Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů

V dnešní době je naštěstí většina zahrádkářů už poměrně dost osvícená, takže se sami dobrovolně vracíme k pěstování tradičních druhů plodin, které v minulosti upadly do zapomnění. Není tomu ani tak dávno, co jsme si pro cibuli, česnek a zelí raději došli do obchodu nebo lépe k místním farmářům. Tyto druhy zeleniny si ovšem snadno vypěstujeme i na svém pozemku.

Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů (Zdroj: archiv redakce)

Navíc se jim nemusí věnovat ani tolik péče, česnek a cibule snadno porostou i v suchu, které bude jistě aktuální i další roky. Zeleninu je ovšem dobré chápat také jako léčivo. Mezi takovéto zelené léky patří třeba i chřest nebo tradiční křen selský.

Kromě toho, že je tato tradiční česká zelenina oblíbená již našimi předky plná vitaminů a minerálních látek byla vždy používána i jako lék zevně. Jistě znáte inhalace křenu při ucpaném nosu, obklady ze zelných listů a tvarohu při zánětech nebo třeba životabudič z cibule a medu při nemocech horních cest dýchacích.

Pěstování česneku se před několika lety stalo opravdovým fenoménem, tehdy totiž „praskly“ informace o tehdy oblíbeném asijském česneku. Možná je třeba více takových afér, abychom si uvědomili, že to, co pěstujeme v našich podmínkách léta, je vlastně to nejkvalitnější. Je mnohdy velká škoda, že se těmto nenáročným plodinám věnujeme poměrně málo, ačkoli i na malé zahradě se můžete stát stoprocentním samozásobitelem česneku, cibule, zelí, křenu a dokonce i chřestu.

Pokud se ani přesto nechcete do pěstování svépomocí zapojit, pak určitě neuděláte chybu návštěvou některého z farmářských trhů. Právě zde je dostupná ta nejkvalitnější zelenina mnohdy i v BIO kvalitě. Zajímavé možnosti přináší také prodej „ze dvora“, který nabízejí někteří čeští farmáři.

Kromě toho, že je tato tradiční česká zelenina oblíbená již našimi předky plná vitaminů a minerálních látek, byla vždy používána i jako lék zevně. Jistě znáte inhalace křenu při ucpaném nosu, obklady ze zelných listů a tvarohu při zánětech nebo třeba životabudič z cibule a medu při nemocech horních cest dýchacích. Pěstování česneku se před několika lety stalo opravdovým fenoménem, tehdy totiž „praskly“ informace o tehdy oblíbeném asijském česneku. Možná je třeba více takových afér, abychom si uvědomili, že to, co pěstujeme v našich podmínkách léta, je vlastně to nejkvalitnější.

Je mnohdy velká škoda, že se těmto nenáročným plodinám věnujeme poměrně málo, ačkoli i na malé zahradě se můžete stát stoprocentním samozásobitelem česneku, cibule, zelí, křenu a dokonce i chřestu. Pokud se ani přesto nechcete do pěstování svépomocí zapojit, pak určitě neuděláte chybu návštěvou některého z farmářských trhů. Právě zde je dostupná ta nejkvalitnější zelenina mnohdy i v BIO kvalitě. Zajímavé možnosti přináší také prodej „ze dvora“, který nabízejí někteří čeští farmáři.

Česnek a cibule jako velký fenomén

O použití česneku jako univerzálního léku víme prakticky všichni. Vědci se dokonce před léty shodli, že tuto zeleninu lze použít opravdu na široké spektrum nemocí, dokonce i jako perfektní prevenci. Jeho štiplavá chuť z těla vymýtí střevní parazity a díky protizánětlivým účinkům se uplatní i při léčbě nachlazení, viróz nebo chřipky. Česnek i cibuli lze považovat za přírodní antibiotika, která si ovšem můžeme dovolit během celého roku.

V sortimentu česneku lze vybírat z paličáků a nepaličáků a z forem ozimých i těch, které jsou vhodné pro jarní výsadby. Za zkoušku stojí odrůdy Havran, Slavin, Jovan nebo Karel IV. od českého pěstitele.

