Žížalí čaj

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Žížalí čaj není horký nápoj připravovaný z kroužkovců, ale organické hnojivo, vhodné k hnojení rostlin doma i na zahradě. K jeho výrobě potřebujeme vermikompostér, který si buď zakoupíme, nebo vyrobíme ze dvou až tří nádob, které se umístí nad sebe. Horní nádoba je aktivní a dolní slouží na sběr tekutiny. Nejlepší umístění je v kuchyni, kde připravujeme jídlo. Do vermikompostéru dáváme zbytky zeleniny a ovoce. Na jeho přeměnu v čaj se používají kalifornské žížaly. Ty dokáží zpracovat veškeré zbytky organického původu, dokonce i ruličky od toaletního papíru, proložky vajíček a sáčky od čaje. Zbytky tropického ovoce je lépe nepoužívat, protože mají tendenci plesnivět. Prvního čaje se dočkáme od dvou měsíců po půl roku, podle toho jak hodně žížaly krmíme. Žížaláí čaj je velice koncentrované hnojivo a proto se ředí 1:10 vodou. Čaj skladujeme v nádobě v komoře, po neomezenou dobu.

Publikováno: 4.3.2018, Autor: Receptář prima nápadů 2018 (1)

Mohlo by vás dále zajímat

Vermikompostování

O vermikompostování pomocí žížal.

Žížalí čaj

Pokud žížalí čaj neznáte, nemusíte se bát, není to čaj připravovaný z žížal, ale je to tekuté organické hnojivo. Zjistíte, jaké má benefity a jak si ho doma vyrobíte pomocí vermikompostéru.

Kompostování doma

Jak kompostovat doma v kuchyni?

Kompostování za pomoci žížal

Naučíme se kompostovat za pomoci žížal a ukážeme si, jak jsou pro půdu prospěšné.

Vermikompostér v interiéru

Kompostování organických odpadů pomocí kalifornských žížal v kanceláři

Recept na marinované maso v citrónové trávě s nudlemi

Už jste slyšeli o citrónové trávě? Je to zajímavá bylinka, kterou lze přidat do koktejlů, ale také s ní vylepšit třeba grilované maso. Její vůně vás doslova dostane.