Okrasné česneky vyzdobí každou zahrádku

Ne, opravdu nejsme v zeleninové zahrádce. Právě naopak – okrasné druhy česneku patří na dobře viditelné místo záhonu letniček, protože jsou skutečně velice dekorativní. Navíc pěstování zvládne každý začátečník, jsou to rostliny odolné a nenáročné.

Okrasné česneky vyzdobí každou zahrádku
Okrasné česneky vyzdobí každou zahrádku (Zdroj: shutterstock.com)

Pěstování česneku kuchyňského (Allium sativum) patří do zeleninového koutku. Pokud ovšem stojíte o vlastní zásobování kuchyně kvalitní zeleninou, na česnek rozhodně nezapomeňte. Zejména proto, že naše obchody jsou bohužel zaplaveny čínským česnekem, který je chuťově proti českému naprosto nevýrazný. Ale dost o kuchyni, vraťme se na okrasnou zahradu, kde nám hýří barvami nádherné květy česneků více méně nejedlých.

Krása bez nároků

Ploché talířky s roztřepenými okraji nebo kulaté bambule hustých okolíků složených ze stovek droboučkých kvítků vyrůstají na pevných stoncích do výšky 20 – 100 cm. Při zemi je „zajišťuje“ růžice silných dužnatých listů, propůjčující každé jednotlivé rostlině dojem hrdého samostatného jedince. Nejlépe ovšem vypadají ve skupinách, jinak to ale skutečně jsou statečné odolné rostliny. Snad kromě příliš promáčené špatně propustné půdy se jim daří úplně všude.
Na podzim po prvních mrazech (ale můžete i na jaře, jen květů se nejspíš dočkáte pozdě v létě nebo až za rok) usadíte cibulku do země asi dvojnásob hluboko, než je její velikost. Co dál? Už jen čekat, až vyraší listy a objeví se zárodek květu, který nakonec vyžene do výšky a rozzáří se růžově, fialově, bíle, červeně nebo žlutě pro potěšení vašeho oka. Vyndávat cibulky po odkvětu ze země ani nemusíte. Spokojeně se budou množit pod povrchem a v dalších letech vám přinesou zase více mladých rostlin. Nebo cibulky vykopete, rozdělíte, uskladníte v suchu a temnu a na podzim v listopadu zasadíte tam, kde se vám česneky budou líbit příští rok.

Ve všech výškách a barvách

Od skalničkových nízkých druhů až po dominantní obrovské koule na silném stonku vysokém přes metr – to všechno nabízí okrasný česnek. Něžná bílá, veselá žlutá, elegantní růžová, vínová, fialová a dokonce sytě modrá barva může právě tak vynikat samostatně, jako vytvářet doplněk k jiným letničkám.
Vyšší druhy vyniknou nad nízkými rostlinami s dekorativními zelenými listy. Hodí se k nim i proto, že listy česneku poměrně brzy uvadají, zatímco stonek s květem je ozdobný nakvítající, v plném květu i postupně přecházející do střapatého odkvétání, zkrátka na záhonu vyniká několik týdnů. Další dobrá vlastnost? Když vám odkvetou poslední pozdní pestré tulipány, česnek se teprve na svou sezónu chystá. A když vysadíte různé druhy, pokvetou vám na záhonu od května do července, ty pozdní pak zdobí záhon ještě v srpnu. Z více než 500 druhů se u nás na zahradách pěstuje něco okolo deseti.

