Znáte orchideje rodu Vanda?

Někdo jim říká také modré orchideje, vzhledem k jejich nejobvyklejšímu zabarvení je toto jejich označení velmi příhodné. Stejně tak, jak je to s modrou barvou u ostatních květin, je tomu s ní i u orchidejí – je poměrně vzácná. Jakmile se tedy objeví někde orchideje s modrou barvou, přilákají na sebe pozornost.

Znáte orchideje rodu Vanda?
Znáte orchideje rodu Vanda? (Zdroj: Shutterstock)

Centrem pěstování a šlechtění orchidejí rodu Vanda je Thajsko, a právě z Thajska pochází i mohutný modrofialový hybrid Vanda coerulea ‚Purple Magic‘. Celkem existuje 51 druhů a několik variet orchidejí jménem Vanda. Doma jsou tyto orchideje v tropické a subtropické Asii, od Indie přes Novou Guineu až po Austrálii. Jako většina orchidejí i ony patří k epifytickým rostlinám rostoucím převážně na stromech, ale mohou růst i na skalách nebo kamenitých stráních a dokonce i na horských svazích. Volně v přírodě je lze spatřit na velmi různorodých biotopech, od vysokých hor, kde jim postačují teploty jen několik stupňů nad bodem mrazu až po horké a vlhké nížiny. Jsou to velmi světlomilné rostliny. Listy těchto druhů orchidejí jsou silné, kožovité, uspořádané do dvouřadého vějíře. Květenství orchidejí Vanda je velmi trvanlivé, vyrůstá z paždí listů a na rostlinách vydrží kvést několik měsíců.

Jestliže jste se rozhodli pro pěstování orchidejí rodu Vanda v našich domácích podmínkách, měli byste vědět, že těmto orchidejím se nejlépe daří v orchidejových závěsných košíčcích. Ty se vyplňují jen z části, a to většími kousky dřevěného uhlí anebo jejich kořeny ponecháváme zcela bez substrátu, neboť přirůstají k dřevěným laťkám košíčků. Všem hybridům orchidejí Vanda se daří dobře také v dokonale propustném hrubém a velmi lehkém epifytním substrátu. S hnojením vystačíme 1 x za měsíc a v průběhu zimy je nehnojíme vůbec a hlavně se snažíme zajistit jim dostatek světla. V létě teploty není zapotřebí nijak omezovat. Mají rády umístění v lehkém přístinu, ale poradí si i s ranním a odpoledním sluncem, které jim nevadí.

 

Zálivku je vhodné přizpůsobovat jak ročnímu období, tak bytovým podmínkám, postačí obvykle 2x týdně. Příznakem jejího nedostatku je svrašťování listů, v takovém případě můžeme přidat na zálivce anebo doplňovat zálivku rosením za pomoci ručního postřikovače. Doplňovat vodu rostlinám můžeme i tak, že je se závěsným košíčkem ponoříme do vany či kbelíku s vodou a necháme okapat anebo rostliny osprchujeme. Jakmile okapou a zmizí z nich přebytečná voda, můžeme je opět vrátit na místo. Optimální teplota pro jejich pěstování doma se pohybuje mezi 18 a 28°C.

Současný trh nám nabízí desítky, možná i stovky hybridních orchidejí, které jsou k nám dováženy hlavně z jihovýchodní Asie. Nadále probíhá šlechtění nejrůznějších barev z celého spektra, a tak se můžeme setkat i s variantami zářivě žlutých anebo oranžových květů, které byly vyšlechtěny křížením s drobnými druhy rodu Ascocentrum. V prodejnách jsou často k vidění i orchideje s tyčinkovitými listy s kruhovým průřezem. Jedná se o křížence rodu Vanda s rodem Papilionanthe.

Orchideje Vandy můžete zkusit i množit. Někdy odnožují samy, ale ty s dlouhými stonky můžete zkusit také řízkovat.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Co se starou holinkou? Udělejte si z ní třeba květináč

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Využití starých věcí např.: holin, vah, kýblů, stoliček, jako květináče .

Odrůdy jabloní, které se nemusí postřikovat

Druhy jabloní, které se chemicky nepostřikují.

Jak si vyrobit šípkový ozdobný věnec

Jak si vyrobit šípkový ozdobný věnec

Pěstování orchideí

Ukázka některých druhů orchideí a rady na jejich pěstování.

Pěstování orchidejí

Pěstování orchidejí

Jak hnojit orchideje

Jak hnojit orchideje

ČTĚTE DÁLE

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.