Narcisy – velikonoční květiny mnoha barev

Narcis (Narcissus) je cibulovitá, víceletá rostlina, která je zvána poslem velikonoc, a to díky době svého výkvětu. Tyto květiny mají svou symboliku, historii a především mnoho obdivovatelů, kteří narcisy pěstují doma i na zahradě, aby se mohli na jaře těšit z nádherně barevných květů.

Narcisy – velikonoční květiny mnoha barev
Narcisy – velikonoční květiny mnoha barev (Zdroj: archiv redakce)

Většina narcisů pochází původně z jižní Evropy. těchto květin je však mnoho druhů –  mezi ty nejznámější patří například jednokvěté, trubkovité narcisy na dlouhém stvolu, velko i malo-korunní narcisy, plnokvěté druhy s množstvím květů na stvolu, hybridní druhy narcisů atd.  Daleko větší skupinu tvoří odrůdy cibulovitých narcisů, těch je přes 10 000. Všechny však spojuje nádherné tvarování okvětních lístků a překrásné barevné kombinace celých květů. Běžné druhy narcisů dorůstají přibližně do výšky kolem 60 cm a klíčí z podzemní cibule.

Legendy a mýty

Své jméno dostaly narcisy díky své omamné vůni – \“narcissus\“ je totiž v překladu něco jako narkotikum či omamná bylina. Východní kultury narcis považují za symbol lásky a oddanosti – na jejich krásu byla dokonce složena i veršovaná óda v arabštině.  Západní kultury spojují narcisy se sebeláskou a marnivostí.

V antické mytologii je dokonce zmiňován příběh o sličném mladíkovi jménem Narkiss, kterého pohltila vodní hladina v níž se neustále vzhlížel a kochal se svou tváří. Nedbal ani toho, že se do něj zamilovala slabá lesní nymfa, která se utrápila z neopětovaných citů. To však rozčílilo bohyni lásky, Afrodité a ta pak chlapcovo tělo proměnila na květ, rostoucí u břehů vod a klonící svůj květ ke hladině v zoufalé touze zahlédnout krásu, jenž se Narkissovi stala osudnou. Paradoxní je, že romantikou opředené narcisy (obzvláště bílé a žluté druhy, kvetoucí hned na začátku jara) jsou symboly smrti a zmrtvýchvstání.

Narcis jako léčivá bylina?

Narciskám se zjevně nedostává takového obdivu oproti jiným jarním květinkám, jako léčivou bylinku ji však kořenářky a felčaři využívali již od pradávna. A to i přes její vysoký obsah jedovatých alkaloidů, jež způsobují silné zvracení a lehkou otravu trávicího traktu. Dobrou pověst však narcisům zachránila moderní medicína. Zjistilo se totiž, že obsahují látku galanthamin, která pomáhá v boji proti demenci. Na to konto se rozběhly i výzkumy a testy, které dost možná galanthamin označí jako účinný jako prostředek proti Alzheimerově nemoci.

Pěstování Narcisů v okrasné zahradě

Po jarním odkvětu narcisů vyberte cibulky z půdy ve chvíli, kdy jim začnou rašit drobné kořínky. Cibulky uložte na suché a teplé místo aby dozrály. Po tomto období hybernace a vegetačního klidu je můžete zasadit do půdy (nejvhodnější období je zhruba v konec srpna). Narcisy pro své zakořenění totiž vyžadují vysoké teploty a dlouhodobé vyhlídky na slunné počasí. Právě slunná místa těmto rostlinkám velmi vyhovují – na stinná zákoutí reagují nevelkým a deformovaným kvetením. Dva týdny před samotnou výsadbou cibulek udělejte do záhonu 25 cm hluboké jamky do nichž nasypte vyzrálý kompost či startovací hnojivo. Cibulky, očištěné o svrchního pláště pak vysazujte zhruba 15 –  20 cm od sebe, zasypte substrátem a mírně přitlačte. Následně cibulím dopřejte vydatnou zálivku.

Domácí pěstování narcisů

Pro pokojové pěstování vybírejte raději větší cibule s dostatkem zásobních živin. Cibulky zasadíme do dekorativní nádoby, truhlíku, či květináče s písčitou půdou. Výrazně větší cibule usaďte do květináčů po jedné, menší po třech až pěti. Když se objeví poupata, umisťují se do dobře osvětlené místnosti. Současně pak podle potřeb daného druhu, vyberte pro rostlinku vhodné místo v bytě či domě a dopřávejte cibulím přiměřenou teplotu vzduchu, bez velkých výkyvů a stále vlhkou půdu.

