Znáte astrancie neboli jarmanky?

Každý zahradník, zvláště pak ten, který je tak trochu i sběratelem, se těší z nových přírůstků na své zahradě. Právě takovou novou kráskou mohou být astrancie neboli jarmanky. Učarují vám nenáročným pěstováním a zajímavým vzhledem. Skvěle se hodí zvláště do venkovských zahrad.

Znáte astrancie neboli jarmanky?
Znáte astrancie neboli jarmanky? (Zdroj: shutterstock.com)

Její latinský název je Astrantia, který dal vznik počeštěnému názvu astrancie. Má však ještě několik dalších názvů jako například jarmanka, hvězdovka či poetický název jehelníček. Původ rodového jména hledejme v řeckém slovu ástron čili hvězda. Je pravda, že její doširoka rozevřené listeny ji opravdu připomínají.

Patří do čeledi miříkovitých, což znamená, že jsou vlastně blízkými příbuznými mrkve, libečku, petržele, koriandru fenyklu a pastiňáku. Od typických deštníkovitých květenství miříkovitých se však liší hustým chomáčkem drobných kvítků na nitkovitých stopkách, které jsou chráněny límečkem tenoulinkých zašpičatělých listenů.

Kvést je spatříte nejčastěji v období mezi květnem a srpnem v barvách bílé, i zelenkavé a také v celé škále růžových odstínů jako jsou malinová, švestková, purpurová a jahodová. Skvělý vzhled astrancií neboli jarmanek dotvářejí i nápadně vykrajované při zemi se držící okrouhlé listy nejen v zelené, ale dokonce i třeba v téměř černé barvě, samozřejmě v závislosti na odrůdě. Květy jsou na chudě větvených lodyhách ve výšce od 40 do 90 cm.

Astranciím se zavděčíte takovou půdou, kterou většina kvetoucích trvalek nesnáší, což je vlastně další výhodou pěstování jarmanek a důvodem, proč si tyto krásné rostliny pořídit. Zalíbení nacházejí  v  nechráněných, temnějších koutech zahrady s vlhkou těžkou půdou. Příroda jim tyto vlastnosti dala do vínku v jejich původních místech výskytu, který mi jsou listnaté lesy, křovinatá luka a nivy Evropy a Asie.  U nás roste dokonce planě jeden z jejích druhů jarmanka větší – Astrantia major. V našich zahradách je dobré vysadit je do půdy s dobře proleželým kompostem, který pomůže udržet důležitou vláhu, ale také dodá živiny a zkvalitní propustnost půdy.

V období rašení a květu rostlinám dopřejeme namísto umělých hnojiv kompost a listovku. Bylo by škoda, kdybychom astrancie stříhali ihned po odkvětu, jelikož i jejich uschlé listeny vypadají velmi dekorativně.

Tam, kde se astranciím daří dobře, máme vlastně automaticky postaráno o jejich množení, jelikož se samy ochotně vysemeňují. V tomto případě je však třeba počítat s tím, že potomstvo těchto mateřských rostlin bude často velmi odlišné od mateřské rostlinySemínka rostlin neskladujme, spolehlivě totiž klíčí pouze semena čerstvá. Rychlejší množení bude však rozhodně dělením trsů, kdy navíc zachováme geneticky naprogramované vlastnosti rostlin v původní podobě.

Tak jako nám lidem, i rostlinám se nejlépe daří ve společenstvích, a astranciím to velmi sluší ve společnosti čechrav, kakostů, kontryhele, kuklíku, máků ale i vedle listoví všech druhů bohyšek. Poutavěji budou samozřejmě vypadat, pokud vysadíme více rostlin jarmanek vedle sebe, zdůrazní se tak jejich jemná krása.

Celá řada kultivarů jarmanek je vlastně odvozena od původních dvou druhů, které jsou v našich zahradách zastoupeny nejčastěji: jarmanka větší neboli obecná (Astrantia major) a jarmanka největší (Astrantia maxima). K nejúchvatnějším druhům patří Astrantia „Hadspen Blood“ s karmínově červenými květy, kaštanově hnědou lodyhou a temně zelenými listy. Astrantia major „Ruby Cloud“ nám zase může nabídnout malinově zbarvené květy a středně zelené listy. Kdo má v oblibě zeleno bílé variace, potěší ho odrůda Astrantia major subsp. involucrata“Shaggy“.

Krásnou zahradu můžete mít i vy, stačí se inspirovat v některých našich dalších článcích. Nakoukněte například do našeho Velkého zahradního seriálu – Zahrada krok za krokem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 15.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.