Babí léto na zahradě

Když soumrak setře jasné obrysy a všechny zvuky se pomalu tlumí, můžete se na své zahradě ještě za osvětlení svíček nebo lampiček kochat nádherou pozdního léta. Když se začíná dříve stmívat, jednoznačně se hlásí ke slovu přicházející babí léto.

Babí léto na zahradě
Babí léto na zahradě (Zdroj: shutterstock.com)

Žluté květy slunečnic znázorňují teplo a sílu slunce. Žlutá barva asociuje v našich očích záři slunečních paprsků, i když ty už touto dobou slábnou. Slunečnice roční s příchodem chladných dnů sice na podzim odumírá, vy si však můžete přepěstovat do dalšího roku jiné rostliny se stejně krásným „slunečním“ vzhledem jako jsou třeba záplevák odrůda Gold-rausch a taktéž velmi podobná třapatka – Rudbeckia Goldsturm. Tyto rostliny jsou plně mrazuvzdorné a víceleté. Pokud posunete na zimu nádoby s nimi blíž k domovní zdi a obalíte je kokosovým vláknem, trvalky na jaře znovu obrazí a posléze v červenci rozkvetou. Bylo by škoda jejich krásu nevyužít ještě i v období babího léta, které si na své zahradě můžete užívat. V lesku a třpytu použitých nádob se bude odrážet přirozená krása květů ještě i na sklonku léta.

Můžete dokonce překvapit svou rodinu salátem z jedlých květů zlatavých afrikánů. Mají příjemné pomerančové a citronové aroma, a to zvláště odrůdy nízkých afrikánů, jako jsou Tagetes tenuifolia“Orange gem“ a „Lemon“.

Rostliny dodají příjemnou atmosféru i zahradní terase v každém ročním období i v každé denní době. Stále si lze vybrat ze spousty krásných rostlin, které mají nádherné květy anebo atraktivní plody. Jarní cibuloviny jsou vystřídány květy letniček a ty pak předají svou vládu vřesům a posléze již zima pokryje celou zahradu bílým pláštěm.

S přicházejícím babím létem musíme pomalu myslet na to, že stromky a další rostliny v nádobách na balkonech těžko přežijí zimu a proto je bude zapotřebí na podzim přesadit na vhodné místo v zahradě anebo odstěhovat i s květináčem na chráněné místo, případně květináč obalit izolační vrstvou z kartonu nebo polystyrenu.

Na to však je zatím času dost času, a tak ještě užívejte sytých barevných tónů pozdního léta, kdy oranžová začne předávat žezlo červeni listů a zeleň půdní pokrývky bude vystřídána čerstvě hnědou barvou zryté půdy připravené k odpočinku.

Vaše záhony na zahradě právě teď mohou připomínat nepokosenou louku, kde růžové květy krásenek spolu s voňavými okolíky kopru a jasně žluté růže nebo růžově kvetoucí vysoké a voňavé floxy vytvářejí sobě navzájem nádherný zářivý doprovod. Zahrada je opravdu kouzelná a jedinečná, a to zvláště v téhle době, kdy máme konečně chvíli času a klidu na to, abychom si ji vychutnali. Ani v podvečer nemusíme nechávat svou zahradu prázdnou a nevyužitou. Zahrada nán v pozdním létě nabízí potěšení v podobě relaxace až do pozdního večera. Příjemný dojem z podvečera v zahradě ještě zesílí zapálené svíčky anebo lampičky.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 05.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.