Neobvyklý skleník

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Neobvyklý skleník vymyslel Ing. Karel Kratochvíl, kde spojil příjemné s užitečným. Je navržen tak, aby pomáhal s vytápěním obytných prostor domu, vedle kterého stojí. Horní část skleníku má sklon vypočítaný ze zeměpisné šířky. V Praze je to 50°severní šířky, což odpovídá sklonu 73,5°. V zimě, kdy je slunce nízko nad obzorem, všechno světlo projde do skleníku, kde se zužitkuje. V létě je naopak slunce vysoko a 50-60% světla se odráží a vnitřní prostory se nepřehřívají. Zateplení domu tímto způsobem ušetří majiteli polovičku nákladů na vytápění. Firma, která stavěla skleník použila bohužel špatný typ hliníku a proto celá konstrukce začíná korodovat. Je nutná náprava a celou konstrukci nahradit konstrukcí ze slitiny hliníku odolnému mořské vodě, která by měla vydržet 30-40let. Každý skleník se musí větrat, proto je zabudováno v horní části elektricky ovládané okno. U stropu jsou také zabudovány mržné trysky, které zabezpečují správnou vlhkost vzduchu a ochlazují vzduch v létě až o 8°c.

Publikováno: 1.12.2005, Autor: Receptář prima nápadů 2005 (46)

Mohlo by vás dále zajímat

Polykarbonový

Polykarbonový "skleník" a jeho výhody

Správná montáž oken

Návod na montáž oken.

Plot

Plot

Kočičí škrábadlo

Kočičí dvoupatrové škrábadlo ze štaflí si vyrobíte za pomoci přímočaré pilky, maflika, brusky a akuvrtačky. Ve videu zjistíte, jak vše vyměřit a správně sestrojit.

Skalničkový skleník

Kateřina Dušková si povídá s odborníkem o skalničkovém neboli alpinkovém skleníku.

Montáž bateriového systému a jeho zapojení k fotovoltaický panelům

Pepa se opět vydá do Říčan, kde se budou zapojovat v rodinném domku fotovoltaické panely do bateriového pole od ČEZu. Pepa se hodně o tuto problematiku zajímá, řeší se specialistou z Tenauru, kde je nejlepší systém v domě zabudovat a za jakých podmínek.