Stromy – živé slunečníky v zahradě

Stromy, živá příroda, která nám dává příjemný stín v obdobích veder, kdy toužíme posedět v příjemném zákoutí skryti před pálivými slunečními paprsky. Dokážou skrýt terasu, zahradní posezení nebo jen malé odpočívadlo, a tak nám dopřejí chvíli oddechu v parném létě. Vrhají na místa vyhrazená odpočinku příjemný stín, vytvářejí pro nás na našich zahradách romantická zákoutí.

Stromy – živé slunečníky v zahradě
Stromy – živé slunečníky v zahradě (Zdroj: Lucie Peukertová)

Přiznejme si, že již začátkem léta mohou i milovníci slunečních paprsků občas zatoužit po kousku stínu, a tak nám mohou posloužit slunečníky, pergoly, markýzy. Ale ti, kdož dávají přednost posezení ve stínu stromů, mají bohaté možnosti. Tvar a velikost koruny bude jistě v tomto případě hrát zásadní roli.

V malých zahradách či předzahrádkách využijeme nejspíš druhy s kulovitou korunou anebo také s korunou převislou. Ty však zajistí obvykle stín pouze na malé ploše. Pro zastínění větší odpočinkové plochy budou vhodnější stromy se zapěstovanou deštníkovitou korunou. Tyhle typy stromů jsou u nás poměrně ještě vzácné, ale i tak si získávají oblibu našich pěstitelů čím dál častěji. Obvykle jsou totiž do šířky rozprostřené koruny výsledkem mnohaleté práce úspěšných zahradníků.

K těmto úpravám je nejvhodnější využívat rychle rostoucí dřeviny, které navíc disponují velkými plochými listy. Nejčastěji se jedná o platan javorolistý a morušovník. Zelené slunečníky rychle přirůstají na své hmotě, takže je potřeba neustále počítat se jejich pravidelným zástřihem a  vyvazováním. Jako živý slunečník vás přímo okouzlí katalpa zakrslá kulovitá Catalpa bignonioides nana. Je to menší strom s téměř pravidelnou kulovitou korunou. Vysazována bývá obvykle jako solitér v menších i větších zahradách.

Další možností jsou stromy střechovité, které nabídnou široce rozložený stín pod třemi i více rostlinami stejného druhu, které lze časem doslova proměnit v živou pergolu.

A do třetice je tu možnost výsadby stromů s kulovitou korunou, ke kterým náleží: trnovník akát (Robinia pseudoacacia Umbraculifera), hloh obecný (Craetegus laevigata Paul’s  Scarlet) a také višeň křovitá (Prunus fruticosa Globosa). Odrůdy s přirozeně deštníkovitě tvarovanou anebo převislou korunou poskytnou vaší zahradě podobnou službu. K těmto odrůdám patří hloh kuří noha (Crataegus crus-galli), višeň pilovitá (Prunus serrulata Shirofugen) anebo převislý jilm lysý (Ulmus glabra Pendula). Tyto rostliny mají velkou výhodu v tom, že si upravený vzhled udrží i bez řezu.

Střechovitý typ koruny vzniká pravidelným s cíleným řezem, takže alespoň jedenkrát za rok musí strom projít pečlivým zpětným řezem.  Ideální je, pokud mohou být provedeny dva řezy ročně, první v srpnu a druhý v době od prosince do února. Tehdy je potřeba vydatně zkrátit hlavní výhon a  k výztuhám či oporám vyvázat výhony ve vodorovném směru růstu. Připevnění provádějte výhradně pružnými páskami, které se při růstu větví poddají a nakonec se i samy roztrhnou.

Pokud máme dostatečně velkou zahradu, k výsadbě živého slunečníku lze použít například lípu zelenou (Tilia euichlora), která má opravdu hustě stavěnou korunu s půvabnými srdčitými listy a navíc se na ní tvoří poměrně málo lepkavé medovice. Šíře tohoto stromu v dospělosti dosahuje mezi 8-10metry. Taktéž ambroň západní (Liquidambar styraciflua) vám stejně dobře poslouží k tomuto účelu. Šíře její koruny je opět dostačující mezi 6 – 10 m. Ambroň však nemá ráda chladnější regiony. Její velké listy podobné listům javorovým jsou nádherně zbarvené na podzim do temně purpurova.

Stínomilné rostliny na zahradu je náš další článek, který vám poradí, jaké rostliny můžete do stínu stromů vysazovat.

Optimální místo pro výsadbu stromu zajišťujícího stín je jižně či mírně jihovýchodně od místa, které chcete zastínit. Strom vás tak ochrání před vedrem v období největší síly slunečních paprsků, a to je právě kolem poledne. Sluneční parsky za příjemného podvečera se k vám opět dostanou.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 09.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Sázení ovocných stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel Kotyšan předvede jak zasazuje ovocné stromy a ukáže jak je správně krátit

Zimní řez ovocných stromů

Zimní řez ovocných stromů

Jak si doma vyrobit svůj strom života?

Jak vypadají a k čemu slouží stromy života? Strom života je dekorace, připomínající strom, jímž se znázorňují příbuzenské vztahy mezi rodinami.

Sázení stromků

Sázení stromků

Přihnojujeme ovocné stromy

Nezapomínejte na přihnojování stromů.

Vysokokmenná jabloň / péče o meruňku

O růstu vysokokmenné jabloně a neprořezávání meruněk.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.