Za krásou bylinek do Českého Krumlova

Léčivé rostliny člověka provází již dlouhá léta, ačkoliv i na ně se během některých let skoro zapomnělo a místo přírodní léčby jsme se raději obraceli na farmaceutické firmy. Poslední roky se ale stále častěji vracíme k přírodní léčbě pomocí bylinek a navazujeme tak na tradici.

Za krásou bylinek do Českého Krumlova
Za krásou bylinek do Českého Krumlova (Zdroj: archiv redakce)

Pokud jste si bylinky také zamilovali a chcete si je nastěhovat i na svůj pozemek, zajeďte si pro skvělou inspiraci do Českého Krumlova, kde vás po přírodní bylinkové zahradě provede paní Simona Tancerová.

Stále více lidí se obrací k přírodě a hledá alternativní způsoby léčby. Zdravý životní styl už není jen tak ledajaké heslo, ale pro mnohé z nás je to přirozená součást života. Právě do této sféry neodmyslitelně patří také bylinky, které sice většinou nevyřeší těžké nemoci, ale mohou zlehčit průběh některých lehčích forem onemocnění.

Při návštěvě bylinkové zahrady v Českém Krumlově na vás čeká nejen dvacet šest tematických bylinkových záhonů, v nichž najdete bylinky určené pro léčbu specifických neduhů, ale také příjemná atmosféra historického města a nově založená zahrada plná netradičních nápadů.

Bylinky všude, kam se podíváš

Hlavním tématem zahrady jsou samozřejmě léčivé rostliny, ale toto téma neodmyslitelně souvisí také se specifickým způsobem hospodaření na této zahradě. Paní Tancerová zde nepoužívá žádnou chemii, syntetickým hnojivům a postřikům se obloukem vyhýbá a raději sáhne po bylinných jíchách nebo do sousedství užitkových rostlin vysadí některé prospěšné druhy rostlin, které svou přirozenou vůní nebo kořenovými výměšky odpuzují choroby a škůdce, kteří jinak na zahradě napáchají obrovské škody.

Právě díky tomuto přírodě blízkému přístupu získala paní Simona v roce 2015 plaketu Ukázkové přírodní zahrady, která je důkazem splnění celé řady podmínek. Pokud si sem zajedete se svou rodinou pro inspiraci, možná vás překvapí, že na této zahradě budete mít naprostou volnost. Bylinky si můžete osahat a přivonět si k nim, protože právě touto formou se o rostlinách mnohdy dozvíte více, než když je studujete očima, a to si paní Simona uvědomuje na plné čáře.

Centrem zahrady jsou téměř tři desítky tematických záhonů, v nichž najdete bylinky, které se používají na léčbu dýchacích cest, na neplodnost, dětské byliny nebo třeba přírodní afrodiziaka nebo rostliny, které jsou pro běžného uživatele spíše jedovaté, ale za určitých podmínek se z nich dají extrahovat léčivé látky.

Bez pomocníků to nejde

Jak už to tak bývá, žádná, ani ta přírodní, zahrada se neobejde bez pravidelné péče. V přírodních zahradách je ovšem nutné na pozemek povolat i některé užitečné pomocníky, kteří dokáží nastolit ekologickou rovnováhu.

V bylinkové zahradě nachází vhodné stanoviště celá řada užitečných živočichů nejen v hmyzích hotelech, ale také v bylinkových záhonech. Naprostá většina léčivek je totiž silně medonosná a v jejich květech také hledá pyl a sladký nektar početná hmyzí armáda, která se zvláště na jaře podílí na opylení místních ovocných stromů, které díky tomu poskytují pravidelně vydatnou sklizeň zdravých plodů, z nichž paní majitelka nechá vyrobit skvělý mošt. Medonosné květy lákají pestré motýly, čmeláky, ale také včely.

Paní Simona na své zahradě také včelaří, protože moc dobře ví, že je tento hmyz pro každou zahradu opravdu nepostradatelný. Včelí úly najdete nedaleko babiččiny zahrádky, kde navazují na zeleninové záhony.

Co tu ještě najdete

Kromě bylinkových záhonů zde objevíte velké množství zeleninových záhonů, kde kromě tradičních druhů rostou i druhy méně známé. Hospodaří se tu opravdu prakticky a hlavně efektivně, takže se využívá funkce i některých specifických rostlin, které dokáží odpuzovat choroby a škůdce. Dobrými sousedy tak jsou například mrkev a kopr, kedluben a mangold nebo také červená řepa a medonosný brutnák.

Nedaleko těchto záhonů stojí několik skleníků, které slouží pro uskladnění rostlin a pro pěstování nové sadby. Zalévá se tu dešťovou vodou, která se chytá do četných nádrží z okapů staveb.

Paní Simona touto zahradou rozhodně nehodlá končit, ale začala pracovat i na vedlejším pozemku, se kterým má i do budoucna obrovské plány. V současné době zde najdete dvě jezírka, levandulové přírodní divadlo, které je inspirováno kráterovou zahradou Seppa Holzera a kde se budou v budoucnu pořádat například svatby.

Z atmosféry Provence se dostanete do světa prérijních trvalkových záhonů, kde vedle sebe rostou trvalky na slunce a do sucha a kde na jaře vykvetou jarní cibuloviny. Stále je tu co obdivovat, což vědí i samotní návštěvníci, kteří se sem rádi vracejí pro načerpání inspirace. Pokud se toho chcete o bylinkách dozvědět více, můžete se stát studentem zdejší školy přírodních terapií, která reaguje na neutuchající zájem široké veřejnosti o léčivé rostliny.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 05.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba velikonočního věnce

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž o výrobě velikonočního věnce, popis výroby takového věnce.

Dekorativní svítící sova

Jak vyrobit dekoraci v podobě svítící sovy na zeď poradí Simona Kajzarová

Výroba andílků

Výroba andílků může být skvělý originálním dárkem pro vaše blízké.

Vysévání rajčat doma

Keříková rajčata lze pěstovat i doma na balkóně, když víte jak.

Čočkové placky

V tomto videu si v rámci naší soutěže připravíme zajímavý recept. Ukážeme si čočkové placky.

Letničky vhodné k sušení

Květiny jsou dobré k usušení a lze je někdy použít jako dekorace nebo třeba jako lék.

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.