Co začít pěstovat v létě - asijské salátové novinky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V poslední době se projevuje vliv východních zemí na naše záhony. Se salátovými novinkami nás seznámí paní Ing. Ludmila Dušková. Tyto odrůdy se dají používat do salátů jak za studena, tak za tepla. Některé se dají pěstovat i přes zimu doma. Jsou neobvyklé nejen tvarem listů, ale i vzrůstem. První rostlina se jmenuje Mibuna. Nechává se vyrůst do 15cm a pak se sestříhává. Perila křoviná je vynikající antioxidant. Je ideální na zmírnění alergických reakcí. Jedlá chryzantéma se sklízí do salátů. Může se nachávat i dorůst, ale nesmí vykvést, protože pak už má ostrou chuť. Saláty pěstujeme po celé léto. Pro diabetiky jsou zajímavé některé rostliny, které se u nás v poslední době objevily. Jednou z nich je stévie. Tato rostlina má sladké listy, které se suší a drtí a používají jako sladidlo. Použít se dají i čerstvé listy. Přes léto je dobré ji pěstovat venku a na zimu ji vyndat do květináče a přenést domů. Další rostlinou je jakon. Z jakonu se sklízí především hlízy. Během vegetace můžeme používat listy, které výrazně snižují v čaji hladinu cukru v těle. Má dva druhy hlíz. Jedny jsou vegetativní a druhé generativní. Ty první se jedí, a ty druhé slouží k rozmnožování. Za syrova chutná jako ředkvičko-kedlubna.

Publikováno: 24.6.2008, Autor: Receptář prima nápadů 2008 (14)

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstitelská poradna

Kateřina Dušková a Ludmila Dušková si povídají o nových odrůdách ředkviček, salátů, slunečnic.

Jakon - sklízení a uskladnění

Jakon - sklízení a uskladnění

Přezimování hlíz gladiol

Jak skladovat hlízy gladiol přes zimu, abychom předešly napadnutí třásněnkou

Jedlé hlíznaté rostliny

Z některých hlíznatých rostlin můžete uvařit výborné pokrmy. Představíme kromě katránu, tipinamburu nebo vavřínu i další jedlé hlíznaté rostliny.

Nové odrůdy listových salátů

Saláty listové, ledové i kadeřavé, představení nových letních odrůd a specialit v podobě jedlé chryzantémy či medvědího česneku

Poradna Jana Kopřivy

Na dotazy diváků dnes bude odpovídat pan Jan Kopřiva.