Choroby a škůdci napadající Narcisy

Možné příznaky chorob a defektů od škůdců je dobré pozorovat a kontrolovat, abyste mohli včasným zásahem rostlině pomoci. Při sázení, přesazování a rozmnožování je proto třeba prohlédnout cibule a hlízy.
 Mezi známé nepřátele krásných Narcisů patří například:

Cibulový červ nebo také cibulové háďátkoRostlina roste slabě a deformovaně, vnitřek cibule je tmavý a následně květina umírá. Pokud chcete řádění cibulových červů zabránit, nezapomínejte na odplevelení okolí narcisu a minimálně po  tři roky nevysazujte nové cibule tam, kde byly předešlé narcisy napadeny.

Cibulová plíseň – Hlízy začínají hnít a objevují se na nich tmavé skvrnylisty rostliny pokryje šedá, houbovitá plíseň. Této nemoci předejdete, namočíte-li cibule do fungicidového roztoku určeného k ochraně obilnin a okrasných rostlin. Následně je nechte vyschnout. Tuto \“preventivní koupel\“ aplikujte u zdravých cibulí – nakažené rostliny už zachránit nelze.

Cibulovka Narcisová – Tento škůdce klade larvy přímo do útrob cibule, která je na omak měkká. Pokud zaznamenáte zažloutlé listy, zalijte rostlinu insekticidním přípravkem. Pokud se listy zatáhnou, přihrňte cibule půdou. Měkké cibule již nevysazujte a při koupi sazenic si zkontrolujte kvalitu a zdraví cibuloviny.
 V případě, že vám cibule vůbec nekvetou, může být příčinou jejich příliš malá velikost, nadměrná teplota, nedostatek světla, ale i příliš vyschlý substrát.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 24.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel
Jetel luční – oblíbená zemědělská plodina i problematický plevel

Rostliny

Jetel luční se jako plevel dokáže rozrůst opravdu rychle a zabírá spoustu místa, přičemž jeho následná likvidace zase tak jednoduchá není.

Rez není na hrušni jen kosmetická vada
Rez není na hrušni jen kosmetická vada

Rostliny

Hrušeň je krásný strom, který rodí chutné ovoce. Ale pokud ho napadne rez a vy to nebude řešit, můžete se rozloučit s bohatou úrodou.

Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte
Cukrová řepa je okopanina, bez které si čaj neosladíte

Rostliny

Cukrová řepa je známou plodinou už od dávnověku. V našich zahrádkách se však již téměř nevyskytuje. A je to škoda, protože tato řepa má co nabídnout.

Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce
Jedovaté a nebezpečné plevely na vaší zahrádce

Rostliny

Plevel může být jedovatý a může růst na vaší zahradě, aniž byste o tom věděli. Možná by stálo za to znát alespoň ty nejčastější. Co myslíte?

Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami
Milujete cizrnu? Můžete si ji vypěstovat i sami

Rostliny

Žlutá cizrna je skvělá potravina, která se u nás příliš nepěstuje. A to je škoda. Pojďme to změnit! Poradíme vám jak na to. Pěstovat ji můžete i na balkoně.

Připravte se včas na nekončící boj s plevelem
Připravte se včas na nekončící boj s plevelem

Rostliny

Jakmile vyraší první jarní tráva a zahrada se zazelená, je tu čas na nepříjemnou otázku – a tou je likvidace zahradních plevelů. Jak si s nimi poradit?

Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu
Cesmína není pouze symbol Vánoc. Může zdobit i naši zahradu

Rostliny

Cesmína je stálezelená rostlina s jasně červenými plody. Na zahradách se pěstuje jako okrasný keř, ale hodí se i pro vybudování živého plotu.

Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy
Celer je králem mezi zeleninou, pěstujte jej i vy

Rostliny

Celer patří k základním plodinám, které na zahrádce nesmí chybět. Jak celer na zahradě pěstovat, abychom dosáhli velké úrody? Vše se dozvíte v našem článku.

Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit
Krasavec, který vás může na zahradě pěkně potrápit

Rostliny

Krásný keř jménem janovec metlatý se vyjímá v přírodě i na zahradě. Je to ale úporná rostlina, která se nehodí do každé zahrady a kterou musíte kontrolovat.

Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy
Brokolice je oblíbená zelenina, pěstujte ji i vy

Rostliny

Brokolice na zahradě vám jednoznačně nesmí chybět. Její konzumace je pro naše tělo natolik prospěšná, že ji prostě musíte pěstovat.

Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám
Víte, co s jedním z nejzávažnějších trávovitých plevelů střední Evropy? Poradíme vám

Rostliny

Škodlivá tráva chundelka metlice sice vypadá pěkně a někdo z ní vyrábí dekorace, zemědělci z ní však radost rozhodně nemají. Proč, se dozvíte v článku.

Syrové houby pomáhají našemu tělu
Syrové houby pomáhají našemu tělu

Rostliny

Konzumace hub v syrovém stavu je prospěšná pro lidský organismus. Proč neupravit houby na oblíbený způsob a sníst je syrové? Čím nám pomáhají?