Barevný svět letniček

Letničky – jednoleté rostliny oblíbené pro krásné živé barvy bohatých květů a především pro svou dlouhou dobu kvetení. Proto také málokdy v našich zahrádkách a zahradách chybějí. Mnohé z nich jsou vhodné k řezu a kytice z nich vložené do prostých váz opravdu dovedou upoutat. Stejně tak nádhernými květy dokážou oživit nejednu terasu nebo balkon. Stačí se jen zorientovat a vybrat ten správný druh pro vaši zahradu či dům.

Barevný svět letniček
Barevný svět letniček (Zdroj: Shutterstock:)

Tabák křídlatý (Nikotiniana alata) vytváří jak nízké tak vysokorostoucí kultivary. Lze jej vysazovat do skupin i jednotlivě, do řádků i samostatně například do nádob. Kultivar Nikotiniana alata „Grandiflora“ je znám svou nádhernou vůní šířící kolem sebe, zejména ve večerních hodinách. Jeho sazeničky je nutné předpěstovat v květináčích, ven se rostliny vysazují po 15. květnu. Tabáku se zavděčíte slunnou a teplou polohou.

Milovníkům oranžových a žlutých barev lze doporučit kejklířku oranžovou (Mimulus aurantiacus ), která je vhodná do hlinitopísčitých humózních půd. Její předpěstování v domácích podmínkách bývá obvykle náročné, a tak je lépe, pokud si zakoupíte již hotové sazenice, třeba i již kvetoucí, abyste mohli vybrat barvu, která vám vyhovuje. Kejklířka má několik kultivarů. Například kultivar Mimulus aurantiacus „Twinkle“ zahrnuje směs barev červené, růžové a žluté.  Vysadit kejklířku můžete do nižších květinových záhonů, zvláště na vlhčí a mírně zastíněná místa. Uplatnění najde i v truhlících, květináčích na terasáchbalkonech.

Další z oblíbených letniček je gazánie (Gazania rigens ), která je velmi náročná na sluneční světlo. Její květy se totiž otevírají později než u jiných letniček, a to až kolem 10té hodiny dopolední.  Zavírají se kolem 16té hodiny. Velmi podobně se budou chovat i jako řezané květiny ve váze. Tuto kouzelnou oranžově kvetoucí rostlinu můžete vysazovat na obruby záhonů, do skalek i slunných svahů obrácených směrem na jih či k západu. Květy vyniknou nejlépe ve větších skupinkách. Kultivar Gazania rigens “Daybreak Red Stripe“ má kolem květního terče tmavý pruh.

Fiala letní (Matthiola incana) je oblíbenou rostlinou zahrádek spíše našich babiček, je škoda, že se na ni v současnosti tak trochu zapomíná. Je totiž opravdu nádherná a paleta jejich barev je přímo okouzlující. Matthiola incana „Miracle Gold“ je nádherně žlutá, Matthiola incana „Miracle Lavendr“ kvete levandulově modře. Výjimkou nejsou ani odrůdy s růžovými či bílými květy. Pro výsadbu na květinové záhony se hodí jak nízké, tak polovysoké kultivary.  Vyšší kultivary jsou vhodné k řezu.

Krásenka, již samotný název dává tušit naprosto jemnému a neodolatelnému kouzlu této rostliny z čeledi hvězdnicovitých. Cosmos bipinnatus ke svému růstu potřebuje dobrou zahradní půdu v teplé a slunečné poloze chráněné před větrem, neboť silný vítr jemné rostliny snadno poškodí. Krásenka se používá hlavně k řezu, ten je však třeba provést včas, dokud jsou terčovité kvítky ještě uzavřeny. Ve váze vydrží pak nejméně týden.  Krásná je i ve skupinkách na záhoně.  Kulitvary Cosmos bipinnatus “Senzace“ kvetou bíle a Cosmios bipinnatus „Radiance“ růžově.

K zástupcům letniček s červeným květem patří salvie (Salvia splendens). Nesnáší příliš těžké a mokré půdy, vyžaduje dobrou výživnou půdu a slunnou polohu. Patří k nejoblíbenějším letničkám pro vysazování barevných ploch na záhonech. Cení se její svítivě zářivá barva. Vysazujeme ji (s ohledem na pozdní jarní mrazíky) raději až na začátku června. Její kultivar Salvia splendens „Sizzler“ má tmavě purpurový květ.
Na větších pestrých květinových záhonech z letniček by neměly chybět tyto výrazné ornamenty okouzlujících letniček, protože v krátkém období dokážou vytvořit tu pravou kulisu léta na našich zahradách.

