Asparágusy – rostliny s dekorační i užitnou hodnotou

Asparágusy pěstované jako pokojové rostliny jsou poměrně nenáročné. Ve velkém se pěstují jako výplňová dekorační zeleň do řezaných kytic a asparágus officinalis pro jeho jarní mladé výhonky určené ke konzumaci. Pro to, abychom asparágusům dokázali pomoci v případě napadení některými škůdci, je dobré se s nimi blíže seznámit.

Asparágusy – rostliny s dekorační i užitnou hodnotou
Asparágusy – rostliny s dekorační i užitnou hodnotou (Zdroj: shutterstock.com)

Asparágus officinalis  je ceněný hlavně pro mladé jarní výhonky, které se využívají pro kuchyňskou úpravu, jako chřest. Do kytic jsou vhodné větévky s četnými fylokladii, to je s přeměněnými stonky, které připomínají péřité listy, vyrůstajícími v úžlabí zakrnělých listů. Na podzim se tvoří červené plody. Sklizeň výhonků probíhá začátkem jara. Jednotlivé větévky rostoucí pro dekorační účely můžeme z rostlin odebírat prakticky celoročně.

Asparagus retrofractus má vzpřímené diagonální linie větviček nebo stonků, má vlněnou až vláknitou strukturu. Místo listů má přetvořené výhonky (fylokládia).

Asparagus setaceus je křehký druh asparágusu. Bývá nazýván také Asparagus plumosus. Ač bývá často zařazován do skupiny kapradin, jedná se ve skutečnosti o rod liliovitých. Jeho jemné listy vypadají velmi půvabně v řezaných kyticích, které se jeho působením celkově zjemní. Je to stálezelená rostlina s pevnými stonky. Jeho listy jsou redukované na drobné kartáčovité svazečky, takzvané kladodie. Kvete nepatrnými bílými kvítky, po jejichž odkvětu se na rostlině objevují nachové plody.

Asparagus plumosus je v zimě zvyklý na teploty mezi 12 – 15 °C. Je to o trochu vyšší teplota než ta obvyklá u ostatních druhů asparágusů. Tato teplota je tou, která zajistí asparágusu krátkou zimní růstovou pauzu. V průběhu vegetačního období rostlinám vyhovují vyšší teploty, od 20 do 22°C.

Asparágusy jsou rostliny poměrně odolné a rychle rostoucí. Pokud se na rostlině objeví žloutnoucí listy nebo listy začnou opadávat, je to pravděpodobně způsobeno příliš vysokou teplotou okolí anebo nedostatkem světla. V takovém případě žluté listy odstřihněte a zabezpečte pro rostlinu ty správné pěstební podmínky. Nebojte se, asparágus se rychle vzpamatuje. V průběhu léta rostliny 1x za 2 týdny přihnojujte. Používejte nejlépe běžné hnojivo určené pro pokojové rostliny a řeďte jej na poloviční koncentraci. Pokud rostlině prorůstají kořeny skrz pěstební nádobu, znamená to, že je překořeněná a bude zapotřebí ji přesadit. Použijte směs dobře propustné zeminy a rašeliny v poměru 3:1. Aby větší rostliny získaly při pěstování dobrou stabilitu, můžete je vysadit do květináčů z těžkého materiálu.

Vážný problém pro asparágusy mohou představovat například mšice, svilušky snovací anebo hniloba. Rostliny přelité jsou nejčastěji ohroženy hnilobou. Pamatujte na to, že asparágusy lépe snesou nedostatek vody, než přelití. Pokud zjistíte na svých rostlinách výskyt svilušek, určitý způsob ochrany může představovat rosení spodní strany listů a použití antisekticidních tyčinek. Jestliže jsou však vaše rostliny napadeny silně, budete muset asparágusy spálit. Ošetření v takovém případě nepomůže a svilušky by se mohly rozmnožit tak, že by napadly i ostatní rostliny u vás doma. Mšice napadají nejčastěji mladé šťavnaté výhonky. Odstranit je můžete tak, že je otřete vatičkou namočenou v denaturovaném lihu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička odpovídá ve studiu na dotazy diváků

Asparagus a aukuba

Vaše chvíle pohody v pravé nedělní poledne! Oblíbený magazín pro pěstitele, chovatele, chalupáře, kutily a všechny, kdo chtějí pěkně a pohodlně bydlet, příjemně relaxovat či zdravě žít. Pořad s Václavem Postráneckým a jeho hosty, plný nejen sezónních rad,

Péče o asparagus

Péče o asparagus

Jak se správně starat o asparágus

Návod na správné postarání se o asparágus

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.