Palmy zdobí zimní zahradu

Exotické palmy jsou sice velmi otužilé okrasy našich zahrad, ale zimní mráz opravdu nemilují. Mnohé ho sice přežijí, ale pokud je máme zasazené v nádobách, je jednoduché jim dopřát luxusní přezimování v interiéru. Tyhle exotické krásky si tuhle naši službičku zaslouží.

Palmy zdobí zimní zahradu
Palmy zdobí zimní zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Za to, že můžeme některé druhy rostlin subtropického pásma pěstovat i v našich zeměpisných šířkách, vděčíme především poslední době ledové, která skončila přibližně před 12 000 lety. Právě v té době se palmy začaly studenějšímu klimatu přizpůsobovat. Takže jsou dnes odolné natolik, že přežijí i naše evropské zimy. Zvláště ty mírnější mohou lákat k přezimování těchto rostlin venku. Přestože některé druhy palem snášejí teplotu až do – 15 °C, musí se obalovat. Naše zimní počasí je totiž proměnlivé a příliš vlhké. Zamokří-li se srdíčko palmy ledovým sněhovým deštěm a v noci přijde mráz, rostlina zajde. K obalení jsou vhodné rákosové rohože, sláma nebo smrkové větve, ty totiž chrání, ale i přitom propouštějí dovnitř vzduch.

Odolná palma konopná

Typickým příkladem plamy, která může přezimovat venku, je palma konopná (Trachycarpus fortunei), jedna z nejodolnějších palem pocházejících z horských oblastí východní Číny, kde roste až do výšky 2500 m n.m. Má velmi atraktivní vzhled s tmavě zelenými, lesklými listy vyrůstajícími z pevného kmene. V našich podmínkách přirůstá vzrostlá palma, s výškou kmene okolo 2 m, až 30 cm za rok. Má ráda výživnou půdu s příměsí písku, to z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Při zajištění sušších podmínek během zimního období přežívá rostlina bez poškození mrazy až -17°C. Pokud listy omrznou a není poškozen stonek rostliny, na jaře bohatě obrazí. Proti poškození mrazem je vhodné jednak chránit rostlinu proti dešti a sněhu tak, aby nedošlo ke zmrznutí vody ve vrcholu stonku (srdci) rostliny a zároveň krytem okolní půdy proti promrznutí např.vrstvou suchého listí. Mladé jedince chráníme raději vždy před příchodem mrazů pod -5°C.

Nejsou náročné

Ani u mrazuvzdorných palem se ale nevyplatí riskovat, a tak se doporučuje je raději pěstovat v mobilních nádobách, které při prvních mrazících přeneseme dovnitř. Měly by přestát zimu na chladném a světlém místě, nejlépe při teplotě 4 – 12 C. Při tomto zazimování je potřeba dávat pozor, aby kořeny nebyly ve vlhku. Zaschlé a staré listy odstraníme. Ten, kdo nemá dostatečné světlé místo, může nechat přezimovat některé druhy palem i na temnějším místě, v garáži, na schodišti, v komoře nebo na venkově ve stodole.  Na tmavých místech se palmy zalévají v zimě jen tehdy, je-li substrát vyschlý. Minimálně jednou za měsíc se na palmy podíváme a podle potřeby zalijeme. Je velmi důležité, aby ve dnech, kdy nemrzne, byla tato stanoviště důkladně provětrána. Nehybný vzduch je příznivý pro škůdce a palmy jsou pak náchylnější k různým nemocem.

Dostatek světla a pozor na průvan

Palmy milují světlo, nejlepší je jasné rozptýlené světlo, protože ne všechny palmy dobře snášejí přímé sluneční záření, většina z nich vyžaduje zastínění, pro něž je dostačující tylová záclona na okně. Palmu rozhodně nelze umístit do tmavého rohu pokoje. Palmy tropického původu vyžadují přezimování v mírně teplé nebo teplé místnosti. Palmy subtropického původu necháme raději přezimovat v chladných místnostech. Všechny palmy špatně snášejí průvan, zvláště nebezpečný je pro ně studený vzduch pronikající v zimě do místnosti při větrání ventilačním okénkem. Na chlad jdou velice citlivé kořeny palem, proto nádoby s palmami nestavíme na studený parapet nebo na podlahu s mramorovou dlažbou – tam pod ně dáme alespoň izolační podložku třeba z polystyrenu.

