Barevný svět letniček

Letničky – jednoleté rostliny oblíbené pro krásné živé barvy bohatých květů a především pro svou dlouhou dobu kvetení. Proto také málokdy v našich zahrádkách a zahradách chybějí. Mnohé z nich jsou vhodné k řezu a kytice z nich vložené do prostých váz opravdu dovedou upoutat. Stejně tak nádhernými květy dokážou oživit nejednu terasu nebo balkon. Stačí se jen zorientovat a vybrat ten správný druh pro vaši zahradu či dům.

Barevný svět letniček
Barevný svět letniček (Zdroj: Shutterstock:)

Tabák křídlatý (Nikotiniana alata) vytváří jak nízké tak vysokorostoucí kultivary. Lze jej vysazovat do skupin i jednotlivě, do řádků i samostatně například do nádob. Kultivar Nikotiniana alata „Grandiflora“ je znám svou nádhernou vůní šířící kolem sebe, zejména ve večerních hodinách. Jeho sazeničky je nutné předpěstovat v květináčích, ven se rostliny vysazují po 15. květnu. Tabáku se zavděčíte slunnou a teplou polohou.

Milovníkům oranžových a žlutých barev lze doporučit kejklířku oranžovou (Mimulus aurantiacus ), která je vhodná do hlinitopísčitých humózních půd. Její předpěstování v domácích podmínkách bývá obvykle náročné, a tak je lépe, pokud si zakoupíte již hotové sazenice, třeba i již kvetoucí, abyste mohli vybrat barvu, která vám vyhovuje. Kejklířka má několik kultivarů. Například kultivar Mimulus aurantiacus „Twinkle“ zahrnuje směs barev červené, růžové a žluté.  Vysadit kejklířku můžete do nižších květinových záhonů, zvláště na vlhčí a mírně zastíněná místa. Uplatnění najde i v truhlících, květináčích na terasáchbalkonech.

Další z oblíbených letniček je gazánie (Gazania rigens ), která je velmi náročná na sluneční světlo. Její květy se totiž otevírají později než u jiných letniček, a to až kolem 10té hodiny dopolední.  Zavírají se kolem 16té hodiny. Velmi podobně se budou chovat i jako řezané květiny ve váze. Tuto kouzelnou oranžově kvetoucí rostlinu můžete vysazovat na obruby záhonů, do skalek i slunných svahů obrácených směrem na jih či k západu. Květy vyniknou nejlépe ve větších skupinkách. Kultivar Gazania rigens “Daybreak Red Stripe“ má kolem květního terče tmavý pruh.

Fiala letní (Matthiola incana) je oblíbenou rostlinou zahrádek spíše našich babiček, je škoda, že se na ni v současnosti tak trochu zapomíná. Je totiž opravdu nádherná a paleta jejich barev je přímo okouzlující. Matthiola incana „Miracle Gold“ je nádherně žlutá, Matthiola incana „Miracle Lavendr“ kvete levandulově modře. Výjimkou nejsou ani odrůdy s růžovými či bílými květy. Pro výsadbu na květinové záhony se hodí jak nízké, tak polovysoké kultivary.  Vyšší kultivary jsou vhodné k řezu.

Krásenka, již samotný název dává tušit naprosto jemnému a neodolatelnému kouzlu této rostliny z čeledi hvězdnicovitých. Cosmos bipinnatus ke svému růstu potřebuje dobrou zahradní půdu v teplé a slunečné poloze chráněné před větrem, neboť silný vítr jemné rostliny snadno poškodí. Krásenka se používá hlavně k řezu, ten je však třeba provést včas, dokud jsou terčovité kvítky ještě uzavřeny. Ve váze vydrží pak nejméně týden.  Krásná je i ve skupinkách na záhoně.  Kulitvary Cosmos bipinnatus “Senzace“ kvetou bíle a Cosmios bipinnatus „Radiance“ růžově.

K zástupcům letniček s červeným květem patří salvie (Salvia splendens). Nesnáší příliš těžké a mokré půdy, vyžaduje dobrou výživnou půdu a slunnou polohu. Patří k nejoblíbenějším letničkám pro vysazování barevných ploch na záhonech. Cení se její svítivě zářivá barva. Vysazujeme ji (s ohledem na pozdní jarní mrazíky) raději až na začátku června. Její kultivar Salvia splendens „Sizzler“ má tmavě purpurový květ.
Na větších pestrých květinových záhonech z letniček by neměly chybět tyto výrazné ornamenty okouzlujících letniček, protože v krátkém období dokážou vytvořit tu pravou kulisu léta na našich zahradách.

