Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů

V dnešní době je naštěstí většina zahrádkářů už poměrně dost osvícená, takže se sami dobrovolně vracíme k pěstování tradičních druhů plodin, které v minulosti upadly do zapomnění. Není tomu ani tak dávno, co jsme si pro cibuli, česnek a zelí raději došli do obchodu nebo lépe k místním farmářům. Tyto druhy zeleniny si ovšem snadno vypěstujeme i na svém pozemku.

Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů (Zdroj: archiv redakce)

Navíc se jim nemusí věnovat ani tolik péče, česnek a cibule snadno porostou i v suchu, které bude jistě aktuální i další roky. Zeleninu je ovšem dobré chápat také jako léčivo. Mezi takovéto zelené léky patří třeba i chřest nebo tradiční křen selský.

Kromě toho, že je tato tradiční česká zelenina oblíbená již našimi předky plná vitaminů a minerálních látek byla vždy používána i jako lék zevně. Jistě znáte inhalace křenu při ucpaném nosu, obklady ze zelných listů a tvarohu při zánětech nebo třeba životabudič z cibule a medu při nemocech horních cest dýchacích.

Pěstování česneku se před několika lety stalo opravdovým fenoménem, tehdy totiž „praskly“ informace o tehdy oblíbeném asijském česneku. Možná je třeba více takových afér, abychom si uvědomili, že to, co pěstujeme v našich podmínkách léta, je vlastně to nejkvalitnější. Je mnohdy velká škoda, že se těmto nenáročným plodinám věnujeme poměrně málo, ačkoli i na malé zahradě se můžete stát stoprocentním samozásobitelem česneku, cibule, zelí, křenu a dokonce i chřestu.

Pokud se ani přesto nechcete do pěstování svépomocí zapojit, pak určitě neuděláte chybu návštěvou některého z farmářských trhů. Právě zde je dostupná ta nejkvalitnější zelenina mnohdy i v BIO kvalitě. Zajímavé možnosti přináší také prodej „ze dvora“, který nabízejí někteří čeští farmáři.

Kromě toho, že je tato tradiční česká zelenina oblíbená již našimi předky plná vitaminů a minerálních látek, byla vždy používána i jako lék zevně. Jistě znáte inhalace křenu při ucpaném nosu, obklady ze zelných listů a tvarohu při zánětech nebo třeba životabudič z cibule a medu při nemocech horních cest dýchacích. Pěstování česneku se před několika lety stalo opravdovým fenoménem, tehdy totiž „praskly“ informace o tehdy oblíbeném asijském česneku. Možná je třeba více takových afér, abychom si uvědomili, že to, co pěstujeme v našich podmínkách léta, je vlastně to nejkvalitnější.

Je mnohdy velká škoda, že se těmto nenáročným plodinám věnujeme poměrně málo, ačkoli i na malé zahradě se můžete stát stoprocentním samozásobitelem česneku, cibule, zelí, křenu a dokonce i chřestu. Pokud se ani přesto nechcete do pěstování svépomocí zapojit, pak určitě neuděláte chybu návštěvou některého z farmářských trhů. Právě zde je dostupná ta nejkvalitnější zelenina mnohdy i v BIO kvalitě. Zajímavé možnosti přináší také prodej „ze dvora“, který nabízejí někteří čeští farmáři.

Česnek a cibule jako velký fenomén

O použití česneku jako univerzálního léku víme prakticky všichni. Vědci se dokonce před léty shodli, že tuto zeleninu lze použít opravdu na široké spektrum nemocí, dokonce i jako perfektní prevenci. Jeho štiplavá chuť z těla vymýtí střevní parazity a díky protizánětlivým účinkům se uplatní i při léčbě nachlazení, viróz nebo chřipky. Česnek i cibuli lze považovat za přírodní antibiotika, která si ovšem můžeme dovolit během celého roku.

V sortimentu česneku lze vybírat z paličáků a nepaličáků a z forem ozimých i těch, které jsou vhodné pro jarní výsadby. Za zkoušku stojí odrůdy Havran, Slavin, Jovan nebo Karel IV. od českého pěstitele.

Cibuli pak snadno vypěstujete jarní výsadbou cibulky sazečky, za zkoušku stojí červená odrůda Karmen, která sice není jedničkou v dlouhodobém skladování, ale díky své jemné chuti se hodí především do čerstvých salátů. Zajímavou odrůdou s bílou cibulí je odrůda Snowball. Odrůdy se žlutými cibulemi Sturon a Stuttgart slibují všestranné využití v kuchyni i léčitelství a navíc i možnost dlouhodobého skladování v k tomu určených prostorách.

Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů

Vypěstujte si zelí

Odrůdy Holt, Kamienna Glowa, Korino F1, Lena F1, červený Mars nebo maxi zelí Megaton F1 je jen zlomek nabídky odrůd, které nabízejí české semenářské firmy. Předpěstování sadby není nic složitého, sadbu ale na jaře seženete již předpěstovanou v zahradnictví.

Zelí bylo kdysi běžnou součástí českých zahrad, políčka u zemědělských usedlostí se bez této plodiny takřka neobešla. Jeho výhodou je především vysoký podíl vitaminu C.

