Bylinkové vlasové vody

Léčivé rostliny mají široké uplatnění nejen při přípravě léčivých bylinných čajů, ale pokud hledáte šetrnou metodu, která dostane vaše vlasy do kondice, pak se vám jistě budou hodit vlasové bylinné vody. Jejich příprava je opravdu rychlá, zabere jen několik minut. Pro každý typ vlasů najdete vhodnou bylinku, některé z nich dokonce dokáží dodat vlasům lesk a navíc podpoří jejich přirozenou barvu.

Bylinkové vlasové vody
Bylinkové vlasové vody (Zdroj: archiv redakce)

Na péči o vlasy se dá jít i trochu jinak, což znamená bez chemie. Na trhu jsou sice dostupné výrobky slibující bujnou hřívu, lesk vlasů i jejich zhoustnutí, ale vždy je tento efekt vykoupen něčím jiným. Pro citlivé jedince navíc nemusí být ani většina komerčních produktů vhodná, protože i v dnešní době jejich složení připomíná spíše výbavu chemické laboratoře. Nehledě na to, že je laikům stále mnoho názvů nesrozumitelných.

Pokud se tedy chcete alespoň částečně oprostit od chemických koktejlů, máte jedinečnou možnost. Stačí si na pomoc povolat vhodně zvolené byliny a některé vylepšující složky, které vyživí pokožku a třeba vás i zbaví některých zdravotních obtíží.

Pouze bylinky nestačí

Základem vlasových vod na bázi bylin je voda, ve které se vylouhují zvolené bylinky. Léčivé rostliny vybírejte tak, aby splnily pokud možno vaše očekávání. Některé totiž dokáží po opakovaném použití zmírnit svědění pokožky či tvorbu lupů, jiné zase ošetří vlasy suché či poškozené. Najdete mezi nimi i takové, které mohou zvýraznit přirozenou barvu vlasů nebo podpoří jejich lesk.

V první řadě je tedy třeba určit cíl použití vlasových vod. Použití je pak již snadné, vlasy totiž stačí pouze umýt ošetřujícím šamponem a vlasy touto bylinnou vodou přelít. Vlasová voda se do vlasů aplikuje buď přelitím, nebo lépe pomocí lahvičky s rozprašovačem. Vlasové vody s obsahem octa se často omývají, ale klidně je můžete ve vlasy ponechat a vlasy upravit běžným způsobem.

Byliny a voda tvoří základ vlasových vod, ale určitě si je budete ještě chtít doplnit o vylepšující složky. Jablečný ocet podpoří lesk vlasů a rostlinné oleje jsou zase skvělou vyživující složkou především pro suché a poškozené vlasy. Vůni a další léčivé látky zase dodají stoprocentní esenciální oleje, které se do vlasových vod přidávají po kapkách, jejich účinek je totiž intenzivní stejně jako vůně.

Bylinkové vlasové vody
Bylinkové vlasové vody
Bylinkové vlasové vody
Bylinkové vlasové vody
Bylinkové vlasové vody
Bylinkové vlasové vody

Vyrobte si bylinkovou vlasovou vodu na suché vlasy

Na výrobu budete potřebovat 1 polévkovou lžíci sušených květů heřmánku, 1 polévkovou lžíci listů šalvěje lékařské a stejné množství listů kopřivy. Bylinky vylouhujte 10 minut v horké vodě (cca 300 ml), poté sceďte přes plátýnko a nechte mírně vychladnout. Nakonec přidejte 1 lžičku mandlového oleje, který vlasy vyživí a 2 polévkové lžíce jablečného octa. Vlasy umyjte šamponem a vodu do nich i do pokožky hlavy vmasírujte. Pokud vám vadí specifická vůně octa, pak lze vodu z vlasů opláchnout.

Bylinky proti lupům – květ heřmánku pravého, kořen lopuchu většího (Arctium lappa), květ levandule lékařské, nať pelyňku pravého (Artemisia absinthium), nať nebo samotný list kopřivy dvoudomé, kvetoucí nať tymiánu obecného (Thymus vulgaris), list máty peprné (Mentha piperita), list rozmarýnu lékařského (Rosmarinus officinalis), list šalvěje lékařské, proti lupům působí i zelený čaj

Bylinky na mastné vlasy – list meduňky lékařské (Melissa officinalis), květ měsíčku lékařského (Calendula officinalis), nať přesličky rolní (Equisetum arvense), list šalvěje lékařské, květ levandule lékařské, květ podbělu lékařského (Tussilago farfara), listy rozmarýnu lékařského

Proti padání vlasů – list kopřivy dvoudomé, list bazalky pravé (Ocimum basilicum), list máty peprné, list petrželky kudrnky (Petroselium crispum), kořen lopuchu většího

Svědění vlasové pokožky – list máty peprné, list šalvěje lékařské, kořen lopuchu většího, květ levandule lékařské

Na zvýšení lesku vlasů – květ růže (Rosa sp.)

Bylinky pro zvýraznění přirozené barvy vlasů

Vlasy blond – květ heřmánku pravého, květ divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum), květ měsíčku lékařského, světlou barvu dále podpoří také citrónová šťáva

Vlasy hnědé – slupky ořešáku (Juglans regia), černý čaj, list kopřivy dvoudomé, kořen kostivalu lékařského (Symphytum officinale), list šalvěje lékařské, květ levandule lékařské

Vlasy zrzavé – květ měsíčku lékařského, plod růže šípkové (Rosa canina)

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Jak oživit suché a zničené vlasy?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Suché a zničené vlasy nechce mít nikdo. Co ale dělat, když běžná vlasová kosmetika nezabírá? Svěřte se do péče bylinek.

Pěstování jiřin a jejich uskladnění přes zimu

Pěstování jiřin a jejich uskladnění přes zimu.

Uskladnění jiřinek na zimu

Pan Hucl názorně ukazuje, jak připravit hlízy jiřinek na zazimování. V závěru příspěvku ještě předvede svoji domácí vychytávku na slimáky.

Roubování ořešáků

Roubování ořešáků

Vyrobte si čelenku zdobenou ponponky

Návod na výrobu čelenky ozdobenou ponponky

Kadeřnické vychytávky pro děti

Úpravy vlasů za pomocí gumiček

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.