Podle čeho vybírat zahradní traktor?

Dostavěli jste dům a řešíte údržbu zahrady? Především u  větších ploch je dobré se zamyslet, zda není namístě vhodnější místo sekačky zvolit spíše traktor. Jak si ho vybrat?

Podle čeho vybírat zahradní traktor?
Podle čeho vybírat zahradní traktor? (Zdroj: Shutterstock)

„Pokud jste v zahradničení úplní nováčci a chcete si pořídit vhodnou zahradní techniku, měli byste zvážit velikost a členitost pozemku, možnost servisu zakoupeného stroje a typ údržby (sběr trávy, mulčování, výhoz trávy),“ říká pan Nečas, největší prodejce traktorů v Brně a dodává: „Nevhodným výběrem si můžete přivodit spoustu starostí. Každý pozemek je totiž jiný a je rozdíl, zda-li sečeme pouze rovné plochy, nebo máme zahradu ve svahu či plnou překážek, jako jsou stromy nebo záhonky.

ŠESTERO rad pro správný výběr:

1) Velikost zahrady – zahradní traktor nad 1500 m2
Velikost plochy je klíčových faktorem. „Pro sekání pozemku nad 1500 m2 doporučujeme zahradní traktory“, říká pan Langer, prodejce travních traktorů z Chocně. Práce s traktorem je mnohem lehčí, rychlejší a pohodlnější než práce se sekačkou. Navíc při údržbě velkých ploch jen se sekačkou musíme zvážit i zdravotní riziko. Klouby kotníků mohou trpět chůzí po často nerovné zahradě, vlivem drobných vibrací trpí i zápěstí a klouby loktů. Možná i z toho důvodu dnes volí traktory i zákazníci s mnohem menšími pozemky.

2) Povaha terénu
Pokud máte větší pozemek nebo je terén kopcovitý či do svahu, uvažujte o modelu s výkonnějším dvouválcovým motorem. Takový stroj má vyšší točivý moment, delší životnost, v těžším terénu i nižší spotřebu paliva a lepší mazání v náklonu. O něco vyšší investice se vám tak dlouhodobě vrátí. Dnes už seženete výborný dvouválcový traktor za méně než 60 tisíc Kč, což bylo ještě nedávno nereálné. Při záběru stroje nad 80 cm by mělo být žací ústrojí traktoru vybaveno pomocnými kolečky, která vám na terénních nerovnostech zabrání poškození trávníku hranou sečení.

3) Členitost terénu
Majitelé pozemku s velkým množstvím překážek (stromy, záhonky, zídky, kameny, ..) ocení traktor s dobrými manévrovacími schopnostmi , malým poloměrem otáčení a vhodnou převodovkou.

4) Mulčování, sběr, výhoz
Mulčování má hned několik výhod. Rozsekané kousky trávy se přirozenou cestou rozkládají a předávají tak půdě důležité živiny. Jedná se tedy o čistě přírodní a ekonomický způsob přihnojování.  „V suchých letních měsících pak mulčování slouží jako prevence před přílišným vysušováním trávníku “ sděluje další výhodu Dalibor Hajský ze společnosti Garland. Z hlediska uživatele je potom jasnou výhodou obrovská úspora času a námahy při sekání touto metodou. Není zde žádné zdržování způsobené vysypáváním trávy ze sběrného koše a rovněž odpadá starost, co s posekanou trávou. Zvláště pro velké pozemky je tato metoda ideální. Výhoz bokem nebo zadem bez nasazeného koše má při pravidelném sekání podobné benefity jako mulčování. Navíc je neocenitelný v případech, že chcete posekat přerostlou trávu, která už se nadá pro svoji výšku zmulčovat a při sběru do koše by ucpávala výhozový tunel. Pro dosažení perfektního a profesionálního vzhledu trávníku využijete sběr do koše, který umožní kompostovat trávu odděleně. Většina modelů traktorů umožňuje pohodlné vysypávání koše přímo z místa řidiče. Stačí jen použít vhodně umístěnou páku. Pokud je pro vás výhodné způsoby sečení kombinovat, poohlédněte se po strojích, které to umožňují. Většinou mají označení 3v1 nebo 3in1.

5) Převodovka – vybírejte dle typu převodovky a dle výkonu
Transmatic – připomíná běžnou manuální převodovku, ale bez spojky. Ta je součástí brzdového pedálu. Zpomalení se děje přibrzděním nebo podřazením (a obráceně). Výhodou jsou nízké nároky na údržbu a cena případných oprav. Tuto převodovku naleznete na levnějších strojích.

Hydrostat – nejkomfortnější způsob řazení, fungující podobně, jako automatická převodovka v automobilech. Není zde žádná řadící páka, rychlost se reguluje intenzitou sešlápnutí pedálu. Nejdůležitější při volbě traktoru s hydrostatem je věnovat dostatečnou pozornost ergonomii ovládání. Některé systémy jsou málo intuitivní a nekomfortní. Máte-li velkou plochu na sečení, je dobré spojit tuto převodovku s výhodou tempomatu, který vám udrží nastavenou rychlost bez nutnosti šlapat na pedál.

6) Servis – věřte tradičním značkám
Koupě traktoru je velkou investicí. Zde se vyplatí věřit jen velkým tradičním značkám, vyrábějícím tyto poměrně složité stroje desítky let. Největšími světovými výrobci jsou společnosti Husqvarna, Stiga, Honda a MTD.

Text: redakce

Publikováno: 19.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba traktůrku Pepíno

Kvalitní tažný traktor se dá rozhodně postavit jak se říká na koleně. Vypadá skvěle a při tažení dřeva z lesa je nepostradatelný.

Zahradní traktor

Zahradní traktor

Traktor ve stylu z toho co sběrna dala

Mirek si vlastnoručně postavil traktor, jaký svět neviděl. Masivní šasi by mohlo směle konkurovat tanku. Však také takový obr něco uveze a utáhne.

Skvělý traktůrek s cisternou na práci do lesa

Jak si postavit domácí traktůrek?

Traktor domácí výroby

Jak si doma vyrobit traktor ukáže Antonín Matyska

ČTĚTE DÁLE

Jarní spuštění závlahového systému
Jarní spuštění závlahového systému

Zahradní technika

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy

Zahradní technika

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Jak správně vybrat domácí vodárnu?
Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Zahradní technika

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.

Jak zazimovat rozvody vody na zahradě
Jak zazimovat rozvody vody na zahradě

Zahradní technika

Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.

Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?
Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Zahradní technika

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Zahradní technika

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva
Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

Zahradní technika

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?

Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič
Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič

Zahradní technika

Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.

Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat
Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Zahradní technika

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

Kompresory pro běžné použití
Kompresory pro běžné použití

Zahradní technika

Kompresor se řadí nejen mezi drobnými kutily, ale také i v profesionálním segmentu mezi nejčastěji používané stroje. Stlačený vzduch se dá využít na nepřebernou škálu činností od čistění nářadí přes utahování šroubů až po výčep piva. Ne na vše je ale výhodné použití jednoho typu kompresoru. Jaké existují typy a jak se v nabídce výrobců zorientovat?

Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu
Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Zahradní technika

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Zahradní technika

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.