Další typy na využití letniček najdete v článku: Letničky vám zkrášlí zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Méně známé letničky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Představení méně známých letniček pro balkony i ozdobení krajů záhonů

Brachycome a diascia

Brachycome a diascia jsou dvě méně známé letničky, kterými se dá oživit zahrada či balkón.

Tabák

Prima Nápady - Tabák

Jak vybrat rostliny do nádob

Jak vybrat vhodně rostliny do nádob? Květiny jsou často náročné a je nutné hledět na různé vlastnosti.

Novinky v oblasti letniček a balkonových rostlin

Pěstitel Ing. Josef Černý představuje novinky v oblasti balkonových rostlin a letniček.

Pěstování koriandru

O pěstování koriandru a jemu podobných bylinkách.

ČTĚTE DÁLE

Betonová zahrada může vonět po květinách
Betonová zahrada může vonět po květinách

Okrasné zahrady

Betonová zahrada nemusí nutně strádat po zeleni i různobarevných květinách. Malými úpravami můžeme docílit krásného prostředí plného rostlin.

Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy
Zahrada, v níž si dává člověk dostaveníčko se zemí i nebesy

Okrasné zahrady

Kameny v japonské zahradě jsou nedílnou součástí promyšlené kompozice, která spojuje přírodní prvky v nádherné místo pro odpočinek.

Pěstovat citrusovníky můžete i vy
Pěstovat citrusovníky můžete i vy

Okrasné zahrady

Tropické ovoce lze pěstovat i u nás. Získáte tak v našich podmínkách keříkové rostliny s citrusovými plody, které obsahují látky s příznivými účinky na zdraví.

8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny
8 skvělých rostlin do kanceláře nebo pracovny

Okrasné zahrady

Květiny do kanceláře patří. Věděli jste, že některé z nich mohou pozitivně ovlivnit vaši výkonnost? Poradíme vám, jaké pokojovky se do kanceláře hodí nejvíce.

Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět
Barevné květiny na vaší zahradě nesmí chybět

Okrasné zahrady

Jaro je na zahradě spojeno se záplavou barev. Tulipány na zahradě vytvoří svou barevností krásnou podívanou, která lahodí každému oku.

Vytvořte si na své zahradě malou step
Vytvořte si na své zahradě malou step

Okrasné zahrady

Step na zahradě představuje šikovné řešení pro ne zrovna úrodnou písčitou půdu. Jak taková zahrada vypadá a jak ji vytvořit na svém pozemku? Poradíme vám.

Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ
Zahradu si můžete předělat podle vlastních představ

Okrasné zahrady

Při založení zahrady si klidně můžete realizovat své sny. Nemusíte se bát, lze to zvládnout vlastními silami, jen je dobré vše si důkladně promyslet.

Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu
Vytvořte si s dětmi svou vlastní pohádkovou zahradu

Okrasné zahrady

Irská zahrada v Irsku patří k folklóru. Proč si nepřenést trochu jejich magického kouzla do své zahrady? Je to zábavné nejen pro děti. Poradíme vám jak na to.

Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?
Které rostliny nechyběly na záhonku našich babiček?

Okrasné zahrady

Záhony našich babiček byly zaměřeny spíše na užitečné plodiny, ale skrývaly i mnoho zajímavých okrasných rostlin. Některé z nich už ani neznáme.

Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří
Cibuloviny na vaši zahradu rozhodně patří

Okrasné zahrady

Máte rádi na jaře záplavu všemožných barev? Krásné něžné narcisy na zahradě vám vytvoří nádherný kontrast, pokud vám vykvetou v trávníku.

Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě
Vytvořte si na své zahradě oázu pro motýly a ptáky a pomozte podzemní vodě

Okrasné zahrady

Využití deště na zahradě prostřednictvím dešťových zahrad je velmi atraktivní způsob. Propadněte tomuto kouzlu i vy. Poradíme vám, co je potřeba.

Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj
Změňte svou běžnou zahradu v hotový přírodní ráj

Okrasné zahrady

Chaotic zahrada je ideální pro všechny ty, co nenávidí plánování a nechtějí celý den strávit její údržbou. V čem tedy tkví její kouzlo? Prozradíme vám to.