Phalaenopsis – orchidej vhodná jako dárek i jako dekorace

Pestrá škála barev, neuvěřitelné tvary květů a nádech exotiky – to všechno jsou orchideje. Jejich magická krása upoutá pozornost každého. Nově vyšlechtění kříženci orchidejí ale nevyžadují tolik péče a kvetou po dlouhé týdny.

Phalaenopsis – orchidej vhodná jako dárek i jako dekorace
Phalaenopsis – orchidej vhodná jako dárek i jako dekorace (Zdroj: Shutterstock)

Pro poměrnou snadnost pěstování je snad nejžádanější na dnešním trhu orchidej Phalaenopsis, vhodná i pro začínající pěstitele.  Pokud tedy chcete udělat radost kamarádce, sestře, zkrátka nějaké oslavenkyni, věnujte jí Phalaenopsis neboli můrovce jako dárek.  Tyto typy orchidejí patří k nejvíce pěstovaným.

Při správné péči se tyto tropické krásky nemusí pěstovat například ve sklenících nebo jakýchkoli speciálně upravovaných podmínkách. Od běžných pokojových rostlin se však odlišují svými speciálními nároky. Phalaenopsis  dokáže přežít dokonce i v paneláku, ačkoli jejich domovem je Indonésie nebo Filipíny, kde jich roste na 40 druhů.

Vytvářejí hrozny nebo laty bílých, růžových, žlutých, fialových a různě kombinovaných barevných květů.  Phalaenopsis běžně koupíte dnes snad již v každém květinářství i supermarketech.  Vyberte si rostlinu s poupaty a alespoň jedním rozkvetlým květem, abyste měli jistotu, jakou mají přesně barvu. Méně nakvetlé orchideje vám samozřejmě vydrží déle, neboť jejich poupata nakvétají postupně. Nemá-li rostlina již žádné poupě, nekupujte ji, brzy by vám odkvetla.

Mějme na paměti, že při každém zalévání musíte provlhčit dobře celý substrát. Dáme však dobrý pozor na to, aby nadbytečná voda mohla dobře odtékat. Nesmí totiž zůstat v nádobě pod květináčem. Kořeny orchidejí na vlhko citlivě reagují. Obvykle úplně postačí, když rostlinu zalijeme jednou za týden až 14 dní. Kořeny jsou citlivé na přehnojení, takže přihnojujeme jen při každé druhé zálivce, a to hnojivem na orchideje. Od listopadu do února vůbec nehnojíme.

Vzhledem k nápadným květům by orchideje měly dostat vždy své speciální místo a stát pokud možno jednotlivě. Orchideje vyniknou nejlépe ve stylově zařízených místnostech. Hodí se k neobvyklým  klasickým, ale i extravagantním moderním kouskům nábytku.
Ušlechtilý ráz, který je orchidejím vlastní, by měl doplnit vhodný výběr nádoby. Nádoba by však neměla odvést pozornost od nádhery květů. Odborníci se shodují na tom, že orchideje nejlépe vyniknou v jednobarevné nádobě, podřízené barvě květů.  Zkrátka v jednoduchosti je krása.

Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování orchidejí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstování orchidejí není jen tak pro někoho. Je potřeba trpělivost a hodně kvalitní podmínky.

Orchideje

Orchideje

Jakou orchidej si pořídit do bytu

RNDr. Miloslav Studnička provede diváky po Botanické zahradě v Liberci a ukáže, jakou vhodnou orchidej si pořídit do bytu a jak se o ni starat.

Představení vzácných druhů rostlin

František Kafka přišel do studia představit vzácné druhy rostlin

Předvánoční rostliny a stromky

Zahradník František Kafka přišel do studia představit rostliny a stromky z předvánočního trhu

Pěstování orchideí

Ukázka některých druhů orchideí a rady na jejich pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?