náš organismus. Snižuje pocity úzkosti, neklidu a napětí, zklidňuje mysl a podporuje relaxaci. Zvyšuje syntézu proteinů a aktivitu mozkových buněk, užíváním tedy podpoříte svou mozkovou bdělost, zlepší se schopnost učit se novým podnětům i zapamatovat si je. Používá se také jako krev čistící prostředek napomáhající léčbě astmatu, chronických kožních onemocnění a vysokého krevního tlaku. Ze sušených lístků brahmi se připravuje čaj, doporučená dávka je 5-15 g sušených lístků denně pro přípravu čajového odvaru. Brahmi můžete pěstovat jako půvabnou pokojovku, její poléhavé výhony obsypané svěže zelenými lístky a často vykvétající bílými kvítky vypadají nejlépe v závěsných květináčích. Potřebuje organickými hnojivy doplňovanou zeminu a vydatnou zálivku.

Pupečník asijský neboli gotukola (Centella asiatica) je další tropickou rostlinou hojně využívanou prastarou ajurvédskou medicínou k regeneraci nervové soustavy, kterou zklidňuje i posiluje a odstraňuje nervové blokády. Je vyhlášeným prostředkem na podporu inteligence a paměti, pomáhá i pro zlepšení příznaků Alzheimerovy choroby. Na podporu mozkové činnosti se v tradiční medicíně často kombinuje s vitanií snodárnou – ašvagandou (Vithania somnifera), která podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a zároveň podporuje mozkovou činnost. Obě rostliny se celoročně nejlépe pěstují jako pokojové, v létě sice mohou být venku, komplikovaně se pak ale přenášejí do tepla domu. Zato v pokoji na hodně světlém stanovišti, třeba na okenním parapetu, dělají parádu. Pupečník se rozroste v dobře hnojené a vlhké půdě (nebo i v minijezírku jako bahenní rostlina) dlouhými převislými výhonky a jeho zubaté kulaté lístky jsou velmi dekorativní. Vitanie je zase silná rostlina se stříbřitě ojíněnými listy, v jejichž paždí hojně kvete a vytváří efektní semeníkové červené bobule.

Zatímco tři zmíněné tropické bylinky nám poskytují drogu v listech a čaj z nich si při dodržení dávkování připravovat sami, dvě rostliny chladných sibiřských krajů svou sílu střádají v kořenech pod zemí. O to je však mocnější, pro laické používání ale také nebezpečnější. Šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) i čemeřici kavkazskou (Helleborus caucasicus) můžeme ovšem bez potíží pěstovat na české zahradě a oba druhy patří k bylinkám skutečně velmi ozdobným. Zejména u čemeřice kavkazské ovšem hrozí zaměnitelnost s jinými odrůdami, které jsou prudce jedovaté – takže opravdu pozor a raději se spolehněte na sušené kořeny nebo potravinové doplňky připravené rukama farmaceutů. Šišák má mnoho blahodárných účinků, především na krevní tlak, likvidaci volných radikálů v těle, je protialergický. Zároveň ale působí i na nervovou soustavu, účinky jsou prokázané i v dětské medicíně při potížích s nočními děsy, u dospělých pomáhá při chronické nespavosti a neurózách, při neurotických bolestech hlavy. Také čemeřice kavkazská má harmonizující a zklidňující účinky, zároveň ale také pomáhá při artitických bolestech kloubů, revmatismu a také při snižování krevního cukru. Zajímavý efekt preparátu k nám doputoval z tradiční ruské medicíně v podobě přípravků s tajemným názvem „moroznik“ (je to ruské slovo pro čemeřici) – užívá se pro celkovou očistu organismu a spolu s ní přináší i odtučňovací efekt, tedy hubnutí. Pokud nejste po infarktu nebo netrpíte srdeční aritmií, můžete si odtučňovací kúru s moroznikem vyzkoušet. Trvá rok, zbaví vás přebytečného tuku v těle a zároveň pomůže se stresem a úzkostnými stavy.

TIP

Pupečník do salátů

Lístky pupečníku se v tradiční cejlonské kuchyni používají také čerstvé třeba pro zpestření chuti zeleninových salátů. Můžete to vyzkoušet, mají jemně pikantní chuť, která lahodně zpestří například jinak chuťově fádní hlávkový salát.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 28.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování pupečníku asijského

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Jiří Pirner má opět připravenou zajímavou léčivou rostlinu. Tentokrát si popovídáme o pupečníku asijském.

K čemu používat pupečník asijský

Pupečník asijský je skvělou podporou pro nervovou soustavu, paměť a koncentraci.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.