Méně známé suchomilné trvalky

Pro vytvoření pěkné a prospívající zahrady je třeba vědět, nejen to, co která rostlina potřebuje, ale i to jakou krásou případně užitkem se člověku za jeho péči odmění. Zahrádkář se zkušenostmi již obvykle dokáže odhadnout a vycítit, kdy a kde vyniknou jemnější květiny, kam je naopak zapotřebí zakomponovat dřeviny anebo kam je vhodné vysadit růže na kmínku. Stejně tak dobře už také ví, kde jsou na jeho zahradě slunná či stinná místa, případně, kde jsou místa vlhčí nebo sušší. Pokud i vy už víte, že máte více suchých míst na zahradě a rádi byste věděli, co na ně vysadit, nabízíme vám dnes jako inspiraci výběr z méně známých suchomilných trvalek.

Méně známé suchomilné trvalky
Méně známé suchomilné trvalky (Zdroj: Lucie Peukertová)

Původem ze Severní Ameriky jsou Baptisie. Jejich modrofialové květy upoutají díky velkému množství svou barvou na každém záhoně. Hrozny jejich květů, kvetoucích v průběhu července a srpna jsou dlouhé až 40 cm. Na suchých místech se uplatní v záhonech podobně jako vlčí bob čili lupina.

Volovec vrbolistý (Buphtalmum salicifolium) je doma v jižní a střední Evropě. Roste obvykle na travnatém vápencovém podloží. Má chudě větvenou lodyhu dosahující výšky okolo 50 cm. Kvete v červnu až srpnu žlutými květy, které se podobají zářícím sluníčkům.

Na suchých svazích a v podrostu keřů se bude dobře dařit marulce (Calamintha nepeta), na níž se od června do září objevují světle fialové či bílé květy. Šanty jsou obecně velkými lákadly pro kočky, takže počítejte s tím, že vaši, případně i sousedovic kočku mohou naprosto uchvátit. Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou bílá – ‚White Cloud‘ a modrofialová – Blue Cloud‘.

K méně známým trvalkám vhodným pro suché půdy patří i hlavatky (Dispacaceae). Jejich lodyhy jsou chudě větvené a na svých koncích nesou vždy po jednom květu. Jsou velmi nenáročné, mají v oblibě slunná místa a jsou velmi podobné jejich blízce příbuzným a rovněž známějším hlaváčům.

Křižmolistka neboli Crucianella (Phuopsis) je velmi půvabná trvalka s poléhavými stonky. Velmi bohatě kvete a od května do konce srpna je obsypána bohatou násadou růžově červených květů. V zahradách se nejčastěji setkáváme s červenokvětou variantou ‚Purpurea‘.

Večernici má většina z nás spojenou spíše s hvězdnou oblohou anebo s pohádkovou postavou, v tomto případě máme však na mysli suchomilnou květinu, která své označení získala podle příjemné výrazné vůně, kterou její květy začnou vydávat vždy na večer a šíří ji kolem sebe. Jedná se o dvouletku kvetoucí v průběhu května až července, používanou k výsadbě do smíšených záhonů i k řezu do vázy. Množit ji můžeme vegetativně, a to po dokvětu anebo na jaře pomocí bazálních řízků.

Méně známé suchomilné trvalky
Méně známé suchomilné trvalky
Méně známé suchomilné trvalky
Méně známé suchomilné trvalky
Méně známé suchomilné trvalky
Méně známé suchomilné trvalky

Pavinec (Jasione) je doma na slunečných stanovištích v jižní Evropě. Má rád spíše lehkou půdu neobsahující vápno. Jasně modré kvítky v nepravidelných strboulech se na rostlinách objevují od července do srpna.  Množit jej můžeme na jaře, a to jak vegetativně, tak generativně.

Rod Phlomis – sápa má na 60 druhů. Všichni jeho zástupci mají rádi propustné půdy na plném slunci a ze všeho nejlépe rostou na vápencích. Mají možná menší dekorativní hodnotu než ostatní trvalky, ale jejich velkou výhodou je to, že vydrží opravdu velký úpal a sucho, které je typické pro většinu jižních svahů.

Jako posledního zástupce méně známých suchomilných trvalek jsme vybrali svatolinu (Santolina), která se hodí zvláště do suchomilných výsadeb přírodního charakteru. Vyžaduje, stejně jako sápa, propustné suché nejlépe vápencové půdy.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 07.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.