Cibuli pak snadno vypěstujete jarní výsadbou cibulky sazečky, za zkoušku stojí červená odrůda Karmen, která sice není jedničkou v dlouhodobém skladování, ale díky své jemné chuti se hodí především do čerstvých salátů. Zajímavou odrůdou s bílou cibulí je odrůda Snowball. Odrůdy se žlutými cibulemi Sturon a Stuttgart slibují všestranné využití v kuchyni i léčitelství a navíc i možnost dlouhodobého skladování v k tomu určených prostorách.

Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů
Zelenina jako domácí léčivo plné vitaminů

Vypěstujte si zelí

Odrůdy Holt, Kamienna Glowa, Korino F1, Lena F1, červený Mars nebo maxi zelí Megaton F1 je jen zlomek nabídky odrůd, které nabízejí české semenářské firmy. Předpěstování sadby není nic složitého, sadbu ale na jaře seženete již předpěstovanou v zahradnictví.

Zelí bylo kdysi běžnou součástí českých zahrad, políčka u zemědělských usedlostí se bez této plodiny takřka neobešla. Jeho výhodou je především vysoký podíl vitaminu C.

Kdo byl někdy u lékaře a řešil příjem tohoto vitaminu, možná mu odborník poradil místo konzumace u nás nepůvodních citrusů jíst více čerstvého nebo kysaného zelí. Právě tato zelenina je v různých formách doslova vitaminovou bombou. Kromě toho, že podporuje imunitu, má také antibakteriální účinek, zlepšuje trávení a působí proti žaludečním vředům. Aby se mu na zahradě dařilo, dopřejte mu především dostatek vláhy a dobře vyhnojenou půdu.

Znovu vzkříšený chřest

Tato zelenina za socializmu spadla do škatulky buržoazní potravina, takže se časem úplně přestala pěstovat. Je škoda, že si tehdejší režim tuto plodinu spojil s třídním nepřítelem, dnes se ale už můžeme těšit s nabídkou chřestu na českých pultech.

Jeho pěstování je běžné především v Polabí, ale můžete si ho zkusit i na své zahradě v jiné oblasti. Působí protirevmaticky, brání vzniku zánětů, bojuje proti pálení žáhy, onemocnění jater a žlučníku. Je tedy škoda ho nezařadit i do velmi dietního jídelníčku. Ačkoli je dietní, nepatří mezi „prázdné“ potraviny, obsahuje totiž celou řadu minerálů a vitaminů.

Pálivý křen

Křen je jeden z druhů, které se dlouhou dobu krčily pouze na některých českých zahrádkách. Jeho nevýhodou je poměrně velký nárok na ruční práci při pěstování, díky čemuž se i tato zelenina vytratila ze sortimentu plodin pěstovaných ve velkém. Přesto i tato chyba byla napravena.

Český křen patří mezi ten nejlepší a není se čemu divit. Jeho chuť je totiž příjemně štiplavá. Kromě vitaminu C obsahuje také karoten a z minerálních látek pak železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor. Opět ho lze zařadit mezi přírodní antibiotika.

Text: Lucie Peukertová
Foto: Shutterstock

Publikováno: 28.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Koleno na černém pivu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte rádi vepřové koleno? Zkuste recept naší divačka a udělejte si koleno na černém pivu.

Návod na výrobu vitaminového elixíru

Výroba vitaminové bomby v podání Ládi Hrušky

Domácí recept na pečené velikonoční koleno

Domácí recept na pečené velikonoční koleno je skvělý za každých okolností.

Pěstování cibule a česneku

Pěstování cibule a česneku

Česnek

Česnek je skvělý nejen v kuchyni, ale i jako dekorace. Zjistíte, jak česnek svázat k sobě a následně pomocí květů, cibule nebo slaměnky ozdobit.

Švestkový guláš

Rádi si doma uvaříte guláš? Máme pro Vás tip na méně tradiční švestkový. Vyzkoušíte ho?

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.