S kytičkou na Valentýna

Zásadním citem v životě lidském je láska, nevysvětlitelné „něco“ někde uvnitř nás. Tento jedinečný cit oslavujeme v den, který se začíná stávat tradicí i u nás, v den Svatého Valentýna. Každým rokem se u nás zabydluje o něco víc. Nádherné květiny zvolené jako dárek pro tuto příležitost mnohdy dokážou divy a sdělí tak víc, než naše vlastní slova.

S kytičkou na Valentýna
S kytičkou na Valentýna (Zdroj: shutterstock.com)

Kněz Valentýn přes císařův přísný zákaz tajně oddával zamilované páry. Byl přistižen a poté popraven. Jeho poslední vzkaz milé před smrtí končil slovy:“ Od tvého Valentýna“.  Proto si lidé posílají takzvané valentýnky právě při této příležitosti – svátku všech zamilovaných.

Srdce je i častý námět ztvárněný ve formě vypichovaných aranží, které mohou být stejně tak vhodným dárkem pro tuto slavnostní příležitost.  Pokud přijdete s tímto přáním do květinářství, jistě i to vám bude splněno, avšak musíte tak učinit s dostatečným předstihem. Speciální aranžovací hmoty k těmto účelům určené jsou již předpřipravené do nejrůznějších tvarů srdcí, dvojsrdcí, srdcí s výřezem atp.

Samozřejmě, že je možné nechat si uvázat v květinářství okázalou kytici na příklad v manžetě z listů. Stejně tak se mohou zamilovaní pánové ukázat s kyticí rudých růží, případně s nějakou exotickou vazbou.

Pokud si však nepotrpíte na okázalé kytice, bude se vám možná daleko více líbit malá rukodělná drobnost, kterou potěšíte osobu vašemu srdci blízkou. Stačí zakoupit vhodnou třeba i drobnější pokojovou rostlinu a vložit ji do červeného keramického obalu a do zeminy ke květině zapíchnout malé červené textilní srdíčko. Originality u dárkových kytic a kytiček docílíme přidáním ovoce, mašle, drobné keramiky kamínků anebo perliček.  Důležité je květy sladit s dekoracemi a hlavně mít na paměti, že méně je někdy více.

Květinový dárek nemusí být nijak náročný, stačí několik krásných kvítků třeba bramboříků anebo červené tulipány, které budou mít symbolický význam stejně jako rudé růže.

Pokud přece jen někteří budou váhat, zda svou květinou řeknou opravdu to pravé- zde je naše malá květomluva: konvalinka – mám tě ve svém srdci, lilie – jsi skromná a nevinná, bílá růže – mám čisté svědomí, zvonek – kdy tě zas uvidím, bílý karafiát – nenechávej mne v nejistotě, rudá růže – náležím už jenom tobě.

Květiny jsou jedněmi ze symbolů, které v tento den pomáhají sdělit našim milovaným ta tři kouzelná slůvka: Mám tě rád.  Nechme se okouzlit anebo sami obdarujme někoho v pravou chvíli květinou, která podtrhne slavnostní atmosféru okamžiku a umocní tak naše vzájemné city. Nejdůležitější je, darovat květiny od srdce.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 18.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.