Zpracování dřevní hmoty během zimy

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy (Zdroj: Shutterstock)

Pokud jste se už rozhodli, že si také pořídíte drtič nebo štěpkovač, určitě byste měli vědět, že cena není rozhodně dobrým ukazatelem kvality. Někdy totiž mohou být levnější stroje mnohem kvalitnější, než ty finančně náročné. Pokud se v této tematice příliš nevyznáte, můžete se inspirovat některým z nezávislých testů nebo referencemi uživatelů či vašich známých, kteří již mají nějakou tu zkušenost za sebou.

Na trhu lze vybírat z hobby sérií nebo z profesionálních kategorií. Při nákupu vždy zvažte, kolik dřevní hmoty budete zpracovávat a jak často to bude. Pokud stroj použijete jen párkrát do roka, nejspíš si vystačíte s hobby kategorií, která vás příliš nezatíží ani po finanční stránce.

Drtič, nebo štěpkovač?

Ačkoliv si mnozí zahrádkáři myslí, že tyto stroje plní stejnou funkci, věřte, že je mezi nimi poměrně výrazný rozdíl. Odlišnosti najdete nejen ve funkčnosti a technickém provedení ústrojí, ale také v kvalitě výstupního materiálu.

Zatímco dřevní hmota ze štěpkovače má povahu dřevěných válečků a je tedy poměrně hrubá, hmota z drtiče je naopak jemnější a tím pádem se hodí pro zcela odlišné využití.

Zatímco dřevní hmotou ze štěpkovače skvěle zatopíte v kotli, jemným materiálem z drtiče namulčujete záhony, zahradní cestičky nebo materiál v menším poměru přidáte do kompostu, který kompost obohatí o živiny. Berte ovšem v potaz, že se dřevní hmota poměrně dlouho rozkládá, proto by neměla být do kompostu přidávána ve větším množství.

Jaký je v nich rozdíl

Drtiče jsou mnohem hlučnější než štěpkovače, ale i v rámci jedné kategorie objevíte velké rozdíly. Mívají válcové nebo nožové ústrojí, které se stará o drcení větví o různém průměru. Válcové ústrojí se skládá z ozubeného válce. Tyto stroje bývají mnohem tišší než drtiče s nožovým ústrojím.

Širokou veřejností jsou oblíbené především štěpkovače, které jsou také ve srovnání s drtiči i mnohem méně hlučné. Větve drtí ozubené kolo, které dřevní hmotu tlačí k ocelové desce. Při častém používání se může stát, že dojde ke ztupení těchto nožů, pak je nutné vyměnit staré komponenty za nové nebo pokud máte techniku s regulací přítlaku ozubeného kola, bude stačit jen upravit nastavení a máte zase nějakou dobu vyhráno.

Při koupi stroje by vás měl personál obchodu obeznámit také s tím, že si štěpkovače neumí příliš poradit s čerstvým dřevem, které ústrojí nedokáže rozkrájet na válečky, ale pouze ho zploští a mírně rozdrážkuje. Proto je vhodné nechat větve několik dní proschnout na slunci.

S čím je potřeba počítat

Ústrojí drtičů ani štěpkovačů nikdy nepřecpávejte drobnými větvičkami, které stroj dokáží ucpat. Pokud přeci jen musíte zpracovat jemnější větve, je určitě dobré je sem tam prostřídat větvemi s větším průměrem, aby se ústrojí vyčistilo. Pokud se vám stroj přeci jen ucpe, určitě oceníte typy se zpětným chodem, díky němuž snadno vytáhnete nezpracované větve ven.

Při práci s drtiči i štěpkovači vždy používejte ochranné pracovní pomůcky. Určitě oceníte ochranné brýle a rukavice. Na drcené větve nikdy netlačte, stroj by se mohl zaseknout. Větve vždy jen lehce přidržujte. Většina dnes dostupných štěpkovačů i drtičů bývá vybavena bezpečnostními prvky, takže do ústrojí nelze strčit ruku nebo stroj spustit, aniž by nebyla připevněna a ochrannou páčkou zajištěna sběrná nádoba. Některé stroje navíc bývají vybaveny i praktickými kolečky, které vám pomohou s transportem.

Tito zahradní pomocníci bývají vybavení sběrnými vaky nebo plastovými nádobami, do kterých se během práce kumuluje rozdrcená dřevní hmota. Zvláště oceníte průhledné plastové nádoby, u kterých jasně vidíte, kolik vám ještě zbývá volného místa a kdy bude nutné hmotu vysypat.

 

Publikováno: 03.02.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

ČTĚTE DÁLE

Jarní spuštění závlahového systému
Jarní spuštění závlahového systému

Zahradní technika

Spolu se začátkem jarní sezóny musí mnozí z nás kromě běžných zahradních prací řešit i spuštění závlahového systému. Pokud byl celý systém správně namontován a zazimován, je jeho spuštění otázkou několika málo minut. Většina firem provádí oživení závlahového systému spolu s vertikutací trávníku, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu.