Které krásky doporučujeme?

Opravdovou krasavicí je žumara nízká (Chamaerops humilis), která dostala své jméno podle typického vzrůstu (chamai – nízký, rhops – křoví). Na rozdíl od žumary ztepilé vytváří od mládí každoročně nové přírůstky, nové kmínky a působí bohatým keřovitým dojmem. Listy jsou nádherně vějířovité, modrozelené, spodní strana je bělavě plstnatá. Tento druh palmy roste do výšky velmi pomalu, exempláře větší než člověk jsou velice vzácné. Při správné péči začne brzy kvést. Od rodu Trachycarpus, se kterým ji lze zejména v mládí snadno zaměnit, se liší trny podél řapíků. Tento druh palmy je možno pěstovat v nádobách, bez jakýchkoli potíží zvládá slunná stanoviště a není nijak náročná na zálivku. Od poloviny května až do listopadu ji dejte na hodně slunné stanoviště ven, a přes zimu ji uskladněte nejlépe v chladné zimní zahradě, kde je maximálně 15 °C. Zalévání není složité, přežije úplné sucho a nemá ráda přelévání. Udržujte substrát zkrátka mírně vlhký, hnojit by se mělo jednou za čtrnáct dní hnojivem na palmy. Přesazuje se pouze tehdy, když už spodní kořeny prorůstají květináčem.

Datlovník kanárský (Phoenix canariensis) už podle názvu pochází z Kanárských ostrovů. Tento rod je považován za jednu z nejodolnějších palem a také nejvíce pěstovaných.
Roste tak, že na kmeni zůstávají staré základy listů. Listy po vyrašení jsou nerozdělené. K rozdělení dochází s každým následujícím listem. Listy u starších rostlin tvoří krásnou korunu.
Datlovník potřebuje světlo a dostatek zálivky. Od dubna do října je vhodné umístit palmu na zahradu, pak ji přestěhujte do domu, i jí svědčí nejlépe světlá chladná zimní zahrada.

TIP

Pozor na teplotní šok

Letos si zima dává na čas, možná jste proto při pohledu na předpověď počasí ponechali své odolné palmy venku až do prosince. Určitě se jim nestalo, ale přece jen byly vystaveny delšímu pobytu v chladu, nepřenášejte je tedy rovnou do vytopené místnosti, nesnesly by teplotní šok. Nejdříve je dejte do sklepa nebo garáže, kde je sice chladno, ale nemrzne. Po nějaké době, kdy palmy přivyknou této teplotě, je můžete přestěhovat do o pár stupňů teplejší zimní zahrady nebo do chodby, tedy na místo, kde se pohledem na ně budete těšit až do jara.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 28.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak hnojit palmy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak hnojit palmy

Jak pečovat o cykasy

Pan Studnička radí divákům, jak přesadit cykasy, když si je přineseme z obchodu a jak o ně následně pečovat.

Pěstování mrazuvzdorných palem

Pěstování mrazuvzdorných palem

Jak zazimovat palmy

Jak zazimovat palmy

Letnění fíkusů, strelícíí a palem

Pan Absolín radí, jak pěstovat fíkusy, strelície a palmy.

Představení vzácných druhů rostlin

František Kafka přišel do studia představit vzácné druhy rostlin

ČTĚTE DÁLE

Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu
Škola zahradní architektury: Vybíráme vhodné materiály na zahradu

Okrasné zahrady

Dřevo je jedním z nejpřirozenějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete použít ve své zahradě, dodává zahradě útulnou a harmonickou atmosféru.

Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii
Škola zahradní architektury: Vymýšlíme základ zahrady, koncept a studii

Okrasné zahrady

Než začnete s jakýmkoli fyzickým zásahem do vaší zahrady, je důležité mít jasný plán. Zvažte proto, jak chcete vaši zahradu využívat.

Osázejte předzahrádku podle babiček
Osázejte předzahrádku podle babiček

Okrasné zahrady

Prostor mezi brankou a domem by měl být potěchou pro oči majitelům domu i návštěvám. Je to jediná část zahrady, kterou jsme ochotni ukázat kolemjdoucím, měla by tudíž reprezentovat. Dříve, než se rozhodnete předzahrádku osázet rostlinami, které vás uchvátily na dovolené či při návštěvě botanické zahrady, pojďte načerpat inspiraci vzpomínkou na romantické záhonky našich babiček.

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.