Bylinky pro celou rodinu

V současné době zažívají bylinky neskutečný zájem široké veřejnosti, protože se stále častěji obracíme ke zdravému životnímu stylu, do kterého bylinky určitě patří. Na nenadálý zájem zareagovali i samotní pěstitelé, kteří nabízejí stále širší sortiment těchto užitečných rostlin, ať našich domácích či introdukovaných. Na své zahradě si tak můžete hravě vypěstovat bylinky pro celou rodinu, ať do kuchyně, pro dobrý spánek nebo třeba na léčbu nachlazení a viróz.

Bylinky pro celou rodinu
Bylinky pro celou rodinu (Zdroj: archiv redakce)

Léčivé rostliny nás dokáží dostat ze špatné nálady, vyléčí nachlazení nebo virózu, ale stejně tak i dochutí skvěle jídlo. V říši bylinek najdeme rostliny vhodné pro různé věkové kategorie od malých dětí až po seniory. Jsou samozřejmě i takové byliny, které jsou vhodné jak pro malé tak i velké a jejich pěstování není ani nijak složité.

Zvláště důležitý je způsob jejich pěstování. Pokud například pěstujete rostliny v BIO kvalitě, to znamená, že při péči nepoužíváte žádná chemická hnojiva ani syntetické postřiky, odrazí se to i v kvalitě bylin, které nejsou zatíženy rezidui škodlivých látek.

V současném sortimentu se objevují různé ajurvédské či asijské bylinky, takže se rozhodně nemusíte omezovat na léčivky ze Středomoří nebo z našich lokalit. Vzhledem ke zdravému životnímu stylu, který podporuje mnoho z nás, jsou v nabídce i takové bylinky, které nahradí cukr. Řeč je o lípii sladké (Lipia dulcis) a stévii sladké (Stevia rebaudiana), které vám mohou osladit život místo cukru.

Pro dobrý spánek i na uklidnění

Pokud máte občas problém se spaním, nechce se vám usnout nebo se naopak často budíte, je pro vás i vaše malé děti vhodný nálev z bylin. Nemusí být rozhodně silný, stačí zalít jen malé množství sušené či čerstvé bylinky. K tomuto účelu se pro dospělé zvláště hodí květy bezu černého (Sambucus nigra), květ divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum), která u nás roste jako dvouletka, dále pak květ heřmánku pravého (Chamomilla recutita), květ levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia), olistěná nať s květy majoránky zahradní (Origanum majorana) a kvetoucí nať mateřídoušky úzkolisté (Thymus serpyllum). Pro malé děti se perfektně hodí slabý nálev z listu meduňky lékařské (Melissa officinalis).

Pokud máte starosti v práci, určitě si udělejte kúru z nálevů z heřmánku, levandule, majoránky, meduňky, ale stejně tak dobře fungují i jiné bylinky. Některé navíc lze kombinovat v jedné bylinné směsi.

Na uklidnění nervů se od dávných dob používá například bazalka pravá (Ocimum basilicum), máta peprná (Mentha piperita), která navíc upravuje i trávení, dále pak květ měsíčku lékařského (Calednula officinalis), plod růže šípkové (Rosa canina) bohatý na vitamín C nebo květ třezalky tečkované (Hypericum perforatum). U této bylinky ovšem pozor! Pokud užíváte léky, je třeba její užití konzultovat s lékařem, může totiž ovlivnit působnost léků a po vypití nálevu z jejích květů by se nemělo chodit na slunce, protože reaguje se slunečním zářením a není vyloučen vznik nepříjemné vyrážky.

Bylinky pro celou rodinu
Bylinky pro celou rodinu
Bylinky pro celou rodinu
Bylinky pro celou rodinu
Bylinky pro celou rodinu
Bylinky pro celou rodinu

Do kuchyně i na zahradní párty

Snad každý zahrádkář si chce na své zahradě vypěstovat bylinky použitelné při přípravě různých pokrmů. Perfektně vám k tomuto účelu poslouží kořeninové bylinky s výraznou kořenitou vůní a chutí zvláště ze středomořské oblasti. Použít je můžete i při grilování či přípravě jednoduché svačiny během dne. V každém případě je dobré mít tyto bylinky pěkně po ruce například v bylinkovišti u zahradní terasy nebo poblíž kuchyně. Nějaké si také vysaďte do květináčů nebo do truhlíků na okenní parapet.

Pro přípravu pokrmů a zvláště pak rychlých svačin se kromě osvědčená pažitky pobřežní (Allium schoenoprasum) hodí na jaře sklízený česnek medvědí (Allium ursinum). Do polévek nasekejte najemno listy libečku lékařského (Levisticum officinale) či petrželku kudrnku (Petroselium crispum).

Na přípravu masitých pokrmů by určitě na vaší zahradě neměla chybět saturejka horská (Satureja montana), dobromysl obecná (Origanum vulgare), yzop lékařský (Hyssopus officinalis), tymián známý také jako mateřídouška obecná (Thymus vulgaris) nebo její příbuzná, mateřídouška úzkolistá (T. serpyllum).

Proti nachlazení a různým neduhům

Některé byliny jsou opravdu širokospektrální, takže je můžete použít jak při nespavosti, tak i při léčbě nachlazení. Takový případ se týká například květů bezu černého, heřmánku pravého nebo mateřídoušky úzkolisté.

Na léčbu nachlazení a zimních viróz můžete vyzkoušet také listy dobromysli obecné, kopřivu dvoudomou (Urtica dioica), všestrannou mátu peprnou (Mentha piperita), plod růže šípkové nebo třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea).

Několik užitečných receptů na výrobu bylinných nálevů

Mateřídouškový nálev proti nachlazení

  • 2 díly mateřídoušky
  • 1 díl měsíčku, dobromysli a lípy

Čaj na dobrou noc

  • 1 díl květu bezu černého, meduňky a levandule

Podzimní chřipkový čaj  

  • 1 díl květu bezu, lípy, divizny a růže šípkové

Uklidňující čaj s levandulí a mateřídouškou

  • 1 díl mateřídoušky, levandule a meduňky
  • ½ dílu heřmánku

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 11.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba letniček do truhlíků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Aneta Svobodová pro nás připravila zajímavou kombinaci výsadeb do nádob a truhlíků.

Velikonoční dekorace

Před blížícími se Velikonocemi je potřeba zamyslet se nad výzdobu. S tou nám poradí paní Viola Ziethamlová.

Obklad na oči

Zarudlé oči a pytle pod očima nás mohou potkat kdykoliv. Poradíme Vám, jak na protizánětlivý a bylinný recept z lipového květu, nebo jednoduchý obklad na oči.

Chov leguánů

Chystáte si domu pořídit leguána? Prozradíme, jakou potravu a vybavení terária obstarat a vše, co potřebujete k chování leguána vědět.

Výroba voňavých smetanových bochánků do koupele a kávového peelingu

Vyrobte si sami smetanové bochánky do koupele a skvělý kávový peeling.

ČTĚTE DÁLE

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.