Když se sází královny – růže a zase růže

Nejpůvabnější květiny, které lze spatřit na našich zahradách jsou bezesporu růže. Málokteré květiny jsou tak mnohotvárné a nádherné, šíří kolem sebe omamnou vůni a září do okolí tolika rozličnými barvami. Nelze se tedy divit, že jim někteří z jejich milovníků vyhrazují celé záhony ba dokonce celé zahrady. Ti, kteří však na to nemají dostatek prostoru, nemusejí zoufat, neboť krása královny květin – růže, vynikne, i když je budeme pěstovat společně s ostatními květinami.

Když se sází královny – růže a zase růže
Když se sází královny – růže a zase růže (Zdroj: shutterstock.com)

V průběhu tisícileté historie růží vznikaly jejich nejrůznější formy, čajové, které se honosí jediným květem na stonku, floribundy – mnohokvěté růže, růže popínavé, remontantní, které kvetou několikrát za sezónu a rovněž miniaturní, růže skalkové či půdopokryvné. Podle typu růstu je dělíme na keřové, stromkovépopínavé.

Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu růží na zahradu je říjen až listopad. Na podzim vysazené růže lépe rostou a jsou celkově odolnější. Výběr míst by měl být poměrně pečlivý. Růže jsou dlouhověké rostliny a při správném způsobu pěstování vydrží na jednom místě i desítky let. Při výsadbě tedy věnujte náležitou pozornost výběru druhu, vhodnému stanovišti i správné výsadbě.  Půdní podmínky právě ve vaší zahradě totiž nemusí vyhovovat všem druhům růží.

V případě, že plánujete do budoucna pokrýt růžemi méně vzhlednou zeď anebo pergolu, případně z růží vytvořit kvetoucí předěl v zahradě, bude nejvhodnější pořídit si některé z odolných druhů popínavých růží. Za všechny jmenujme alespoň:  Altissimo- hojně kvetoucí odrůda s rudým květem, New Dawn- proti nemocem velmi odolná odrůda, Seagull – bíle kvetoucí odrůda vhodní pro loubí a pergoly. Anebo máte na zahradě starý odumírající ovocný strom, který už neplodí a nemáte sílu se ho zbavit a dřít se s jeho vykučováním (dobývání pařezů ze země)?  Vysaďte k němu popínavé růže, za pár let budete mít dokonalou, efektně vypadají růžovou zahradní dekoraci.

Na obrubnících, velkých záhonech nebo jako solitéry se zcela jistě uplatní keřové růže. Sazenice keřových růží by měly mít minimálně tři silné a dobře vyvinuté výhony. Přesto, že se obvykle spíše prodávají kontejnerované než prostokořenné, bude lepší postavit je na několik hodin před výsadbou do kbelíku s vodou. Mezitím si můžete připravit půdu na slunném místě, dobře ji propracovat, vyhnojit, ale předtím ještě důkladně zbavit veškerých plevelných rostlin.

Průměrná vzdálenost, kterou je třeba při výsadbě dodržovat mezi keřovými růžemi je 50 cm, zatímco mezi stromkovými růžemi je to až 1 metr. Pnoucí a vzrůstné sadové růže by měly mít mezi sebou rozestup až 2 metry. Pak je třeba vyhloubit dostatečně velkou jámu a na její dno nasypat vyzrálý kompost, kořeny sazenice na něj pěkně rozložit a následně zasypat zeminou tak, že kořenový krček bude asi 2 až 3 cm pod povrchem půdy. Potom růži důkladně zalijte.

V našem zeměpisném pásmu je potřeba počítat s tím, že růže s výjimkou odolných sadových a pnoucích růží budou přes zimu potřebovat chránit před silnými mrazy. Kořenový krček tedy přihrňte na zimu zeminou a pak volně překryjte chvojím. Zimní přikrývku pak můžete odstranit v průběhu dubna, nejlépe za podmračného počasí.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: rosegardeninfo.com, eyelearner.com, preciado-corazon.blogspot.com, gardenplansireland.com, ask.com, confessionsofaplantgeek.com, homelife.com.au, mooseyscountrygarden.com, fin6.com, zomikomerc.com, wherewhywhen.com, tcpermaculture.blogspot.com, hollandpark.com, giglig.com, stagetecture.com, pbs.org

Publikováno: 29.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o růže na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Václav Větvička radí, jak připravit růže na zimu a jak pěstovat plané růže.

Zazimování stromkových růží

Zazimování stromkových růží

Jak si vybrat správnou odrůdu růží

Růže jsou odjakživa brány jako královny mezi květinami. Možná je to tím, že na svoji obranu mají trny. Nebo nás jen vždy fascinovala rozmanitost a barevnost jejich květů?

Výsadba popínavých růží

Poradíme vám, jak správně vysazovat popínavé růže, ideální je podzimní období.

Růže patří do každé zahrady

Nezapomeňte pečovat o růže ve svých zahradách

Výběr růží pro podzimní výsadbu

Výběr růží pro podzimní výsadbu

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?