Dřeviny s okrasnými plody, které rozzáří každou zahradu

Podzim a zima pro většinu zahrádkářů představují období klidu a nového očekávání další sezony. I když zahrada v této době pomalu ale jistě uléhá k zimnímu spánku, může být zajímavá a zcela jedinečná. Poměrně bohaté možnosti uplatnění v zahradní a krajinářské tvorbě umožňují především okrasné a jedlé dřeviny, které na svých větvích drží plody dlouho do zimy.

Dřeviny s okrasnými plody, které rozzáří každou zahradu
Dřeviny s okrasnými plody, které rozzáří každou zahradu (Zdroj: archiv redakce)

Rostlin, které vytváří atraktivní plody, je opravdu velké množství, ale jen zlomek druhů drží plody do konce sezony. Při tom krásu plodů oceníte hlavně v době, kdy už jsou rostliny připraveny na zimu, keře už shodily všechno listí, trvalky se zatáhly do země a z přírody se již vytratila většina barev.

Právě v této chvíli oceníte sortiment s okrasnými plody, které by rozhodně neměly chybět zvláště v zahradě, od které očekáváte, že bude krásná i během zimy.

Krása v kompozici

Při plánování zahrady se samozřejmě nikdy výhradně nezaměřujeme na tento specifický sortiment, ale spíše ho považujeme za příjemné oživení prostoru. Okrasné plody s sebou sice nesou zajímavou působnost a atraktivní barvy, mnohdy jsou dokonce i jedlé, ale musíme brát také v úvahu, že jsou některé plody také jedovaté a tím pádem nebezpečné pro malé děti předškolního věku.

Stejně tak některé dužnaté plody mohou značně znečišťovat nejen trávník a výsadby, ale také zpevněné povrchy, které jsou během nepříznivého počasí kluzké. S tím vším se musí při výběru vhodného stanoviště pro tyto rostliny počítat.

Na druhou stranu se může jednat o zajímavé solitéry v trávníku nebo ve výsadbách, které jinak v zimě ztrácejí okrasný efekt. Perfektně se kombinují s okrasnými trávami, stálezelenými dřevinami nebo druhy s okrasnou borkou, které se společně uplatňují v celoročně okrasných zahradách. Druhy dřevin s drobnými plody vyniknou spíše v blízkosti terasy nebo v místech, kde jejich krásu oceníte z blízka.

Praktické a krásné

Dřeviny s okrasnými plody nehrají na zahradě pouze estetickou funkci, ale představují skvělý zdroj potravy pro plodožravé ptáky. Dřišťály, skalníky, tisy nebo kaliny drží plody opravdu dlouho, takže poskytnou potravu i v poměrně nehostinné době. Temnoplodec černoplodý nebo mišpuli obecnou oceníte i vy sami, protože se jedná o jedlé rostliny. Plody mišpule dokonce musí přejít mrazem, aby byly chutné a měkké, jinak jsou téměř nepoživatelné.

Výhony s tužšími plody se dají využít i při floristické tvorbě. Drobnoplodé okrasné jabloně, cesmína nebo kdoulovec zajímavě doplní venkovní nebo interiérové dekorace, fantazii se meze nekladou, je jen na vás, jak tento sortiment rostlin využijete.

Jedovatost se mnohdy přeceňuje

Jedovaté a alergenní rostliny nás mnohdy opravdu děsí zvláště kvůli našim dětem. Jedovatost se ovšem mnohdy zcela zbytečně přeceňuje, ale i tady záleží na použitém sortimentu rostlin. U některých je opravdu riziko otravy vysoké, zvláště u dětí předškolního věku.

Většina rostlin z našeho seznamu uvedeného níže má plody poměrně tuhé a nedužnaté, takže malé děti odradí, nehledě na to, že by jich dítě muselo pozřít větší množství.

Větší opatrnost se vyplatí u tisu červeného. Zatímco oplodí jedovaté není, ba naopak je velice chutné, semena jsou poměrně nebezpečná. Pokud máte malé děti, možná bude lepší se této rostlině zatím vyhnout. Dětem ve školním věku se snažte přijatelnou cestou představit druhy, jejichž plody by neměly ochutnávat, většina otrav totiž vzniká spíše z neznalosti a malého seznámení s tím, co nám roste na zahradě.

Vybrané druhy s okrasnými plody, které drží na větvích do podzimu či do zimy

  • Latinský název – český název – doba zralosti
  • Berberis thunbergii – dřišťál Thunbergův – IV až I
  • Cotonaester dammeri – skalník Dammerův – VII až XI
  • Crataegus monogyna – hloh jednosemenný – VIII až I
  • Euonymus alatus – brslen křídlatý – IX až XII
  • Euonymus europaeus – brslen evropský – VIII až XII
  • Gaultheria procumbens – libavka polehlá – IX až XII
  • Malus – okrasná drobnoplodá jabloň – IX až XI
  • Ilex aquifolium – cesmína obecná – IX až XII
  • Pyracantha coccinea – hlohyně šarlatová – IX až XII
  • Rosa – růže – IX až XII
  • Taxus baccata – tis červený – IX až XII
  • Vaccinium vitis – idaea – brusnice brusinka – IX až XI
  • Viburnum opulus – kalina obecná – VIII až XII
  • Chaenomeles japonica – kdoulovec japonský – IX až I
  • Hippophae rhamnoides – rakytník řešetlákový – IX až XI
  • Juniperus communis – jalovec obecný – IX až I
  • Lonicera nitida – zimolez lesklý – X až XII
  • Lonicera pileata – zimolez kloubkatý – X až XII
  • Aronia melanocarpa – temnoplodec černoplodý – VIII až XII
  • Ligustrum ovalifolium – ptačí zob vejčitolistý – X až II
  • Ligustrum vulgare – ptačí zob obecný – X až XII

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 05.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.