Červeno bílé květinové dekorace

Květiny hrají významnou roli nejen ve společnosti, ale i jako neodmyslitelná součást našich domovů. Nerůznější dekorace nás provázejí při slavnostních příležitostech, jakými jsou například plesy, významné konference, květinové výstavy, ale i jako velmi vkusná a zajímavá dekorace hal a místností. Stejně tak mnohá nevěsta volí pro svatební kytici právě tyto dvě barvy symbolizující nevinnost a vášeň, oddanost a lásku.

Červeno bílé květinové dekorace
Červeno bílé květinové dekorace (Zdroj: Shutterstock:)

Většina z nás si už nedovede ani představit svůj život například bez pokojových rostlin pěstovaných v květináčích. Nemusí to být ale vždy jen hrnkové rostliny, které si do bytu vybíráme. Stejně tak nám tuto službu udělají i květinová aranžmá vyladěná do našich oblíbených barev. Na trhu dnes nalezneme také širokou paletu nejrůznějších aranžovacích pomůcek, nádob vhodných pro rostlinné dekorace, stuh, špendlíků, perliček, sušeného materiálu i umělých květin, hydrogelu. Předpokládám však, že většina z nás dává přednost květinám rostlým – živým.

Velmi zajímavě působí velké ploché aranžmá vypichované v pruzích stejným květinovým druhem. Ornithogalum v první nejvyšší lince střídají bílé anturie, pod nimi se tyčí hlavičky rudých poupat růží. Červené silně vonící lilie jsou od růží odděleny hustou řadou bílých chryzantém, které celkově zjemňují dojem z velkoryse pojatého aranžmá.  Pro tuto majestátně působící dekoraci je vhodné  výhradně umístění na velké prostorné ploše, v interiérech konferenčních sálů a velkých hal.

Netradiční vzhledem i způsobem pěstování jsou hrnkové rostliny pěstované v dekoračních nádobách ve tvaru ovoce z foukaného skla.  Pro snadnější přístup do těchto nádob jsou vždy na obvodu patřičně velké otvory, kterými pěstitel zabezpečuje svým rostlinkám přísun potřebných živin a nezbytný kyslík. Velmi vděčnou pokojovou rostlinou s výrazně zelenými listy je lopatkovec neboli Spatiphylum.  Jeho nejběžněji pěstované kultivary dosahují výšky mezi 20 až 30 cm. Kousek usušené parožnatky a červený pedig dotvoří celkový vzhled interiéru této netradiční pěstební nádoby.

Svým milovaným uděláme jistě radost květinovou dekorací ve tvaru srdce. Může se hodit zrovna tak ke Dni matek jako na Svatého Valentýna. Pro výrobu tohoto květinového aranžmá byla použita bílá a červená aranžovací hmota Florex. Z rostlých květin bílé ornithogalum neboli snědek, rudé ranunculusy, několik snítek medvědí trávy a dvacítka salalových listů nebo listů z bobkovišně, které jsou tužší  a lépe drží tvar i při zasychání.  Medvědí tráva vhodným vytvarováním podtrhuje celkový dojem z této neobyčejné květinové dekorace.  Samozřejmě fantazii se meze nekladou a víme-li, že námi milovaná osoba má v oblibě jiné květiny, třeba růže anebo frézie, můžeme tuto srdcovou dekoraci vhodnými květinami pozměnit.

Velmi neobvykle budou jistě ve vhodném interiéru působit i dekorace v průhledných číších, do kterých byly použit hydrogel.  Jedná se o drobný organický granulát, který po zalití vodou zvětší svůj objem až desetinásobně. Stačí k němu přilévat postupně vodu podle toho, jakým tempem se z naaranžované nádoby bude odpařovat. Rostliny v něm umístěné tak budou zásobeny potřebnou vlhkostí a navíc jej dnes běžně pořídíte v široké paletě barev.

Nyní už jen zbývá připravit si podle osobní fantazie a vkusu vhodné rostlinydekorační materiál a pustit se do vlastnoruční tvorby.  Vůbec nevadí, pokud se nebudete držet námi uvedených námětů a postupů, naopak, tím lépe. O to víc se pak můžete pyšnit originalitou své vlastní tvorby.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.