Šlechtěné bezy pro okrasné zahrady

Zapomeňte na nevzhledně bující roští černého bezu. To ponechme mezím a stráním, kam si pro květy i plody plné zdraví bez potíží zajdeme. Jestli hledáte okrasný keř, s jehož pěstováním nebudete mít žádnou práci, vyberte ze šlechtěných bezů.

Šlechtěné bezy pro okrasné zahrady
Šlechtěné bezy pro okrasné zahrady (Zdroj: shutterstock.com)

Ano, i tak prostý keř, jako je bez černý, se dočkal pozornosti šlechtitelů. Není divu, kdo by nechtěl na zahradě něco, o co se téměř nemusí starat. Základní vlastnosti bezu černého (Sambucus nigra) zůstávají totiž zachované i u kultivarů. Navíc mají ovšem ozdobné listy, probarvující se květy a nejrůznější vzrůst od zákrsků až po obří keře.

Pro dobrou sklizeň
Než začneme obdivovat okrasné odrůdy, hodí se připomenout, že šlechtěné jsou také odrůdy černého bezu určené pro sklizeň plodů. Vynikající je například Haschberg, jehož bobule jsou velké a velice sladké, dokonce se hodí pro přímý konzum. Vzhledem k tomu, že dozrávají až během září, jsou vítaným zpestřením podzimních ovocných salátů nebo sladkých moučníků a pohárů.

Příbuzní z přírody
Pak jsou tu ještě přírodní druhy bezu, u nás méně známé. Jejich výhodou je, že jsou v našich podmínkách méně invazivní než bez černý, takže vám nezaplevelí zahradu množstvím odnoží a semenáčků. Zároveň jsou však všechny mrazuvzdorné, hodí se tedy i do vyšších poloh. Zajímavý je například bez pýřitý (Sambucus pubens), který se na rozdíl od jiných bezů snadno tvaruje do stromku s pevným kmínkem. Má žlutohnědé efektně osrstěné letorosty a plodí šarlatově červené bobule, v září a říjnu na keřích velice efektní. Podobně jako bez kanadský (Sambucus canadiens), bez hroznatý (Sambucus racemosa), bez modrý (Sambucus caerulea) k vám do zahrady přiláká nejrůznější ptáky, jeho bobule jim totiž moc chutnají, i když pro lidi vhodné nejsou.

Opravdoví krasavci
Konečně se dostáváme ke šlechtěným okrasným kultivarům bezu černého a bezu hroznatého. Někdo chce mít půvabné květy a podzimní keře s množstvím barevných bobulek, někdo dává přednost méně kvetoucím keřům se zajímavým olistěním. Protože bez černý ani bez hroznatý zrovna nevynikají ztepilým růstem ani pěknými listy, soustředili se šlechtitelé hlavně na tyto dva faktory. Šlechtěné okrasné bezy mají tedy vesměs především docela jiné listy než ty původní. Black Beauty nebo Black Lace přinášejí do zahrady purpurovou až vínovou barvu, jejich listy totiž zelenají jen některé a to krátce v létě. Jinak raší temně vínové a postupně se zbarvují do tmavého purpuru. Black Lace má k tomu listy ještě jemně zpeřené – opravdu krajkové. Oba kultivary jsou půvabné i v květu, velké laty jsou totiž uprostřed červených listů jemně růžové. Stejnou barvou listů i květů se chlubí také Black Tower. Přidanou hodnotou je u něj vzpřímený pomalý růst, nebují do šířky. Hodí se tak jako jeden z mála bezů také pro pěstování ve velkých nádobách. Purpurové až černé listy jsou v květináči na terase dominantní ozdobou, na jaře je doplní dvoubarevné růžově bílé květy. Oblíbeným kultivarem do živých plotů je Laciniata. Roste bujně a rychle, při občasném prořezání starých letorostů tvoři krásné kompaktní vysoké keře, vyznačující se jasně zelenými jemně stříhanými listy, připomínajícími japonské javory. Oproti nim však nepotřebuje žádnou speciální půdu ani umístění.

Kapradinově vykrajované listy má menší kultivar bezu hroznatého Sutherland Gold. Listy jsou zpočátku jasně žluté, později se barví do světle zelené, doplněné letními červenými bobulemi. Pokud nechcete uklízet množství spadaných bobulí, uvítáte efektní kompaktně rostou Plumosa Aurea, kterému snadno řezem vypěstujete i silný krátký kmínek, ze kterého se bude větvit. Žlutozelené listy jsou nádherně krajkové a keř téměř nekvete, zůstává až dlouho do podzimu jen pěkně olistěný. Šlechtěných bezů je mnohem více, v posledních deseti letech se každoročně objevuje něco nového. Najdete mezi nimi i nízké kulaté keříky, „smuteční“ bezy s převislými pokroucenými větvemi, zkrátka cokoliv, co se vám hodí do zahrady. Kdo objeví krásu a snadnost pěstování šlechtěných bezů, určitě si nepořídí jen jeden, ale třeba několik různých vedle sebe. Střídáním třeba purpurových listů se světlými zlatožlutými vytvoříte velice efektní živý plot. Jedinou zásadní údržbou je jarní zástřih – po něm totiž keře budou vypadat ještě lépe, zahustí se a lépe porostou.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 07.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Jana Kopřivy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně škůdců a chorob u růží.

Zdobení textilu barvou na textil

Zdobení textilu barvou na textil

Druhy begónií a jejich pěstování

Druhy begónií a jejich pěstování

Dekorace vyrobené z listí

Dekorace vyrobené z listí

Péče o orchideje

Péče o orchideje

Jak používat smáčedlo

Jak používat smáčedlo

ČTĚTE DÁLE

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.