Konec léta v barvě slunce

Září jako poslední letní měsíc přináší do zahrady mnoho žlutě kvetoucích rostlin a jejich odstínů. Je to snad nejtypičtější barva pro květiny. Ať už září v lehkých světlých až smetanových tónech anebo sytou žlutou barvou, která inklinuje spíše k oranžové, je to pestrá škála barev a odstínů.

Konec léta v barvě slunce
Konec léta v barvě slunce (Zdroj: shutterstock.com)

Například i floxy, rostliny, které nepotřebují skoro žádnou péči, mohou vykvést v oranžové barvě, právě na konci léta, a to konkrétně odrůda Orange Perfection, která dosahuje vzrůstu až 1 m.

Kokardy, třapatky, afrikány a měsíček zahradní, rostliny, které snad nejlépe vyzní na velkých plochách a v přiměřeně hustém zapojení. Pro Babí léto je zkrátka typické spojení teplých barev rostlin kvetoucích ve druhé polovině léta a také prvních objevujících se plodů. Stále svěží zeleň listů těchto rostlin zjemní a zároveň zdůrazní jejich již tak výrazné barvy.

Rozkvétat začínají i drobnokvěté chryzantémy nejen se žlutými, ale i s bronzovými odstíny. Jiřinky podobných barev i odstínů mohou vytvořit například ve váze kytici, která jako by byla vytvořena některým z holandských malířských mistrů.

Na zahradě právě v září nastává pravá chvíle na výsadbu narcisů, které také velmi často kvetou žlutě, jejich odrůdy Golden Ducat, Tahiti, Rip van winkle a Berlin jsou jen některými z nich. Narcisy sázíme dosti hluboko, aby nad nimi půda byla ještě alespoň v 15 cm vrstvě. Narcisů již bylo vypěstováno a vyšlechtěno přes 20 tisíc variací a druhů. Daří se jim nejlépe v propustné, středně těžké půdě dostatečně zásobené živinami.

Jinan dvoulaločnýškumpa obecná jsou dalšími rostlinami – stromy, které na sebe v druhé polovině léta přitahují pozornost. Jejich listy se zbarvují zářivými tóny od zlatožluté až po teplou hnědočervenou barvu.
Zapomenout nesmíme ani na slunečnice, které právě touhle dobou dozrávají a jejich květy jsou ty největší, které na zahradách můžeme vidět.

Celík zlatobýl, krásná vysoká výplňová rostlina se taktéž pyšní zlatožlutým květenstvím. Je to tradiční podzimní vysoká trvalka. Miluje místa na slunci, tvoří husté trsy a vystačí s normální zahradní půdou. Pro skalky se hodí pouze jejich nízké, ukázněně rostoucí druhy dosahují výšky pouze okolo 10 až 15 cm.

Zahrada v pozdním létě je krásná a často nás láká k příjemnému poklidnému posezení. Tak si ji náležitě vychutnejme.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 05.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.