Rostliny k výsadbě do kyselých půd

Většinou bývají kyselé půdy osazovány tak, že jsou z nich vytvořena přírodní vřesoviště, často se do těchto půd vysazují i hortenzie případně rododendrony a azalky. Ale rostlin, které na těchto místech budou prospívat, je mnohem více.

Rostliny k výsadbě do kyselých půd
Rostliny k výsadbě do kyselých půd (Zdroj: shutterstock.com)

Je možné samozřejmě rostliny kombinovat, a to třeba tak, že pod keř hortenzie, který je již dostatečně vzrostlý, vysadit ještě nižší rostliny anebo rostliny s jiným vybarvením květů vysadit do okolí. Zkrátka hortenzie nemusejí být nutně vždy a všude vysazovány jako solitéry.

Nabídku rostlin do kyselých půd výrazně rozšiřují i další druhy jako například: Udatna lesní – Aruncus dioicus – velmi podobná čechravě, na rozdíl od které má květenství pouze ve smetanové barvě. Jedná se o vzdušnou a vysokou lesní rostlinu kvetoucí na konci jara. Záhon tedy budou zdobit v době, kdy hortenzie teprve nabírají síly ke kvetení.

Kyselé a vlhčí půdy stejně tak jako hortenziím, vyhovují i kontryhelu měkkému – Alchemilla mollis. Jedná se o tzv. výplňovou rostlinu, která si může své místo najít snad na každé zahradě. Svými květy světle žluto-zelené barvy rozzáří každé zákoutí. Navíc je tato rostlina často a s velkým efektem kombinována v nejrůznějších aranžích. Nemusíte jej nutně pěstovat na vlhkém místě, snese i půdy sušší.

Sporýše čili Verbena bonariensis obvykle vidíme spíše v truhlících, jako osvědčenou letničku v nejrůznějších působivých barvách. Avšak tento druh má velmi zajímavého příbuzného a tím je sporýš argentinský. Pozornost upoutá svými chudě větvenými typickými stvoly s fialovými chomáčky květů na koncích. Na kvalitu půdy je nenáročný, ale potřebuje k životu vždy dostatek sluníčka. Trvalé zamokření nesnese, a tak je třeba dobře zvolit místo jeho výsadby.

Dlužicha – Heuchera je známa možná spíše ve svém purpurovém nebo nachovém zabarvení. Tato odrůda se však jako podsadba k hortenziím nehodí. Působí totiž spíše dominantně, a tak bychom měli k hortenziím volit jednoznačně odrůdu se zelenými listy a bílou nebo stříbrnou kresbou například odrůda Pepermint Ice.

Jestliže zvolíte některou z těchto rostlin ke kombinované výsadbě s hortenziemi, uvidíte, jak jim to společně bude na záhonech slušet. Pro tento typ výsadby však volte pouze hortenzii odrůdy macrophylla. Jiné odrůdy hortenzií mají totiž jinak rostoucí habitus i charakter květů. Kombinování výše uvedených rostlin s těmito typy by nepřineslo kýžený efekt.

Je jasné, že rostliny stejně jako lidé, mají své nároky a dobře se jim daří tam, kde jsou jejich požadavky, a to nejen ty na půdní podmínky, dobře splněny. Jestliže jim tedy k výsadbě připravíme vhodné místo a správnou zeminu, jistě nás za to odmění bohatým růstem a ještě bohatším kvetením.

Nejste si jisti, jaká je půda na vaší zahradě? Více v našem článku Na půdě záleží – udělejte test na zjištění kvality

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Hortenzie

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Hortenzie

Jak pomoci hortenziím po zimě

Dnes si popovídáme o tom, co potřebují hortenzie po zimě. Naším hostem je pan Jan Kopřiva.

Sázení a pěstování hortenzií

Sázení a pěstování hortenzií

Jak vysazovat rostliny pěstované v kontejnerech

Jak vysazovat rostliny pěstované v kontejnerech

Japonské dřeviny

Japonské dřeviny

Jak zazimovat rostliny

Jak zazimovat rostliny

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.