Vypěstujte si vlastní majoránku

Obliba pěstování čerstvých bylinek neustále stoupá, a to zvláště u těch, které jsou v našich kuchyních nepostradatelné. K jedněm z nich patří i majoránka. Pro své nezaměnitelné aroma a pestrý způsob využití při přípravě mnoha pokrmů je velmi ceněnou bylinkou, bez níž si českou kuchyni již neumíme představit.

Vypěstujte si vlastní majoránku
Vypěstujte si vlastní majoránku (Zdroj: shutterstock.com)

Majoránka obsahuje velmi aromatickou nezaměnitelnou silici, také hořčiny, třísloviny a vitamín C. Její chuť je silně kořeněná, podobně, jako je tomu u tymiánu. Majoránka je však o něco jemnější a sladší. Doporučuje se majoránku používat uváženě a v přiměřeném množství.

Majoránka je odjakživa využívána i v lidovém léčitelství. Používá se při léčbě migrén, proti nervové vyčerpanosti a rovněž jako prostředek proti nachlazení. Majoránka působí na lidský organismus příznivě díky svým dezinfekčním účinkům, pomáhá svým příznivým vlivem na trávení a právě proto se používá jako dochucovadlo mnoha druhů pokrmů. Má spasmolytické účinky a je vhodná při přípravě dietních pokrmů, kde může vhodně nahrazovat sůl a zároveň posilňovat žaludek.

Majoránka je bylinka jednoletá dorůstající v závislosti na podmínkách výšky dvaceti až čtyřiceti centimetrů. Její stonek je čtyřhranný, celá rostlina je plstnatá a květy spíše nenápadné bílé barvy. Mohou být však i jemně růžové. Vyrůstají v přeslenolistech.

Majoránka na zahradě by se neměla hnojit přímo chlévským hnojem, neboť potom vytváří opožděně květenství. Nejvíce se jí zavděčíme lehčí hlinitou půdou na vyhřívaném místě. Chce dostatečné zásobení živinami. Nemá ráda písčité nebo těžké hlinité půdy a přemokření. Jako předplodiny jsou pro majoránku vhodné okopaniny, luskoviny a hnojené zeleniny, po nichž na záhoně zůstane dostatek živin ihned připravených k dalšímu využití.

Vypěstujte si vlastní majoránku
Vypěstujte si vlastní majoránku
Vypěstujte si vlastní majoránku
Vypěstujte si vlastní majoránku
Vypěstujte si vlastní majoránku
Vypěstujte si vlastní majoránku

Majoránku můžeme pěstovat nejen na zahradě v záhoně, ale také za oknem v květináči anebo na balkoně v truhlíku. Pěstovat ji můžeme ze sazenic, ale také si ji vysít v průběhu března do skleníku nebo pařeniště. Semínko majoránky je velmi jemné, takže jej ani nezasypáváme zeminou a necháme jej klíčit přímo na povrchu. Pokud jsme schopni zajistit jim optimálních 20 až 22°C, začnou semínka klíčit do týdne. Ke klíčení budou potřebovat i optimální vlhkost výsevního substrátu. Od začátku do poloviny května pak již můžeme vysazovat předpěstované a otužené sazeničky o výšce 5 až 8 cm přímo do volné půdy v záhoně, do sponu 15 x 25 cm po čtyřech sazeničkách dohromady.

Nejvyšší kvality dosahuje majoránka v období, kdy většina rostlin nakvétá až do období plného květu. Sběr řezem provádíme v dopoledních hodinách po oschnutí rosy. Majoránku seřízneme ve výšce 5 – 8 cm nad zemí. První sběr vlastní úrody provádíme na konci června anebo na začátku července. Druhý sběr provádíme na konci srpna a ve velmi příznivých letech se někdy můžeme dočkat i třetí sklizně v průběhu podzimu. Nať pak sušíme na stinném vzdušném místě při maximální teplotě do 40°C. Svazečky rostlin se sušené protřepávají přes síta do velikosti ok 3 – 5 mm, tak propadnou plevy, které budeme postupně zužitkovávat, a na sítu zůstanou stonky, které jsou příliš tvrdé a ty vyhodíme. Listy a květy se ze stonků získávají zdrhováním.

Majoránka je v kuchyni nepostradatelná při přípravě bramboráků, zeleninových polévek a zapékaných brambor. Kombinuje se s pepřem, kmínem, šalvějí, rozmarýnou, tymiánem a novým kořením.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Víte, že toto koření vám může výrazně pomoci od nespavosti a stresu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Trpíte nespavostí nebo jste ve stresu? Vyzkoušejte zázračný majoránkový odvar.

Jak zatočit s rýmou?

Rýma je nepříjemná a každý, kdo s ní přišel do styku hned zase kouká, jak se jí zbavit. Máme pro vás pár jednoduchých tipů.

Pizza housky – vychytaná rychlovka

Podle našeho receptu si můžete upéct rychlovku k večeři v podobě pizza housek.

Příprava pštrosího vejce

Jednoduchý recept na velmi chutné masné jídlo vám bude zaručeně chutnat a ještě u toho ušetříte.

Recept na zázračnou mast z majoránky

Skvělý recept na léčivou mast z obyčejné majoránky

Recept na čočkový salát s medem

Čočkový salát s medem a se zeleninou nám dnes uvaří paní Věra Schiemská z Českých Budějovic. Pojďte se s námi podívat.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.