Bambusy na naší zahradě

Bambus je vlastně tráva se schopností dřevnatět. Většina druhů je tropická nebo subtropická. Dřevnatění umožňuje bambusu vyrůst mnohem více, než jsou toho schopny trávy.

Bambusy na naší zahradě
Bambusy na naší zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Bambusy jsou nepřekonatelné jako velké výrazné exotické rostliny.  Pokud jim dobře vybereme společníky, dojem z nich se nikterak nezmenší. Tam, kde je prostor neomezený, lze bambusy vysázet samostatně a pak, když vytvoří lesík, lze jimi vysekat pěšinu. Tu pak zasypat štěrkem.  Přidáním oblázků se dojem ještě zesílí.

Jelikož se do pěstování zavádějí stále nové druhy, rozšiřuje se i různorodost ve výšce, velikosti listů stébel, barvě a vzhledu. Druhy, které tvoří trsy se šíří do stran poměrně pomalu. Kořeny se větví a vytvářejí nové trsy v krátkých vzdálenostech. Odnožující druhy vysílají nové výhony z rychleji se šířících kořenů ve větších vzdálenostech a bývají invazivní.

Bambusy lze sázet také do nádob, vypadají v nich neobyčejně přitažlivě. Péče o ně je snadná – nesmějí se nechat vyschnout. Na dno květináče – nejlépe v přírodních barvách – dejte drenáž štěrkovou nebo z hliněných střepů, na to vrstvu hlinitého substrátu. Povrch kořenového balu musí ležet  3-4 cm pod okrajem květináče. Po vyjmutí z  dočasného obalu rozvolněte kořeny, abyste umožnily jejich rozrůstání do půdy. Odřízněte také všechny příliš dlouhé oddenky. Rostlinu umístěte do středu, nasypte substrát kolem rostliny a jemně jej utlačte prsty. Na kořenovém balu by měly být tak 2-3 cm substrátu.

Prostokořenné bambusy vysazujeme ihned, aby jim neoschly kořeny. Rostliny by brzy uhynuly.  Pokud to neuděláme, musíme umístit kořenovou část do igelitového sáčku, aby si udržela vlhkost.   Smícháme vykopanou půdu na dně jámy s několika hrstmi zahradního kompostu. Vyjmeme rostlinu z obalu, položíme ji na vrstvu směsi půdy a kompostu a rostliny přitom držíme ve svislé poloze.  Postupně přidáváme po hrstech půdní směs a zapracujeme ji do všech mezer. Zeminu dokonale utlačte, nenechejte žádné otvory se vzduchem. Srovnejte úroveň půdy, udusejte ji a zalijte.

Výsadbou bambusu lze také v zahradě leccos zamaskovat, například: kompostér, kout s popelnicemi, část plotu anebo zahradní kůlnu.

Většina trav a bambusů dokáže odolávat suchu od doby, jakmile se ujmou. Čerstvě zasazené rostliny by se však během prvního léta měly udržovat v neustálém vlhku. Je lépe rostlinu zalévat dvakrát týdně a to vydatně.  Lépe je zalévat přímo ke kořenovému systému a vyhnout se při zálivce listům.

Bambusy v nádobách přihnojujeme pravidelně při zalévání anebo po povrchu rozházíme granulované hnojivo, které se bude postupně rozpouštět.  Rostliny v nádobách vyžadují častější zálivku než volně rostoucí rostliny v záhonech.

Pokud vám bambus vyroste příliš vysoko, zkracujete jej ustřižením těsně nad uzlinou.  Je-li příliš olistěný, odstřihněte některé větve celé, abyste rostlinu prosvětlili.

Upozornění: žloutnutí listů bambusů během zimy je zcela normální.  Žluté listy odstraňte, aby rostliny vypadaly upraveně.

Pokud vás bambusy a jejich pěstování zaujalo, další podrobnosti se dozvíte v našem článku: Pěstujeme bambusy a dále v článku Exotický bambus v naší zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování bambusů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O pěstování bambusů.

Pěstování bambusu v našich zahradách

Pěstování bambusu v našich zahradách

Pěstování okrasných rostlin

Reportáž o pěstování okrasných rostlin, např. různé druhy dracaeny, bambusu.

Využití bambusu na zahradě

Dnes si něco povíme o využití bambusu na zahradě, na jaké stanoviště ho umístit a k čemu může sloužit.

Pěstování bambusů

Jaké jsou podmínky pro pěstování bambusů u nás?

Pěstování trav a bambusů

Pěstování bambusů na zahradě a povídání s Janem Kocourkem o jejich nešvarech i výhodách.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.