Svitel latnatý – efektní strom pro malou zahradu

Často hledáme do malé zahrady nebo na předzahrádku pěkný solitér, u kterého nehrozí, že nám za pár let zastíní všechny okna v domě. Svitel je na taková místa ideální a je škoda, že si ho zahrádkáři zatím téměř nepovšimli.

Svitel latnatý – efektní strom pro malou zahradu
Svitel latnatý – efektní strom pro malou zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Strom, který je dekorativní od jara do zimy, se nehledá snadno. Právě svitel latnatý (Koelreuteria paniculata), ve své asijské domovině nazývaný luan šu, tuhle vysněnou permanentní ozdobnost nabízí. Exoticky vyhlížející lichozpeřené listy jsou navíc stříhané jako krajka. Raší bronzově růžově, v létě mají svěže zelenou barvu a na podzim zlátnou – odtud americké pojmenování Golden Raintree. V létě, kdy už je většina keřů a stromů odkvetlá, se strom obalí mohutnými až 30 cm dlouhými latami žlutých květů, ty se na podzim promění ve zvláštní měchýřky zelených plodů. Když opadají poslední listy, měchýřky na stromě zůstanou dlouho do zimy a postupně se mění v červené a hnědé lampionky.

Nenáročný městský společník
Svitely se často vysazují v městských parcích, protože dobře snášejí i horší ovzduší a nepotřebují velkou péči. Proto se výborně hodí i do městských a příměstských zahrádek, to ale neznamená, že strom nemůžete mít třeba i v podhorských a horských oblastech. V Číně, Japonsku a v Koreji rostou svitely volně v suchých údolích i v korytech vyschlých řek, právě tak se jim ale daří na březích vodních toků. V údolích bývá teplota velmi proměnlivá, stromy si tedy zvykly na horko i chlad.

Nízký kmen, pravidelná koruna
Svitel dobře snáší sucho, nepotřebuje žádnou zálivku a vystačí si i s písčitou nepříliš vydatnou půdou. Při tak malých nárocích se ovšem vyvinul jako strom nevelkého vzrůstu, na našich zahrádkách za dlouhá léta postupně naroste maximálně do 7 metrů. Kmínek přibývá na tloušťce pomalu, zato koruna se už u mladých stromků sama vytvaruje do pravidelného kulovitého tvaru, a taková i zůstane. Není třeba ji nijak zásadně upravovat, stačí jen na jaře odříznout polámané nebo uschlé větvičky. Pro dobré kvetení potřebuje svitel slunné místo a suché teplé léto. Mladé stromečky mohou být choulostivé na mráz, ale již do tři let věku jsou plně mrazuvzdorné do –27 °C.

Pozor na vítr
Svitel má tvrdé kvalitní dřevo s pěknou kresbou, v Asii je využíváno podobně jako u nás dřevo akácií nebo javorů. Tvrdost ale znamená také křehkost, a to i u poměrně mladých letorostů. Proto by měl být svitel chráněný před větrem, jinak mu hrozí polámání větví.

O dalším nádherném stromě, který by vám neměl uniknout, si můžete přečíst v článku Sakura – krásný čas růžových stromů na zahradě

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pomoci stromům překonat náročné období sucha?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Měli bychom vědět, jak se zalévají mladé, z podzimu nebo z jara vysazené stromy a jak zalévat stromy již pevně zakořeněné nebo dokonce stromy staré.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy je velmi důležitá, obzvlášť proto, aby neohrožovaly okolí.

Péče o staré stromy

Péče o staré stromy

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Jak využít místa pod stromy

Guildy jsou společenství stromů a rostlin. A protože pod stromy bývá zbytečné prázdné místo, můžeme jej využít k osázení.

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.