Asparágusy – rostliny s dekorační i užitnou hodnotou

Asparágusy pěstované jako pokojové rostliny jsou poměrně nenáročné. Ve velkém se pěstují jako výplňová dekorační zeleň do řezaných kytic a asparágus officinalis pro jeho jarní mladé výhonky určené ke konzumaci. Pro to, abychom asparágusům dokázali pomoci v případě napadení některými škůdci, je dobré se s nimi blíže seznámit.

Asparágusy – rostliny s dekorační i užitnou hodnotou
Asparágusy – rostliny s dekorační i užitnou hodnotou (Zdroj: shutterstock.com)

Asparágus officinalis  je ceněný hlavně pro mladé jarní výhonky, které se využívají pro kuchyňskou úpravu, jako chřest. Do kytic jsou vhodné větévky s četnými fylokladii, to je s přeměněnými stonky, které připomínají péřité listy, vyrůstajícími v úžlabí zakrnělých listů. Na podzim se tvoří červené plody. Sklizeň výhonků probíhá začátkem jara. Jednotlivé větévky rostoucí pro dekorační účely můžeme z rostlin odebírat prakticky celoročně.

Asparagus retrofractus má vzpřímené diagonální linie větviček nebo stonků, má vlněnou až vláknitou strukturu. Místo listů má přetvořené výhonky (fylokládia).

Asparagus setaceus je křehký druh asparágusu. Bývá nazýván také Asparagus plumosus. Ač bývá často zařazován do skupiny kapradin, jedná se ve skutečnosti o rod liliovitých. Jeho jemné listy vypadají velmi půvabně v řezaných kyticích, které se jeho působením celkově zjemní. Je to stálezelená rostlina s pevnými stonky. Jeho listy jsou redukované na drobné kartáčovité svazečky, takzvané kladodie. Kvete nepatrnými bílými kvítky, po jejichž odkvětu se na rostlině objevují nachové plody.

Asparagus plumosus je v zimě zvyklý na teploty mezi 12 – 15 °C. Je to o trochu vyšší teplota než ta obvyklá u ostatních druhů asparágusů. Tato teplota je tou, která zajistí asparágusu krátkou zimní růstovou pauzu. V průběhu vegetačního období rostlinám vyhovují vyšší teploty, od 20 do 22°C.

Asparágusy jsou rostliny poměrně odolné a rychle rostoucí. Pokud se na rostlině objeví žloutnoucí listy nebo listy začnou opadávat, je to pravděpodobně způsobeno příliš vysokou teplotou okolí anebo nedostatkem světla. V takovém případě žluté listy odstřihněte a zabezpečte pro rostlinu ty správné pěstební podmínky. Nebojte se, asparágus se rychle vzpamatuje. V průběhu léta rostliny 1x za 2 týdny přihnojujte. Používejte nejlépe běžné hnojivo určené pro pokojové rostliny a řeďte jej na poloviční koncentraci. Pokud rostlině prorůstají kořeny skrz pěstební nádobu, znamená to, že je překořeněná a bude zapotřebí ji přesadit. Použijte směs dobře propustné zeminy a rašeliny v poměru 3:1. Aby větší rostliny získaly při pěstování dobrou stabilitu, můžete je vysadit do květináčů z těžkého materiálu.

Vážný problém pro asparágusy mohou představovat například mšice, svilušky snovací anebo hniloba. Rostliny přelité jsou nejčastěji ohroženy hnilobou. Pamatujte na to, že asparágusy lépe snesou nedostatek vody, než přelití. Pokud zjistíte na svých rostlinách výskyt svilušek, určitý způsob ochrany může představovat rosení spodní strany listů a použití antisekticidních tyčinek. Jestliže jsou však vaše rostliny napadeny silně, budete muset asparágusy spálit. Ošetření v takovém případě nepomůže a svilušky by se mohly rozmnožit tak, že by napadly i ostatní rostliny u vás doma. Mšice napadají nejčastěji mladé šťavnaté výhonky. Odstranit je můžete tak, že je otřete vatičkou namočenou v denaturovaném lihu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička odpovídá ve studiu na dotazy diváků

Asparagus a aukuba

Vaše chvíle pohody v pravé nedělní poledne! Oblíbený magazín pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít. Pořad s Václavem Postráneckým a jeho hosty, plný nejen sezónních rad,

Péče o asparagus

Péče o asparagus

Jak se správně starat o asparágus

Návod na správné postarání se o asparágus

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.