Zpracování dřevní hmoty během zimy
Zpracování dřevní hmoty během zimy

Zahradní technika

Bez praktického pomocníka se neobejdeme na žádné zahradě. Zima je skvělým obdobím pro řez dřevin, ze kterého ovšem bývá poměrně hodně dřevní hmoty, ke které často někteří zahrádkáři přistupují spíše jako k obtížnému odpadu, ale není to škoda? Vždyť právě větve lze zpracovat na materiál, který využijete k mulčování záhonů, pokryjete jím zahradní cestičky nebo dobře poslouží na zátop v kotli nebo kamnech.

Jak správně vybrat domácí vodárnu?
Jak správně vybrat domácí vodárnu?

Zahradní technika

Pokud už delší dobu přemýšlíte o domácí vodárně, ale nemáte úplně jasno, jakou vybrat a na co dát při nákupu pozor, dnešní článek vás potěší. Zjistili jsme vše potřebné.

Jak zazimovat rozvody vody na zahradě
Jak zazimovat rozvody vody na zahradě

Zahradní technika

Noční teploty už pomalu padají pod bod mrazu. Je tak nejvyšší čas zazimovat nebo mít zazimované venkovní rozvody vody. V případě potrubí, které je vidět, je vše jasně dané. Mnoho lidí si ovšem neví rady s čerpadly, s vodou v jímkách, se závlahou a také s tím, kdy je vlastně potrubní vedení bezpečně uložené v zemi, aby nedošlo ke zmrznutí vody.

Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?
Zahradní stroje na velké pozemky. Jaké se budou hodit?

Zahradní technika

Obhospodařovat rozlehlý pozemek stojí nemálo času, úsilí a v neposlední řadě také peněz. Proto je dobré přemýšlet, k čemu pozemek využijete, a podle toho potom vybírat i správnou techniku. Poradíme vám, co by ve vaší "stáji" nemělo chybět.

Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?
Největší chyby při práci se zahradní sekačkou. Děláte je také?

Zahradní technika

Kdo má zahradu, asi si život bez sekačky neumí představit. Ne každý se ale k tomuto užitečnému pomocníkovi chová tak, aby mu sloužil co nejdéle. Neděláte zbytečné chyby, které zkracují život stroje, i vy?

Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva
Jak vybrat řetězovou pilu na řezání palivového dřeva

Zahradní technika

S nástupem zahradnické sezóny a teplejšího počasí nastává také období, kdy lze připravovat palivové dřevo na příští zimu. Práci se dřevem vám ulehčí řetězová motorová pila. Jakou však vybrat?

Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič
Vybíráme vhodný vysokotlaký čistič

Zahradní technika

Vysokotlaký čistič je praktický pomocník, bez kterého se v domku se zahradou téměř neobejdete. Zvládnete s ním umýt auto, očistit zahradní cestičky, chodníky či terasová prkna. Je nepostradatelný při údržbě zahradního nábytku či zahradního nářadí. Čím se řídit při jeho nákupu vám vysvětlí tento článek.

Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat
Kdy se na zahradě vyplatí křovinořez a podle čeho jej vybrat

Zahradní technika

Někdy na sekání zahrady klasická nebo strunová sekačka nestačí. Kdy sáhnout po křovinořezu a dle čeho si vybrat správný?

Kompresory pro běžné použití
Kompresory pro běžné použití

Zahradní technika

Kompresor se řadí nejen mezi drobnými kutily, ale také i v profesionálním segmentu mezi nejčastěji používané stroje. Stlačený vzduch se dá využít na nepřebernou škálu činností od čistění nářadí přes utahování šroubů až po výčep piva. Ne na vše je ale výhodné použití jednoho typu kompresoru. Jaké existují typy a jak se v nabídce výrobců zorientovat?

Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu
Sněhové frézy – pomocníci na odklízení sněhu

Zahradní technika

Sněhová fréza vám značně zjednoduší život při větší nadílce sněhu, zvláště ji ocení lidé žijící v horských podmínkách. Krom toho, že vám mnohonásobně ulehčí práci, také ušetří mnoho času, který byste trávili ručním odklízením sněhu. Poradíme, jakou sněhovou frézu vybrat podle podmínek, které u vás doma panují.

Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?
Akumulátorové nářadí má své výhody i nevýhody. Jak ho vybírat?

Zahradní technika

Strojů, které využívají energie z akumulátorů, přibývá. Dříve byly na trhu dostupné spíše akumulátorové vrtačky, nyní se již můžete setkat i s úhlovými bruskami, pilami či dokonce se sekačkami. Sice má tato technika i několik nevýhod, ale s trochou prozíravosti a správným výběrem pozitiva snadno převáží nad negativy.