Třezalka – svatojánská bylina

Žlutě kvetoucí bylinka s neobyčejnou uzdravující silou je rozšířena po celé Evropě. Všemocná svými ozdravnými účinky, efektní v zahradách, kde je velmi oblíbenou a často pěstovanou rostlinou. Na loukách i v lesích ji najedeme i planě rostoucí. Její odkvetlá plodenství se často používají do nejrůznějších aranží i do svatebních kytic.

Třezalka – svatojánská bylina
Třezalka – svatojánská bylina (Zdroj: shutterstock.com)

Třezalka (Hypericum) kvete od konce června a rozkvétá právě na sv. Jana, odtud pochází její název Svatojánská bylina. Lidé jí odpradávna připisují neobyčejnou léčivou sílu a v dnešních dobách je také často využívána. Patří k velmi významným homeopatikům.

Jedná se o pěkně olistěnou a bohatě žlutě kvetoucí rostlinu, jejíž některé druhy jsou vhodné i do skalek, například třezalka kalíškatá, stálezelený druh. Třezalky si oblíbily slunná místa, snesou i polostín, nepříliš těžkou zahradní půdu, která může být částečně i kamenitá. Pokud je pěstujeme v chladnějších oblastech, zavděčíme se jim na zimu lehkou přikrývkou.

Její nejznámější druhy jsou Hypericum olympicum, dorůstající výšky mezi 20 až 25 cm, která bohatě kvete od června až do září, dále Hypericum calycinum – polokeř výšky 30-40cm, který znamenitě ozelení i velké plochy v polostínu. Zářivě citronovými žlutými velkými květy se honosí odrůda Hypericum citrinum dorůstající 20 až 25 cm. Odrůda Hidcote je odrůdou velkokvětou, dosahující výšky 1 až 1,5m, kompaktního vzrůstu. Tento druh patří mezi nejkrásnější a nejvděčnější keře pro své bohaté neúnavné kvetení sytě žlutými květy. Kvete od června do října.

Žluté květy třezalek pomohou rozjasnit každou zahradu, zvláště pak zahradu ve žlutém, o které píšeme v našem stejnojmenném článku.

A nyní k jejím ozdravným účinkům. V léčebných kúrách se využívají jak čerstvé, tak sušené listy a vrcholky lodyh s květy. Obsahuje velké množství organismus uvolňujících látek: flavonoidy, éterické oleje, třísloviny a pryskyřici. Na organismus působí močopudně a protizánětlivě. Mají také účinky zklidňující, a tak se třezalky využívá k léčbě bolestí hlavy, nespavosti, migrény a jsou také osvědčeným prostředkem k tišení nervů.  Zevní použití třezalky je vhodné při léčbě spálenin, na drobná poranění kůže a k rychlému hojení jizev. K tomuto účelu je vhodný právě olej z třezalky.

Třezalka zmírňuje i nechutenství, tudíž čaj z ní vyrobený pomáhá při katarech žaludku, střev a při onemocnění žlučníku. Lžíci suchých květů třezalky a lžíci listů máty zalijte sklenicí vroucí vody a nechejte pod pokličkou 30 minut louhovat. Poté přeceďte a výluh popíjejte 2x až 3x denně vždy před jídlem.

Pro lepší látkovou výměnu si můžete připravit nálev ze lžíce třezalky, lžíce lístků lesní jahody a půl lžíce květů černého bezu a listů mátySměs bylinek spařte sklenicí horké vody a 15 minut jej nechejte odstát v zakryté nádobě. Poté přeceďte a pijte 2x denně půl skleničky.

Ať už vám třezalka udělá radost jako nádherně kvetoucí rostlina v zahradě anebo jako účinný tišící prostředek vašich zdravotních potíží, je jisté, že si ji zamilujete. Jen závěrem jedno upozornění: pokud právě užíváte třezalkovou kůru, neopalujte se, sluneční záření by u citlivějších osob mohlo vyvolat přecitlivělost a skvrny na kůži.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Znáte léčivé účinky třezalek?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou léčivé účinky třezalky a k čemu třezalku použít poradí Michala Švihelová.

Květinová výzdoba zahradní lucerny

Květinovou výzdobou dotvoříme i vzhled zahradních luceren.

Sirup z oblíbených bylinek

Jak si doma vyrobit zdravý bylinný sirup?

Řezané květiny

Řezané květiny.

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?