Údržba zahradní techniky před zimou

Blíží se konec zahradnické sezony a je čas zazimovat zahradní techniku. Pro ty z vás, kteří používají elektrické stroje, nebo máte zahradnické techniky málo, to bude lehký úkol, který vás nebude stát ani moc času. Ostatním doporučujeme sáhnout po tužce a papíru a sepsat si veškeré vybavení, které používáte. Snažte se věnovat strojům dostatečnou péči a zazimování nepodceňte.

Údržba zahradní techniky před zimou
Údržba zahradní techniky před zimou (Zdroj: archiv redakce)

Než se pustíte do zazimování či případných oprav, zhodnoťte, jestli není daná práce nad vaše technické vědomosti. U většiny elektrických zahradních strojů je zimní údržba jednoduchá a zařízení je koncipováno tak, aby ji zvládl i naprostý laik.

U strojů, které mají benzinový motor, je už údržba těžší a mnohdy se bez servisu neobejdete. Podívejte se proto ve vašem okolí, jestli právě značka vaší techniky nenabízí posezonní servis. Ve většině případů servis nabízí i slevu na opotřebované díly nebo na koupi příslušenství či jiného stroje v případě, že je diagnostika techniky špatná.

Co zvládne laik?

Jak jsme zmínili výše, stroje s elektrickým pohonem mají jednodušší posezonní servis a mnohdy je stačí jenom dobře umýt a očistit. Není nutné řešit provozní kapaliny nebo seřízení běhu motoru jako u benzinových motorů. Při čistění pouze dbejte na správné použití čisticích přípravků na dané materiály a nechte stroj pořádně oschnout, než jej uklidíte. Po vyčištění zkontrolujte správné dotáhnutí šroubů, vrutů a jiných spojovacích materiálů, všechny povolené šrouby a ostatní součástky s citem dotáhněte a zkontrolujte, jestli je spoj v pořádku a zda materiály k sobě správně lícují.

Broušení nožů či řetězů ponechte raději na odborníkovi, který vám může také doporučit výměnu v případě, že je čepel nože či řetěz již velmi poškozen. Špatné nabroušení vede nejenom k horší práci stroje, ale také hrozí zničení motoru v případě jeho veliké zátěže.

Benzinové motory mají náročnější servis

Náročnější a těžší jsou na údržbu stroje s benzinovým motorem. I v tomto případě je nutné všechny součásti řádně a pečlivě omýt a nechat oschnout. Zkontrolujte šrouby a vruty a v případě povolení je dotáhněte. Broušení nožů a řetězů i v tomto případě nechte raději na odborníkovi, který by se měl o vše postarat.

Dále je nezbytné vyčistit vzduchový filtr. Většinu filtrů stačí profouknout vzduchem. V případě většího zanesení zjistěte, jestli lze daný typ filtru propláchnout ve vodě nebo přímo vyprat.

Před vylitím provozních kapalin ještě zkontrolujte běh motoru a jeho otáčky. Zde určitě zvažte návštěvu autorizovaného servisu, kde mají technici více zkušeností a v případě problému navrhnou několik způsobů řešení.

Po kontrole motoru vypusťte všechny provozní kapaliny. Většina přístrojů má vypouštění provozních kapalin jednoduše vyřešeno a není třeba vymýšlet vlastní postupy. U ostatních můžete přidat do benzinu směs proti zmrznutí a olej nechte vyměnit odborníka. Při čištění i při vypouštění dbejte na povolené naklápění přístroje. Při větším náklonu mohou některé provozní kapaliny vytéct a ušpinit někdy i důležité součásti stroje.

Na co si dát pozor?

V neposlední řadě nezapomeňte na bezpečností prvky. Zkontrolujte pevnost lanek, řemenů a jiných součástek celého mechanismu. U sekaček s pojezdem zkontrolujte pojezdové převody a řemen. Podívejte se také do manuálu, kde je celý postup údržby zapsán, a zkontrolujte správnost jednotlivých kroků údržby.

U běžné zahradní techniky, jako jsou sekačky, plotostřihy či křovinořezy, se setkáte spíše se stejnou údržbou bez ohledu na značku. Přesto přistupujte k servisu operativně. Mnoho výrobců dnes přichází s různými vylepšeními, která mají práci se strojem ulehčit a v drtivé většině případů se jedná i o patentované řešení, které jiný výrobce nemůže nabízet, a údržba je následně v tomto ohledu odlišná od ostatní techniky jiných výrobců.

Pokud používáte pro práci na zahradě větší stroje jako například traktůrek nebo rider, je návštěva autorizovaného servisu spíše nutná. To platí i o přístrojích, které jste zakoupili nově v dané sezoně a je vhodné provést první seřízení a kontrolu správného chodu jednotlivých součástí.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 05.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Údržba a uskladnění zahradního nářadí

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně ošetřit po sezóně před zimou zahradní sekačku a jak se o ní nejlépe postarat prozradí v reportáži pan Pavel Beneš

Jak na servis a výběr elektrokola

Podívejte se, jak na správný výběr vaše elektrokola a které servisní prvky nepřehlédnout.

Kultivátor upravený na půdní jamkovač

Úprava kultivátoru na půdní jamkovač, který se použije při práci v lese při sadbě.

Domácí dřevoobráběcí stroj

Sestavení domácího dřevoobráběcího stroje, který dokáže nahradit pět truhlářských strojů

Domácí hoblovačka a protahovačka

Ukázka domácí hoblovačky a protahovačky pana Antonína Pokorného

Zrytí pozemku

Na začátku sezóny je potřeba připravit záhony. Důležité je rytí, které je ovšem dost namáhavé, zvláště u větších políček.

ČTĚTE DÁLE

Jarní spuštění závlahového systému
Jarní spuštění závlahového systému

Zahradní technika

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy

Zahradní technika

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Jak správně vybrat domácí vodárnu?
Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Zahradní technika

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.

Jak zazimovat rozvody vody na zahradě
Jak zazimovat rozvody vody na zahradě

Zahradní technika

Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.

Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?
Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Zahradní technika

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Zahradní technika

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva
Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

Zahradní technika

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?

Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič
Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič

Zahradní technika

Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.

Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat
Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Zahradní technika

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

Kompresory pro běžné použití
Kompresory pro běžné použití

Zahradní technika

Kompresor se řadí nejen mezi drobnými kutily, ale také i v profesionálním segmentu mezi nejčastěji používané stroje. Stlačený vzduch se dá využít na nepřebernou škálu činností od čistění nářadí přes utahování šroubů až po výčep piva. Ne na vše je ale výhodné použití jednoho typu kompresoru. Jaké existují typy a jak se v nabídce výrobců zorientovat?

Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu
Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Zahradní technika

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Zahradní technika

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.