Stromy – živé slunečníky v zahradě

Stromy, živá příroda, která nám dává příjemný stín v obdobích veder, kdy toužíme posedět v příjemném zákoutí skryti před pálivými slunečními paprsky. Dokážou skrýt terasu, zahradní posezení nebo jen malé odpočívadlo, a tak nám dopřejí chvíli oddechu v parném létě. Vrhají na místa vyhrazená odpočinku příjemný stín, vytvářejí pro nás na našich zahradách romantická zákoutí.

Stromy – živé slunečníky v zahradě
Stromy – živé slunečníky v zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Přiznejme si, že již začátkem léta mohou i milovníci slunečních paprsků občas zatoužit po kousku stínu, a tak nám mohou posloužit slunečníky, pergoly, markýzy. Ale ti, kdož dávají přednost posezení ve stínu stromů, mají bohaté možnosti. Tvar a velikost koruny bude jistě v tomto případě hrát zásadní roli.

V malých zahradách či předzahrádkách využijeme nejspíš druhy s kulovitou korunou anebo také s korunou převislou. Ty však zajistí obvykle stín pouze na malé ploše. Pro zastínění větší odpočinkové plochy budou vhodnější stromy se zapěstovanou deštníkovitou korunou. Tyhle typy stromů jsou u nás poměrně ještě vzácné, ale i tak si získávají oblibu našich pěstitelů čím dál častěji. Obvykle jsou totiž do šířky rozprostřené koruny výsledkem mnohaleté práce úspěšných zahradníků.

K těmto úpravám je nejvhodnější využívat rychle rostoucí dřeviny, které navíc disponují velkými plochými listy. Nejčastěji se jedná o platan javorolistý a morušovník. Zelené slunečníky rychle přirůstají na své hmotě, takže je potřeba neustále počítat se jejich pravidelným zástřihem a  vyvazováním. Jako živý slunečník vás přímo okouzlí katalpa zakrslá kulovitá Catalpa bignonioides nana. Je to menší strom s téměř pravidelnou kulovitou korunou. Vysazována bývá obvykle jako solitér v menších i větších zahradách.

Další možností jsou stromy střechovité, které nabídnou široce rozložený stín pod třemi i více rostlinami stejného druhu, které lze časem doslova proměnit v živou pergolu.

A do třetice je tu možnost výsadby stromů s kulovitou korunou, ke kterým náleží: trnovník akát (Robinia pseudoacacia Umbraculifera), hloh obecný (Craetegus laevigata Paul’s  Scarlet) a také višeň křovitá (Prunus fruticosa Globosa). Odrůdy s přirozeně deštníkovitě tvarovanou anebo převislou korunou poskytnou vaší zahradě podobnou službu. K těmto odrůdám patří hloh kuří noha (Crataegus crus-galli), višeň pilovitá (Prunus serrulata Shirofugen) anebo převislý jilm lysý (Ulmus glabra Pendula). Tyto rostliny mají velkou výhodu v tom, že si upravený vzhled udrží i bez řezu.

Střechovitý typ koruny vzniká pravidelným s cíleným řezem, takže alespoň jedenkrát za rok musí strom projít pečlivým zpětným řezem.  Ideální je, pokud mohou být provedeny dva řezy ročně, první v srpnu a druhý v době od prosince do února. Tehdy je potřeba vydatně zkrátit hlavní výhon a  k výztuhám či oporám vyvázat výhony ve vodorovném směru růstu. Připevnění provádějte výhradně pružnými páskami, které se při růstu větví poddají a nakonec se i samy roztrhnou.

Pokud máme dostatečně velkou zahradu, k výsadbě živého slunečníku lze použít například lípu zelenou (Tilia euichlora), která má opravdu hustě stavěnou korunu s půvabnými srdčitými listy a navíc se na ní tvoří poměrně málo lepkavé medovice. Šíře tohoto stromu v dospělosti dosahuje mezi 8-10metry. Taktéž ambroň západní (Liquidambar styraciflua) vám stejně dobře poslouží k tomuto účelu. Šíře její koruny je opět dostačující mezi 6 – 10 m. Ambroň však nemá ráda chladnější regiony. Její velké listy podobné listům javorovým jsou nádherně zbarvené na podzim do temně purpurova.

Stínomilné rostliny na zahradu je náš další článek, který vám poradí, jaké rostliny můžete do stínu stromů vysazovat.

Optimální místo pro výsadbu stromu zajišťujícího stín je jižně či mírně jihovýchodně od místa, které chcete zastínit. Strom vás tak ochrání před vedrem v období největší síly slunečních paprsků, a to je právě kolem poledne. Sluneční parsky za příjemného podvečera se k vám opět dostanou.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Sázení ovocných stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel Kotyšan předvede jak zasazuje ovocné stromy a ukáže jak je správně krátit

Zimní řez ovocných stromů

Zimní řez ovocných stromů

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

Sázení stromků

Sázení stromků

Přihnojujeme ovocné stromy

Nezapomínejte na přihnojování stromů.

Vysokokmenná jabloň / péče o meruňku

O růstu vysokokmenné jabloně a neprořezávání meruněk.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.