Snědek – cibulovina známá, neznámá

V létě jsme v zahradách zvyklí obdivovat květy lilií, cibulovin zdobících červencové a srpnové záhony je ale více. Patří mezi ně i velice zajímavé květy snědků. Pokud si přejete něco, na co ostatní zapomínají, určitě si cibule pořiďte.

Snědek – cibulovina známá, neznámá
Snědek – cibulovina známá, neznámá (Zdroj: shutterstock.com)

Snědků (Ornithogalum) je po světě rozptýlených na 200 druhů. I u nás jich několik roste planě několik, jejich převážně bílé květy známe z vyhřátých luk a strání pod lesy, kde v létě tvoří součást rozkvétajícího půvabu „devatera lučních květů“. Naše druhy, ale i další evropské snědky, patří mezi mrazuvzdorné, pokud je tedy máte v zahradě, nemusíte se o ně prakticky nijak starat. Druhy africké a západoasijské ovšem naše mrazy v zemi nepřečkají, podobně jako hyacinty je tedy třeba jejich cibule po odkvětu ze země vyjmout, nechat je přezimovat v suchu v chladné, ale nepromrzlé místnosti a na jaře znovu vysadit.

Bílá do záhonů i do kytic
U nás původní snědek chocholičnatý a importovaný druh snědek arabský jsou druhy nízké, vykvétají v trsech bílých kvítků na nízkých stoncích. Vyhovují jim dobře propustné půdy, spokojí se i s půdou středně úrodnou, písčitou. Půvabně vypadají zejména ve skalkách, kde mezi nenápadnými čárkovitými listy, vyrazí mezi kameny bohatý trs květů na nízkých lodyhách. V trvalkových záhonech nebo jako solitery na malém záhonku uprostřed trávníků jsou ovšem efektnější snědky s lodyhami vysokými 50-60 cm. Z našich přirozených druhů je to například snědek hřebenitý. Jemu podobnou v létě kvetoucí rostlinu budete těžko hledat. Čárkovité listy odumírají zpravidla ještě před kvetením, takže ze země pat vyráží lodyha vysoká 30-50 cm, která nese hrozen zelených, bíle lemovaných květů ve tvaru drobných lilií. Drobné bílé hvězdicovité kvítky vykvétající v hroznech na vysoké lodyze má snědek pyrenejský. Původem jihoafrický snědek kytkokvětý má silné lodyhy až 40 cm vysoké, mají až 40 drobných bílých květů uspořádaných do kulatého hroznu. Tento druh často opakuje kvetení dvakrát během léta. Díky silným holým lodyhám se vysoké snědky výborně hodí i k aranžování do kytic, ve váze vydrží velmi dlouho a pokud je řežete s ještě nerozvinutými kvítky na vrcholu hroznů, budou postupně rozkvétat. Dají se i impregnovat silikagelem a aranžovat tak do suchých vazeb. Skutečnou dominantou kytic je pak druh snědek jehlancovitý, s hroznem bílých květů zmenšujících se do jehlanovité špičky poupátek a dorůstající výšky až jeden metr. Existují i šlechtěné odrůdy ve žluté a oranžové barvě, například Namib Gold.

Barevná nádhera
Většina snědků je bílá, jednou z mála výjimek je jihoafrický snědek Ornithogalumbi duum, jehož vysoké lodyhy nesou květy bílé, oranžové, žluté nebo červené. U nás se na záhonech v letním režimu pěstují občas holandské cibule, většinou se je ale nepodaří udržet do příštího roku. Tento snědek je totiž u nás rostlinou typicky zimní, nejlépe se mu daří v květináči v pokoji, kde vám připraví nádhernou dekoraci uprostřed zimy.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Skoro zapomenuté rostliny a jejich pěstování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Skoro zapomenuté rostliny a jejich pěstování

Jarní stříhání rostlin

Jarní řez rostlin je pro některé rostliny mnohem prospěšnější, nežli řez podzimní.

Pěstování begónií

Rady, jak správně pěstovat a zazimovat begónie.

Rostliny, které využijeme v zimě v domácnosti

Rostliny, které využijeme v zimě v domácnosti

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

Upoutávka pořadu Řemeslo nenahradíš umělecká keramička

Keramice se věnuje již od školky, kdy začala s volnou tvorbou soch zvířat. Toto téma neopustila posléze ani v dospělosti.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.