Kapradiny – důležité rostliny pro harmonicky působící zahradu

Krásné a poutavé rostliny v zahradách nejlépe zvýrazní rostliny v pozadí. Právě díky nim dominanty působí tak impozantně, a proto je celkový dojem mnohem zajímavější. K rostlinám, které dokážou vytvořit právě takové prostředí, náleží kapradiny jako nepostradatelný doprovod jiných zahradních krásek.

Kapradiny – důležité rostliny pro harmonicky působící zahradu
Kapradiny – důležité rostliny pro harmonicky působící zahradu (Zdroj: archiv redakce)

Kapradiny nejsou stejnorodou skupinou rostlin

Ty největší kapradiny jsou schopny vyrůst až do výšky 150 cm, zatímco ty nejmenší dosáhnou jen něco mezi 15–20 cm.

Valná část kapradin na zimu zatahuje. Na jaře nám pak poskytnou úchvatnou podívanou, kdy se během několika dnů až týdnů rozvinou jejich typické spirálky nových výhonů do velikosti klasických kapradin, tak jak je známe z období léta.

Kam všude se kapradiny hodí

Kapradiny nalezneme v tolika druzích, že do každé zahrady jich můžeme vybrat hned několik. Ale nemusíme pochopitelně vybírat kapradiny jen do záhonů. Mohou se stejně dobře uplatnit v předzahrádkách, v okolí jezírek, jako podrost pod dřevinami, pro odpočinkový kout nebo dokonce i na skalku.

Snad nejlépe budou vypadat tam, kde majitelé mají to štěstí a zahrada přechází rovnou v les. Právě tam poslouží jako ideální rostliny pro přechod z jednoho rostlinného pásma do druhého. Je však důležité pro každé místo vybrat ten správný druh. Ačkoli jsou kapradiny vysoce odolné rostliny, ne každý druh je vhodný pro jakékoli umístění. Kapradiny málokdy vymrzají, hodí se většinou na stinné polohy a do vlhkých půd. Nesmí ale na místě jejich výskytu trvale stát voda. V takovém případě by jim hrozilo vyhnití.

Ideální kombinace určuje dobré načasování

Specifický charakter kapradin předurčuje tyto rostliny ke kombinacím s barevnými dřevinami a také s mnoha druhy květin. Těm všem jsou kapradiny schopné poskytnout neutrální zelené prostředí, před kterým se budou ostatní květin skvěle vyjímat. Harmonicky budou společně působit pouze tehdy, vybereme-li pro dobu květu rostlin vhodný druh kapradiny. Například jarní cibuloviny kvetou příliš brzy na to, aby jim pozadí mohly vytvářet jiné druhy kapradin, než ty stálezelené, jako jsou žebrovnice nebo jelení jazyk.

Díky kapradinám si můžete vytvořit na své zahradě i malý kousek lesa. Ve společnosti kapradin vysaďte zakrslé jehličnany a máte-li možnost sehnat někde i čarověníky, pak to bude ideální trojice rostlin pro kombinování. Čarověníky jsou samy o sobě tak zajímavé, že se do jejich společnosti nevysazují žádné výrazné květiny, aby nepředstavovaly přílišnou konkurenci těchto zajímavých miniatur.

Kapradiny poskytnou coby rostliny v pozadí také skvělé prostředí pro zakomponování uměleckých děl anebo plastik v zahradách. Ve skalkách nebo kamenných zídkách se skvěle uplatní kapradiny s nižším vzrůstem, což je například kyvor lékařský (Ceterach officinanum). Roste na skalách a nemá problém ani se sluncem. Před tím se chrání sklopením lístků, které zamezí nadměrný odpar vody.

Kapradiny – nejstarší rostliny

O kapradinách je všeobecně známo, že se jedná o jedny z  nejstarších rostlin na Zemi. Vyskytovaly se již v prvohorách. Kapradiny neměly vždy jen současnou podobu, v minulosti dorůstaly do velikosti stromů.

Společně s přesličkami, plavuněmi, šídlatkami a vranečky patří do skupiny kapraďorostů. Díky své jednotné barvě dokážou vytvořit neutrální pozadí jak barevným dřevinám, tak mnohým druhům květin.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 03.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Kapradina jako pokojová rostlina

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud se rozmýšlíte, kterou rostlinu vybrat do tmavších koutů místnosti, zvolte kapradiny.

Pěstování náročných pokojových rostlin

Pěstování náročných pokojových rostlin

Jaké rostliny vysadit do stínu a jaké rostliny na plné slunce

Rady, které rostliny je vhodné vysadit do stinných míst v zahradě, např. kopytník, kapradiny, sleziník atd., jsou pro mnoho z nás nepostradatelné.

Rozmnožování orchideí in vitro

Do specializované laboratoře na rozmnožování orchideí se nedostane jen tak každý. Vy se tam ale s námi můžete podívat i z pohodlí vašeho domova.

Kapradiny

Kapradiny jsou širokou skupinou starodávných rostlin, které nejsou moc náročné na pěstování.

Pěstování kapradin v interiéru

Pěstování kapradin v interiéru

ČTĚTE DÁLE

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.