Další typy na využití letniček najdete v článku: Letničky vám zkrášlí zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Méně známé letničky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Představení méně známých letniček pro balkony i ozdobení krajů záhonů

Brachycome a diascia

Brachycome a diascia jsou dvě méně známé letničky, kterými se dá oživit zahrada či balkón.

Tabák

Prima Nápady - Tabák

Jak vybrat rostliny do nádob

Jak vybrat vhodně rostliny do nádob? Květiny jsou často náročné a je nutné hledět na různé vlastnosti.

Novinky v oblasti letniček a balkonových rostlin

Pěstitel Ing. Josef Černý představuje novinky v oblasti balkonových rostlin a letniček.

Pěstování koriandru

O pěstování koriandru a jemu podobných bylinkách.

ČTĚTE DÁLE

Na zahradě využijete neviditelné obrubníky
Na zahradě využijete neviditelné obrubníky

Okrasné zahrady

Nezbytným prvkem pro oddělování jednotlivých ploch, ať již dlážděných, zatravněných nebo ploch, na kterých jsou pěstovány různé rostliny, jsou obrubníky.

Zakomponujte  si do své zahrady prvky japonské architektury
Zakomponujte si do své zahrady prvky japonské architektury

Okrasné zahrady

Velkolepá a dlouholetá tradice japonské architektury je něco, co láká i nás v současnosti sdílet filozofický náhled života s těmito kulturami.

Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada
Z neúrodné hroudy se jako mávnutím kouzelného proutku stane relaxační zahrada

Okrasné zahrady

Je vaší noční můrou pozemek s neúrodnou půdou, ze které chcete mít krásnou zahradu? Pojďme se podívat, zda je to vůbec možné a co je proto potřeba udělat.

Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy
Ninfa patří k nejromantičtějším zahradám Evropy

Okrasné zahrady

Starověké a středověké město Ninfa, které leží pár kilometrů od Říma, je přeměněno na unikátní přírodní botanickou zahradu, doslova prorůstající zdi ruin.

Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...
Pěstovat rostliny je náročnější. Když ale víte, které jsou vhodné...

Okrasné zahrady

Ve svahu mají většinou rostliny málo vláhy. Je proto potřeba vybírat takové druhy, kterým bude méně vody vyhovovat. Zkuste vybrat takové, které svah zpevní.

Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule
Založte si zahradu ve stylu Provence. Hlavní roli hraje levandule

Okrasné zahrady

Levandule je velmi oblíbenou dekorační rostlinou jak v zahradách, tak v interiérech. Její pěstování není náročné. Díky levanduli máte svou vlastní Provence.

Jak také může vypadat malá zahrada
Jak také může vypadat malá zahrada

Okrasné zahrady

Plánování malé zahrady obvykle využívá stejné anebo velmi podobné principy, jako je tomu při úpravě malého interiéru. Zakomponujte originální prvky.

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada
Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Okrasné zahrady

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Vydejte se s námi na prohlídku tímto zajímavým kouskem země.

Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout
Nejčastější chyby při zakládání malých zahrad a jak se jim vyhnout

Okrasné zahrady

Zakládání malé zahrady může být náročné, ale vyhnutí se chybám pomůže vytvořit krásný a funkční prostor. Plánujte pečlivě a nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny
Použití palet na zahradě nejen při pěstování ovoce a zeleniny

Okrasné zahrady

Palety jsou skvělým materiálem pro zahradnické projekty, které přesahují pouhé pěstování ovoce a zeleniny. Zde se můžete inspirovat.

Jak využít staré židličky k pěstování květin
Jak využít staré židličky k pěstování květin

Okrasné zahrady

Máte doma staré židličky, které už neslouží svému původnímu účelu? Namísto toho, aby skončily na skládce, můžete je kreativně využít k pěstování květin.

Zahrada asijská, anglická a středomořská
Zahrada asijská, anglická a středomořská

Okrasné zahrady

Každý styl zahrady nabízí jedinečné estetické a smyslové zážitky, které přinášejí radost a relaxaci. Preferujete zahradu asijskou, anglickou či středomořskou?