Vybírejte s námi

Česnek karatavský (Allium karataviense) patří mezi nejnižší a hodí se výborně mezi kameny do skalky. Koule hustých kvítků o průměru 5-10 cm jsou krémové nebo světle fialové a rozkvétají od května na stonku vysokém jen 15-20 cm. Dekorativní je i růžice plochých silných listů. Česnek zlatožlutý (Allium flavum)trochu připomíná divoký česnek medvědí, ale na rozdíl od tohoto bíle kvetoucího druhu vykvétají koncem června na 30-60cm vysokém stonku okolíky kvítků na nepravidelně dlouhých stopkách v barvě žluté, někdy i sladce růžově. Maximálně 60 cm výšky dorůstá také v květnu vykvétající česnekmodrý (Allium caeruleum)) s hustými paličkami kvítků sice drobnějších, zato překrásně azurově modrých.
Světle modrý nebo fialový je také stejně vysoký česnek Christophův (Allium Christophii), jeho květenství je ale obrovské, v průměru má hustá koule kvítků až 25 cm a záhon ozdobí od května až do července. Dokonce až v srpnu pak rozkvétá o něco vyšší a drobnější purpurový nebo fialový česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon). Naopak velmi brzy v květnu už můžete obdivovat jeden z nejkrásnějších a nejoblíbenějších druhů, česnek aflatunský nebo také perský (Allium aflatunense). Zvlášť sytě růžová odrůda Purple Sensation nádherně rozzáří záhon se zelenými nižšími trvalkami.

Chcete, aby česnek dorostl do výše plaménků nebo ostrožek a doplnil tak letničkový kvetoucí záhon? Pak je tu pro vás česnek obrovský, zvláště pak jeho kultivar Globmaster, vysoký až 180 cm s fialovými a růžovými koulemi květů o průměru až 25 cm. Jako solitér vypadá naopak skvěle třeba nízký střapatý česnekSchubertův(Allium Schubertii).

TIP

Pažitka a medvědí česnek

Víte, že i pažitka (Allium schoenoprasum) je česnek? Podle růžových hlaviček kvítků to jistě poznáte, pokud ovšem chcete přísun této vynikající ostře vonící a pikantní zeleniny plné vitaminů a stopových prvků do pomazánek a polévek, pak trsy pažitky, kterými můžete klidně olemovat třeba záhon letniček, vykvést nenechte. V květu totiž ztrácí většinu své chuti. Stejně dekorativní jako pažitka je i divoký česnek medvědí (Allium ursinum), nizoučká rostlinka, která vám v květnu ozdobí podrost pod stromy šťavnatými lístky a záplavou bílých kvítků. Pro kuchyňské zpracování se hodí jak cibulky tak listy. Vyplatí se nať i nasušit, protože je nejen velmi chutná, ale její léčivé účinky na nemoci z nachlazení i vysoký krevní tlak jsou ještě vyšší než u kuchyňského česneku.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 27.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování jarního česneku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování jarního česneku

Sázení česneku

Sázení česneku

Léčivé účinky česneku

Léčivé účinky česneku.

Jak poznat český česnek

Jak poznat český česnek

Jak zpracovat a uskladnit česnek

Helena Uhrová popisuje, jak konzervovat česnek pro pozdější využití, jak ho uskladnit a dále nabízí různé česnekové recepty

Výsadba česneku na podzim

Výsadba česneku na podzim

ČTĚTE DÁLE

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?

V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí
V květináčích zůstanou jarní květiny v bezpečí

Rostliny

Cibuloviny v nádobách jsou alternativou výsadby na záhoně. Vypadají v nich stejně krásně, ale zároveň jsou v bezpečí před nejrůznějšími škůdci.

Solitérní keře na každou zahradu
Solitérní keře na každou zahradu

Rostliny

Okrasné solitérní keře mají své místo v každé zahradě. Nejenže ji zkrášlují, ale dodávají jí na zajímavosti. Víte, které dřeviny jsou do naší zahrádky vhodné?

Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat
Užitečná pícnina nemá na zahradě co dělat

Rostliny

Travina jílek je u nás velmi běžná a roste nejen ve volné přírodě, ale zemědělci ji využívají jako užitečnou pícninu. Na zahradě se ovšem mění v plevel.

Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat
Zelí čínské je nepříliš známá zelenina, kterou musíte pěstovat

Rostliny

Pěstování zelí patří k tradici na nejedné zahrádce. Nehledáte však alternativu k listovým salátům? Pak určitě vyzkoušejte zelí čínské.