Kdo byl někdy u lékaře a řešil příjem tohoto vitaminu, možná mu odborník poradil místo konzumace u nás nepůvodních citrusů jíst více čerstvého nebo kysaného zelí. Právě tato zelenina je v různých formách doslova vitaminovou bombou. Kromě toho, že podporuje imunitu, má také antibakteriální účinek, zlepšuje trávení a působí proti žaludečním vředům. Aby se mu na zahradě dařilo, dopřejte mu především dostatek vláhy a dobře vyhnojenou půdu.

Znovu vzkříšený chřest

Tato zelenina za socializmu spadla do škatulky buržoazní potravina, takže se časem úplně přestala pěstovat. Je škoda, že si tehdejší režim tuto plodinu spojil s třídním nepřítelem, dnes se ale už můžeme těšit s nabídkou chřestu na českých pultech.

Jeho pěstování je běžné především v Polabí, ale můžete si ho zkusit i na své zahradě v jiné oblasti. Působí protirevmaticky, brání vzniku zánětů, bojuje proti pálení žáhy, onemocnění jater a žlučníku. Je tedy škoda ho nezařadit i do velmi dietního jídelníčku. Ačkoli je dietní, nepatří mezi „prázdné“ potraviny, obsahuje totiž celou řadu minerálů a vitaminů.

Pálivý křen

Křen je jeden z druhů, které se dlouhou dobu krčily pouze na některých českých zahrádkách. Jeho nevýhodou je poměrně velký nárok na ruční práci při pěstování, díky čemuž se i tato zelenina vytratila ze sortimentu plodin pěstovaných ve velkém. Přesto i tato chyba byla napravena.

Český křen patří mezi ten nejlepší a není se čemu divit. Jeho chuť je totiž příjemně štiplavá. Kromě vitaminu C obsahuje také karoten a z minerálních látek pak železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor. Opět ho lze zařadit mezi přírodní antibiotika.

Text: Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock

Publikováno: 28.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Koleno na černém pivu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte rádi vepřové koleno? Zkuste recept naší divačka a udělejte si koleno na černém pivu.

Návod na výrobu vitaminového elixíru

Výroba vitaminové bomby v podání Ládi Hrušky

Domácí recept na pečené velikonoční koleno

Domácí recept na pečené velikonoční koleno je skvělý za každých okolností.

Pěstování cibule a česneku

Pěstování cibule a česneku

Česnek

Česnek je skvělý nejen v kuchyni, ale i jako dekorace. Zjistíte, jak česnek svázat k sobě a následně pomocí květů, cibule nebo slaměnky ozdobit.

Švestkový guláš

Rádi si doma uvaříte guláš? Máme pro Vás tip na méně tradiční švestkový. Vyzkoušíte ho?

ČTĚTE DÁLE

Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný
Fenykl sladký je zdraví velmi prospěšný

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka, velmi často ho však vídáme na pultech zeleniny a na tržištích. Jak si ho vypěstovat?

Jak pečovat o broméliovité rostliny
Jak pečovat o broméliovité rostliny

Rostliny

Z broméliovitých rostlin máte na výběr opravdu velké množství přitažlivých druhů, které můžete pěstovat s úspěchem v domácích podmínkách.

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny
Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rostliny

Naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy
Pěstujte pokojové rostliny jako léčivky na neduhy

Rostliny

Je mnoho dalších pokojových rostlin, které spolehlivě účinkují proti mnoha různým neduhům. Proč je tedy nezkusit pěstovat třeba i u vás doma?

Co s rajčaty po sklizni
Co s rajčaty po sklizni

Rostliny

Pokud si rajčata pěstujeme sami, můžeme si je utrhnout prakticky kdykoli na ně máme chuť a také až jsou opravdu zcela zralá. Jak je zpracovat při velké úrodě?

Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady
Chutnou cizrnu můžete mít z vlastní zahrady

Rostliny

Cizrna je zajímavá luštěnina, která se dá pěstovat i v našich podmínkách. Jak ji pěstovat, se dozvíte v našem článku. A přidáme i jeden chutný recpept.

Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí
Tato ohnivá kráska z tropů se do našich končin nehodí

Rostliny

Příroda je tak bohatá na nejrůznější druhy, že člověku až zrak přechází, když vidí některé z nich v plném květu a touží je vysadit do své zahrady.

Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce
Vypěstujte si své vlastní sazeničky exotického ovoce

Rostliny

K vypěstování vlastního exotického ovoce využijte jejich pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadíte do substrátu.

Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví
Vypěstujte si fenykl, prospívá našemu zdraví

Rostliny

S fenyklem sladkým se setkáváme na našich zahradách poměrně zřídka. Díky snadnému způsobu pěstování bychom mu mohli na svých zahradách věnovat více prostoru.

Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok
Vavřín ušlechtilý zůstává zelený po celý rok

Rostliny

Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.

Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu
Vypěstujte si letničky pro suchou vazbu

Rostliny

Oblíbené letničky jsou skvělou volbou do zahrady, které nejenže přinášejí krásné květy, ale také mohou být vhodné pro suchou vazbu.

Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev
Reo – atraktivní pokojová rostlina několika barev

Rostliny

Reo, známá také jako Tradescantia spathacea, je atraktivní pokojová rostlina, která zaujme svými barevnými listy a nenáročnou péčí.