Mnohokmeny – živé sochy v zahradě

Někdy platí jednoduché pravidlo – čím křivější, tím lepší. Dramaticky tvarované a divoce rostlé mnohokmenné dřeviny jsou jako živé sochy v prostoru…

Mnohokmeny – živé sochy v zahradě
Mnohokmeny – živé sochy v zahradě (Zdroj: archiv redakce)

Jedna rostlina jako celý les

Do každé plochy není automaticky možné umístit vzrostlý strom. Zejména menší zahrady, kde jde především o detail, si zaslouží citlivější přístup. Funkci dominanty či solitery může tedy jednoduše přebrat například keř či menší strom, zapěstovaný jako mnohokmen. Tím, že tyto formy dřevin mají více kmenů, vzniká efekt většího množství hmoty a několik dřevin tohoto typu je pak schopno snadno vytvořit dojem, že na zahradě roste celý les.

Svým dramatickým habitem navíc rostliny vytváří živý proměnlivý prvek v prostoru. Ze dne na den se během sezóny mění barva listoví, objevují se květy i plody – dle konkrétního druhu rostliny. Velmi efektní je vysazovat mnohokmeny nejen do bylinných či travinných podrostů nebo travnaté plochy, ale také jako kontrastní prvek do zpevněných ploch. Samotné slunce či dobře umístěné osvětlení pak rozehrává na zpevněné ploše hru světel a stínů a dramatický habitus rostliny se pak promítá na dlažbu či na zeď jako pohyblivý obraz – to zejména za větru.

Přirozenost

Mnohokmenné stromy či keře se dají pořídit již jako zapěstované rostliny přímo ze školky, nebo si je lze založit přímo na zahradě. Do velké výsadbové jámy se sesadí přibližně 5-8 rostlin, přičemž ideální je pořizovat mladé nerovné kmínky o obvodu maximálně do 8-10 cm. V následujících letech pak musí docházet k pravidelnému odvětvování zespoda tak, aby začaly vynikat kmínky jednotlivých dřevin a prostor mezi nimi již dále nezarůstal.

Mezi nejvhodnější druhy k zapěstování do mnohokmenného habitu patří ty dřeviny, které tímto způsobem přirozeně rostou. Jsou to například břízy, vrby, olše či jeřáby. Běžně se však používají také muchovníky, magnolie, javory, dříny, mišpule, šeříky, rhododendrony, borovice a mnoho dalších druhů. Sortiment okrasných školek je v současné době téměř neomezený.

Při samotné výsadbě je důležité si uvědomit, kde bude rostlina umístěna a jak bude na svém stanovišti vnímána. Jde-li o plochu v přímé návaznosti na obytné místnosti domu či pobytovou terasu, je dobré se zaměřit na detail – dobře poslouží druhy se zajímavou texturou či strukturou kůry, neobvykle tvarovanými listy či s výrazně vonnými květy. Budou-li naopak rostliny umístěny dále v zahradě jako jakási živá clona, vyniknou skvěle dřeviny s velkými listy, nebo s jejich výrazným podzimním vybarvením.

Autor: Klára Stachová

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

 

Publikováno: 17.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Stříhání keřů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Stříhání keřů

Pěstování hosty a její odrůdy

Pěstování hosty a její odrůdy

Principy navrhování zahrady

Navrhování zahrady.

Sázení stromů do krajiny

Se zkušenou krajinářskou si budeme povídat o tom co a kam sázet, a proč.

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.