Za krásou bylinek do Českého Krumlova

Léčivé rostliny člověka provází již dlouhá léta, ačkoliv i na ně se během některých let skoro zapomnělo a místo přírodní léčby jsme se raději obraceli na farmaceutické firmy. Poslední roky se ale stále častěji vracíme k přírodní léčbě pomocí bylinek a navazujeme tak na tradici.

Za krásou bylinek do Českého Krumlova
Za krásou bylinek do Českého Krumlova (Zdroj: archiv redakce)

Pokud jste si bylinky také zamilovali a chcete si je nastěhovat i na svůj pozemek, zajeďte si pro skvělou inspiraci do Českého Krumlova, kde vás po přírodní bylinkové zahradě provede paní Simona Tancerová.

Stále více lidí se obrací k přírodě a hledá alternativní způsoby léčby. Zdravý životní styl už není jen tak ledajaké heslo, ale pro mnohé z nás je to přirozená součást života. Právě do této sféry neodmyslitelně patří také bylinky, které sice většinou nevyřeší těžké nemoci, ale mohou zlehčit průběh některých lehčích forem onemocnění.

Při návštěvě bylinkové zahrady v Českém Krumlově na vás čeká nejen dvacet šest tematických bylinkových záhonů, v nichž najdete bylinky určené pro léčbu specifických neduhů, ale také příjemná atmosféra historického města a nově založená zahrada plná netradičních nápadů.

Bylinky všude, kam se podíváš

Hlavním tématem zahrady jsou samozřejmě léčivé rostliny, ale toto téma neodmyslitelně souvisí také se specifickým způsobem hospodaření na této zahradě. Paní Tancerová zde nepoužívá žádnou chemii, syntetickým hnojivům a postřikům se obloukem vyhýbá a raději sáhne po bylinných jíchách nebo do sousedství užitkových rostlin vysadí některé prospěšné druhy rostlin, které svou přirozenou vůní nebo kořenovými výměšky odpuzují choroby a škůdce, kteří jinak na zahradě napáchají obrovské škody.

Právě díky tomuto přírodě blízkému přístupu získala paní Simona v roce 2015 plaketu Ukázkové přírodní zahrady, která je důkazem splnění celé řady podmínek. Pokud si sem zajedete se svou rodinou pro inspiraci, možná vás překvapí, že na této zahradě budete mít naprostou volnost. Bylinky si můžete osahat a přivonět si k nim, protože právě touto formou se o rostlinách mnohdy dozvíte více, než když je studujete očima, a to si paní Simona uvědomuje na plné čáře.

Centrem zahrady jsou téměř tři desítky tematických záhonů, v nichž najdete bylinky, které se používají na léčbu dýchacích cest, na neplodnost, dětské byliny nebo třeba přírodní afrodiziaka nebo rostliny, které jsou pro běžného uživatele spíše jedovaté, ale za určitých podmínek se z nich dají extrahovat léčivé látky.

Bez pomocníků to nejde

Jak už to tak bývá, žádná, ani ta přírodní, zahrada se neobejde bez pravidelné péče. V přírodních zahradách je ovšem nutné na pozemek povolat i některé užitečné pomocníky, kteří dokáží nastolit ekologickou rovnováhu.

V bylinkové zahradě nachází vhodné stanoviště celá řada užitečných živočichů nejen v hmyzích hotelech, ale také v bylinkových záhonech. Naprostá většina léčivek je totiž silně medonosná a v jejich květech také hledá pyl a sladký nektar početná hmyzí armáda, která se zvláště na jaře podílí na opylení místních ovocných stromů, které díky tomu poskytují pravidelně vydatnou sklizeň zdravých plodů, z nichž paní majitelka nechá vyrobit skvělý mošt. Medonosné květy lákají pestré motýly, čmeláky, ale také včely.

Paní Simona na své zahradě také včelaří, protože moc dobře ví, že je tento hmyz pro každou zahradu opravdu nepostradatelný. Včelí úly najdete nedaleko babiččiny zahrádky, kde navazují na zeleninové záhony.

Co tu ještě najdete

Kromě bylinkových záhonů zde objevíte velké množství zeleninových záhonů, kde kromě tradičních druhů rostou i druhy méně známé. Hospodaří se tu opravdu prakticky a hlavně efektivně, takže se využívá funkce i některých specifických rostlin, které dokáží odpuzovat choroby a škůdce. Dobrými sousedy tak jsou například mrkev a kopr, kedluben a mangold nebo také červená řepa a medonosný brutnák.

Nedaleko těchto záhonů stojí několik skleníků, které slouží pro uskladnění rostlin a pro pěstování nové sadby. Zalévá se tu dešťovou vodou, která se chytá do četných nádrží z okapů staveb.

Paní Simona touto zahradou rozhodně nehodlá končit, ale začala pracovat i na vedlejším pozemku, se kterým má i do budoucna obrovské plány. V současné době zde najdete dvě jezírka, levandulové přírodní divadlo, které je inspirováno kráterovou zahradou Seppa Holzera a kde se budou v budoucnu pořádat například svatby.

Z atmosféry Provence se dostanete do světa prérijních trvalkových záhonů, kde vedle sebe rostou trvalky na slunce a do sucha a kde na jaře vykvetou jarní cibuloviny. Stále je tu co obdivovat, což vědí i samotní návštěvníci, kteří se sem rádi vracejí pro načerpání inspirace. Pokud se toho chcete o bylinkách dozvědět více, můžete se stát studentem zdejší školy přírodních terapií, která reaguje na neutuchající zájem široké veřejnosti o léčivé rostliny.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 05.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba velikonočního věnce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o výrobě velikonočního věnce, popis výroby takového věnce.

Dekorativní svítící sova

Jak vyrobit dekoraci v podobě svítící sovy na zeď poradí Simona Kajzarová

Výroba andílků

Výroba andílků může být skvělý originálním dárkem pro vaše blízké.

Vysévání rajčat doma

Keříková rajčata lze pěstovat i doma na balkóně, když víte jak.

Čočkové placky

V tomto videu si v rámci naší soutěže připravíme zajímavý recept. Ukážeme si čočkové placky.

Letničky vhodné k sušení

Květiny jsou dobré k usušení a lze je někdy použít jako dekorace nebo třeba jako lék.

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.