Dřeviny s okrasnými plody, které rozzáří každou zahradu

Podzim a zima pro většinu zahrádkářů představují období klidu a nového očekávání další sezony. I když zahrada v této době pomalu ale jistě uléhá k zimnímu spánku, může být zajímavá a zcela jedinečná. Poměrně bohaté možnosti uplatnění v zahradní a krajinářské tvorbě umožňují především okrasné a jedlé dřeviny, které na svých větvích drží plody dlouho do zimy.

Dřeviny s okrasnými plody, které rozzáří každou zahradu
Dřeviny s okrasnými plody, které rozzáří každou zahradu (Zdroj: archiv redakce)

Rostlin, které vytváří atraktivní plody, je opravdu velké množství, ale jen zlomek druhů drží plody do konce sezony. Při tom krásu plodů oceníte hlavně v době, kdy už jsou rostliny připraveny na zimu, keře už shodily všechno listí, trvalky se zatáhly do země a z přírody se již vytratila většina barev.

Právě v této chvíli oceníte sortiment s okrasnými plody, které by rozhodně neměly chybět zvláště v zahradě, od které očekáváte, že bude krásná i během zimy.

Krása v kompozici

Při plánování zahrady se samozřejmě nikdy výhradně nezaměřujeme na tento specifický sortiment, ale spíše ho považujeme za příjemné oživení prostoru. Okrasné plody s sebou sice nesou zajímavou působnost a atraktivní barvy, mnohdy jsou dokonce i jedlé, ale musíme brát také v úvahu, že jsou některé plody také jedovaté a tím pádem nebezpečné pro malé děti předškolního věku.

Stejně tak některé dužnaté plody mohou značně znečišťovat nejen trávník a výsadby, ale také zpevněné povrchy, které jsou během nepříznivého počasí kluzké. S tím vším se musí při výběru vhodného stanoviště pro tyto rostliny počítat.

Na druhou stranu se může jednat o zajímavé solitéry v trávníku nebo ve výsadbách, které jinak v zimě ztrácejí okrasný efekt. Perfektně se kombinují s okrasnými trávami, stálezelenými dřevinami nebo druhy s okrasnou borkou, které se společně uplatňují v celoročně okrasných zahradách. Druhy dřevin s drobnými plody vyniknou spíše v blízkosti terasy nebo v místech, kde jejich krásu oceníte z blízka.

Praktické a krásné

Dřeviny s okrasnými plody nehrají na zahradě pouze estetickou funkci, ale představují skvělý zdroj potravy pro plodožravé ptáky. Dřišťály, skalníky, tisy nebo kaliny drží plody opravdu dlouho, takže poskytnou potravu i v poměrně nehostinné době. Temnoplodec černoplodý nebo mišpuli obecnou oceníte i vy sami, protože se jedná o jedlé rostliny. Plody mišpule dokonce musí přejít mrazem, aby byly chutné a měkké, jinak jsou téměř nepoživatelné.

Výhony s tužšími plody se dají využít i při floristické tvorbě. Drobnoplodé okrasné jabloně, cesmína nebo kdoulovec zajímavě doplní venkovní nebo interiérové dekorace, fantazii se meze nekladou, je jen na vás, jak tento sortiment rostlin využijete.

Jedovatost se mnohdy přeceňuje

Jedovaté a alergenní rostliny nás mnohdy opravdu děsí zvláště kvůli našim dětem. Jedovatost se ovšem mnohdy zcela zbytečně přeceňuje, ale i tady záleží na použitém sortimentu rostlin. U některých je opravdu riziko otravy vysoké, zvláště u dětí předškolního věku.

Většina rostlin z našeho seznamu uvedeného níže má plody poměrně tuhé a nedužnaté, takže malé děti odradí, nehledě na to, že by jich dítě muselo pozřít větší množství.

Větší opatrnost se vyplatí u tisu červeného. Zatímco oplodí jedovaté není, ba naopak je velice chutné, semena jsou poměrně nebezpečná. Pokud máte malé děti, možná bude lepší se této rostlině zatím vyhnout. Dětem ve školním věku se snažte přijatelnou cestou představit druhy, jejichž plody by neměly ochutnávat, většina otrav totiž vzniká spíše z neznalosti a malého seznámení s tím, co nám roste na zahradě.

Vybrané druhy s okrasnými plody, které drží na větvích do podzimu či do zimy

 • Latinský název – český název – doba zralosti
 • Berberis thunbergii – dřišťál Thunbergův – IV až I
 • Cotonaester dammeri – skalník Dammerův – VII až XI
 • Crataegus monogyna – hloh jednosemenný – VIII až I
 • Euonymus alatus – brslen křídlatý – IX až XII
 • Euonymus europaeus – brslen evropský – VIII až XII
 • Gaultheria procumbens – libavka polehlá – IX až XII
 • Malus – okrasná drobnoplodá jabloň – IX až XI
 • Ilex aquifolium – cesmína obecná – IX až XII
 • Pyracantha coccinea – hlohyně šarlatová – IX až XII
 • Rosa – růže – IX až XII
 • Taxus baccata – tis červený – IX až XII
 • Vaccinium vitis – idaea – brusnice brusinka – IX až XI
 • Viburnum opulus – kalina obecná – VIII až XII
 • Chaenomeles japonica – kdoulovec japonský – IX až I
 • Hippophae rhamnoides – rakytník řešetlákový – IX až XI
 • Juniperus communis – jalovec obecný – IX až I
 • Lonicera nitida – zimolez lesklý – X až XII
 • Lonicera pileata – zimolez kloubkatý – X až XII
 • Aronia melanocarpa – temnoplodec černoplodý – VIII až XII
 • Ligustrum ovalifolium – ptačí zob vejčitolistý – X až II
 • Ligustrum vulgare – ptačí zob obecný – X až XII

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 05.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.