Kapradiny – důležité rostliny pro harmonicky působící zahradu

Krásné a poutavé rostliny v zahradách nejlépe zvýrazní rostliny v pozadí. Právě díky nim dominanty působí tak impozantně, a proto je celkový dojem mnohem zajímavější. K rostlinám, které dokážou vytvořit právě takové prostředí, náleží kapradiny jako nepostradatelný doprovod jiných zahradních krásek.

Kapradiny – důležité rostliny pro harmonicky působící zahradu
Kapradiny – důležité rostliny pro harmonicky působící zahradu (Zdroj: archiv redakce)

Kapradiny nejsou stejnorodou skupinou rostlin

Ty největší kapradiny jsou schopny vyrůst až do výšky 150 cm, zatímco ty nejmenší dosáhnou jen něco mezi 15–20 cm.

Valná část kapradin na zimu zatahuje. Na jaře nám pak poskytnou úchvatnou podívanou, kdy se během několika dnů až týdnů rozvinou jejich typické spirálky nových výhonů do velikosti klasických kapradin, tak jak je známe z období léta.

Kam všude se kapradiny hodí

Kapradiny nalezneme v tolika druzích, že do každé zahrady jich můžeme vybrat hned několik. Ale nemusíme pochopitelně vybírat kapradiny jen do záhonů. Mohou se stejně dobře uplatnit v předzahrádkách, v okolí jezírek, jako podrost pod dřevinami, pro odpočinkový kout nebo dokonce i na skalku.

Snad nejlépe budou vypadat tam, kde majitelé mají to štěstí a zahrada přechází rovnou v les. Právě tam poslouží jako ideální rostliny pro přechod z jednoho rostlinného pásma do druhého. Je však důležité pro každé místo vybrat ten správný druh. Ačkoli jsou kapradiny vysoce odolné rostliny, ne každý druh je vhodný pro jakékoli umístění. Kapradiny málokdy vymrzají, hodí se většinou na stinné polohy a do vlhkých půd. Nesmí ale na místě jejich výskytu trvale stát voda. V takovém případě by jim hrozilo vyhnití.

Ideální kombinace určuje dobré načasování

Specifický charakter kapradin předurčuje tyto rostliny ke kombinacím s barevnými dřevinami a také s mnoha druhy květin. Těm všem jsou kapradiny schopné poskytnout neutrální zelené prostředí, před kterým se budou ostatní květin skvěle vyjímat. Harmonicky budou společně působit pouze tehdy, vybereme-li pro dobu květu rostlin vhodný druh kapradiny. Například jarní cibuloviny kvetou příliš brzy na to, aby jim pozadí mohly vytvářet jiné druhy kapradin, než ty stálezelené, jako jsou žebrovnice nebo jelení jazyk.

Díky kapradinám si můžete vytvořit na své zahradě i malý kousek lesa. Ve společnosti kapradin vysaďte zakrslé jehličnany a máte-li možnost sehnat někde i čarověníky, pak to bude ideální trojice rostlin pro kombinování. Čarověníky jsou samy o sobě tak zajímavé, že se do jejich společnosti nevysazují žádné výrazné květiny, aby nepředstavovaly přílišnou konkurenci těchto zajímavých miniatur.

Kapradiny poskytnou coby rostliny v pozadí také skvělé prostředí pro zakomponování uměleckých děl anebo plastik v zahradách. Ve skalkách nebo kamenných zídkách se skvěle uplatní kapradiny s nižším vzrůstem, což je například kyvor lékařský (Ceterach officinanum). Roste na skalách a nemá problém ani se sluncem. Před tím se chrání sklopením lístků, které zamezí nadměrný odpar vody.

Kapradiny – nejstarší rostliny

O kapradinách je všeobecně známo, že se jedná o jedny z  nejstarších rostlin na Zemi. Vyskytovaly se již v prvohorách. Kapradiny neměly vždy jen současnou podobu, v minulosti dorůstaly do velikosti stromů.

Společně s přesličkami, plavuněmi, šídlatkami a vranečky patří do skupiny kapraďorostů. Díky své jednotné barvě dokážou vytvořit neutrální pozadí jak barevným dřevinám, tak mnohým druhům květin.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 03.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Kapradina jako pokojová rostlina

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud se rozmýšlíte, kterou rostlinu vybrat do tmavších koutů místnosti, zvolte kapradiny.

Pěstování náročných pokojových rostlin

Pěstování náročných pokojových rostlin

Jaké rostliny vysadit do stínu a jaké rostliny na plné slunce

Rady, které rostliny je vhodné vysadit do stinných míst v zahradě, např. kopytník, kapradiny, sleziník atd., jsou pro mnoho z nás nepostradatelné.

Rozmnožování orchideí in vitro

Do specializované laboratoře na rozmnožování orchideí se nedostane jen tak každý. Vy se tam ale s námi můžete podívat i z pohodlí vašeho domova.

Kapradiny

Kapradiny jsou širokou skupinou starodávných rostlin, které nejsou moc náročné na pěstování.

Pěstování kapradin v interiéru

Pěstování kapradin v interiéru

ČTĚTE DÁLE

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?