Kostival lékařský vyléčí akné i karpální tunel. A co ještě?

Kostival lékařský má tolik hojivých a ozdravných možností, že se možná po přečtení článku vydáte hned na jeho sběr. Podívejte se ale nejprve, které části z kostivalu se sbírají a na co zabírají. A pak už vzhůru na něj, do lesa, k rybníku nebo na louku.

Kostival lékařský vyléčí akné i karpální tunel. A co ještě?
Kostival lékařský vyléčí akné i karpální tunel. A co ještě? (Zdroj: archiv redakce)

Svůj největší léčivý poklad ukrývá kostival v zemi, neboť hlavní léčivé účinky nám poskytuje jeho kořen. Pomocí kostivalu můžeme léčit artritidu, vředy, ekzémy, hemeroidy, podlitiny, bolesti zad, poruchy prokrvení, výrony, lupy a dokonce i syndrom karpálního tunelu.

Vzhledem k vysokému obsahu alantoinu, dermatologicky ceněné látky podporující růst nových buněk, má kostival schopnost podporovat imunitu působí navíc i dezinfekčně. Proto je často využíván k léčbě kožních chorob.

Statná vysoká bylina

Podle dosaženého stáří a místy výskytu se výška kostivalu lékařského (Symphytum officinale) pohybuje mezi 40 až 100 cm na výšku. Z paždí jeho listů vyrůstají temně růžové až fialové květy. Výjimečně mohou mít i bílou barvu. Tyto rostliny kotví v půdě silný kůlovitý kořen. Stonek i listy jsou ochlupené. Kostival kvete od dubna až do září.  Jednotlivé květy na jeho vijanech rozkvétají postupně a posléze postupně opadávají.

Výskyt a sběr

Mnohým z nás vyrůstá kostival i na zahradě, zvláště tam, kde to je blízko k vodě. Tyto léčivky totiž milují vlhké až mokré lokality. Vyskytují se často také na zaplavovaných loukách a polích, ve vlhkých lesích nebo na březích rybníků a v příkopech.

Pro léčebné účely se sbírá nejčastěji kořen, ale ani listy a nať nezůstanou bez užitku ležet. Kořen dlouhý někdy až 30 cm je řepovitě ztloustlý, má černý povrch, ovšem uvnitř je bílý. Neměl by se vnitřně užívat příliš často, spíše jeho zevní využití je významné a oprávněné. Kořen kostivalu můžeme skladovat stejně jako mrkev, a to čerstvý v písku na chladném místě anebo je můžeme sušit. Dá se i nastrouhat a poté zmrazit.

Léčivé účinky kostivalu

Nejjednodušším způsobem aplikace kostivalu je přiložit na poraněné či bolestivé místo list kostivalu anebo z něj vymačkat šťávu. Dalším způsobem aplikace této léčivky je položit na postižené místo gázu a na ni naklást strouhaný kořen kostivalu. Kostivalové masti se používají pro dílčí zahojení a také na hemeroidy.

Na obklady proti akné nebo ekzémům využijeme 1 lžíci kostivalové nati přelité šálkem vody, kterou jsme poté nechali asi 10 minut louhovat. Do nálevu pak namáčíme gázu a tu přikládáme na obličej a další postižená místa.

Pro léčbu karpálního tunelu, artritidy a při špatném prokrvení okrajových částí těla se skvěle osvědčila kostivalová mast společně s feferonkovou mastí. Také maminky po porodu mohou používat na zhojení hráze kostival v sedacích koupelích ve směsi s měsíčkem lékařským a květem řebříčku.

Na výrony a pohmožděniny se nejlépe přikládá na gázu uložený tvarohový obklad, v němž je vmícháno asi 20–30 kapek kostivalové tinktury. Nemáme-li tinkturu, využijeme místo ní kaši z nastrouhaného kořene anebo z listů, také přimíchanou do chladivého tvarohu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

Publikováno: 12.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Jak připravit mast a balzám z kostivalu lékařského

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak připravit mast a balzám z kostivalu lékařského

Masti z léčivých bylin

Masti z bylin jsou užitečné na spoustu věcí. Paní Jonášová vám ukáže přesnou přípravu masti z měsíčku lékařského a z kořene kostivalu.

Kořeny léčivých bylin do tinktur, mastí či vinného macerátu

Každý, kdo se alespoň trochu orientuje v bylinách ví, že jednou z nejužitečnější částí rostlin je právě kořen.

Kostivalová mastička

Kostival je výborný na kosti, šlachy, kožní problémy a spoustu dalšího. Připravte si z něj a ze sádla, vitamínu E a medu mastičku, která vám pomůže nejen na akné, jizvy a strupy.

Co je to jícha?

Pomocí jíchy zvládnete na zahradě mnohé. Podpořit rostliny a jejich imunitu, dodat jim výživu, ale také zlikvidovat plevele nebo škůdce.

Poradna pro zahrádkáře

Proč žloutnou konce česneku? Jak vyřešit okraje záhonů? Co udělat s květy rebarbory. Na to vám odpoví zahradník po ruce.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.