Okrasné česneky vyzdobí každou zahrádku

Ne, opravdu nejsme v zeleninové zahrádce. Právě naopak – okrasné druhy česneku patří na dobře viditelné místo záhonu letniček, protože jsou skutečně velice dekorativní. Navíc pěstování zvládne každý začátečník, jsou to rostliny odolné a nenáročné.

Okrasné česneky vyzdobí každou zahrádku
Okrasné česneky vyzdobí každou zahrádku (Zdroj: shutterstock.com)

Pěstování česneku kuchyňského (Allium sativum) patří do zeleninového koutku. Pokud ovšem stojíte o vlastní zásobování kuchyně kvalitní zeleninou, na česnek rozhodně nezapomeňte. Zejména proto, že naše obchody jsou bohužel zaplaveny čínským česnekem, který je chuťově proti českému naprosto nevýrazný. Ale dost o kuchyni, vraťme se na okrasnou zahradu, kde nám hýří barvami nádherné květy česneků více méně nejedlých.

Krása bez nároků

Ploché talířky s roztřepenými okraji nebo kulaté bambule hustých okolíků složených ze stovek droboučkých kvítků vyrůstají na pevných stoncích do výšky 20 – 100 cm. Při zemi je „zajišťuje“ růžice silných dužnatých listů, propůjčující každé jednotlivé rostlině dojem hrdého samostatného jedince. Nejlépe ovšem vypadají ve skupinách, jinak to ale skutečně jsou statečné odolné rostliny. Snad kromě příliš promáčené špatně propustné půdy se jim daří úplně všude.
Na podzim po prvních mrazech (ale můžete i na jaře, jen květů se nejspíš dočkáte pozdě v létě nebo až za rok) usadíte cibulku do země asi dvojnásob hluboko, než je její velikost. Co dál? Už jen čekat, až vyraší listy a objeví se zárodek květu, který nakonec vyžene do výšky a rozzáří se růžově, fialově, bíle, červeně nebo žlutě pro potěšení vašeho oka. Vyndávat cibulky po odkvětu ze země ani nemusíte. Spokojeně se budou množit pod povrchem a v dalších letech vám přinesou zase více mladých rostlin. Nebo cibulky vykopete, rozdělíte, uskladníte v suchu a temnu a na podzim v listopadu zasadíte tam, kde se vám česneky budou líbit příští rok.

Ve všech výškách a barvách

Od skalničkových nízkých druhů až po dominantní obrovské koule na silném stonku vysokém přes metr – to všechno nabízí okrasný česnek. Něžná bílá, veselá žlutá, elegantní růžová, vínová, fialová a dokonce sytě modrá barva může právě tak vynikat samostatně, jako vytvářet doplněk k jiným letničkám.
Vyšší druhy vyniknou nad nízkými rostlinami s dekorativními zelenými listy. Hodí se k nim i proto, že listy česneku poměrně brzy uvadají, zatímco stonek s květem je ozdobný nakvítající, v plném květu i postupně přecházející do střapatého odkvétání, zkrátka na záhonu vyniká několik týdnů. Další dobrá vlastnost? Když vám odkvetou poslední pozdní pestré tulipány, česnek se teprve na svou sezónu chystá. A když vysadíte různé druhy, pokvetou vám na záhonu od května do července, ty pozdní pak zdobí záhon ještě v srpnu. Z více než 500 druhů se u nás na zahradách pěstuje něco okolo deseti.

Vybírejte s námi

Česnek karatavský (Allium karataviense) patří mezi nejnižší a hodí se výborně mezi kameny do skalky. Koule hustých kvítků o průměru 5-10 cm jsou krémové nebo světle fialové a rozkvétají od května na stonku vysokém jen 15-20 cm. Dekorativní je i růžice plochých silných listů. Česnek zlatožlutý (Allium flavum)trochu připomíná divoký česnek medvědí, ale na rozdíl od tohoto bíle kvetoucího druhu vykvétají koncem června na 30-60cm vysokém stonku okolíky kvítků na nepravidelně dlouhých stopkách v barvě žluté, někdy i sladce růžově. Maximálně 60 cm výšky dorůstá také v květnu vykvétající česnekmodrý (Allium caeruleum)) s hustými paličkami kvítků sice drobnějších, zato překrásně azurově modrých.
Světle modrý nebo fialový je také stejně vysoký česnek Christophův (Allium Christophii), jeho květenství je ale obrovské, v průměru má hustá koule kvítků až 25 cm a záhon ozdobí od května až do července. Dokonce až v srpnu pak rozkvétá o něco vyšší a drobnější purpurový nebo fialový česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon). Naopak velmi brzy v květnu už můžete obdivovat jeden z nejkrásnějších a nejoblíbenějších druhů, česnek aflatunský nebo také perský (Allium aflatunense). Zvlášť sytě růžová odrůda Purple Sensation nádherně rozzáří záhon se zelenými nižšími trvalkami.

Chcete, aby česnek dorostl do výše plaménků nebo ostrožek a doplnil tak letničkový kvetoucí záhon? Pak je tu pro vás česnek obrovský, zvláště pak jeho kultivar Globmaster, vysoký až 180 cm s fialovými a růžovými koulemi květů o průměru až 25 cm. Jako solitér vypadá naopak skvěle třeba nízký střapatý česnekSchubertův(Allium Schubertii).

TIP

Pažitka a medvědí česnek

Víte, že i pažitka (Allium schoenoprasum) je česnek? Podle růžových hlaviček kvítků to jistě poznáte, pokud ovšem chcete přísun této vynikající ostře vonící a pikantní zeleniny plné vitaminů a stopových prvků do pomazánek a polévek, pak trsy pažitky, kterými můžete klidně olemovat třeba záhon letniček, vykvést nenechte. V květu totiž ztrácí většinu své chuti. Stejně dekorativní jako pažitka je i divoký česnek medvědí (Allium ursinum), nizoučká rostlinka, která vám v květnu ozdobí podrost pod stromy šťavnatými lístky a záplavou bílých kvítků. Pro kuchyňské zpracování se hodí jak cibulky tak listy. Vyplatí se nať i nasušit, protože je nejen velmi chutná, ale její léčivé účinky na nemoci z nachlazení i vysoký krevní tlak jsou ještě vyšší než u kuchyňského česneku.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 27.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Medvědí česnek a jak ho pěstovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Medvědí česnek je oblíbená sezónní bylinka. Víte, kdy se sbírá a jak jí poznat od jiných, mnohdy i jedovatých rostlin?

Pěstování jarního česneku

Pěstování jarního česneku

Sázení česneku

Sázení česneku

Léčivé účinky česneku

Léčivé účinky česneku.

Jak poznat český česnek

Jak poznat český česnek

Jak zpracovat a uskladnit česnek

Helena Uhrová popisuje, jak konzervovat česnek pro pozdější využití, jak ho uskladnit a dále nabízí různé česnekové recepty

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?