Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů

Ať už bylinky pěstujete na své zahradě nebo je sbíráte ve volné přírodě, můžete si z nich vyrobit neskutečné množství užitečných přípravků, kterými hravě nahradíte komerční kosmetiku. Navíc budete vědět, co jste na jejich výrobu využili, v jaké kvalitě a navíc se můžete zcela obejít bez chemie, která má při častém používání i negativní dopady na vaše zdraví.

Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů
Výroba přírodní kosmetiky z bylinných produktů (Zdroj: Shutterstock)

Bylinné olejíčky, koupelové soli, měsíčková mast, gel na holení s aloe vera nebo třeba bylinkové pleťové masky skvěle poslouží jistě každému z nás. Navíc je můžete darovat jako krásný bylinkový dárek, který  neobsahuje žádné chemické příměsi.

V domácích podmínkách si můžete vyrobit celou řadu výrobků přírodní kosmetiky, v nichž jako základ použijete bylinky ze své zahrady.

Čerstvé nebo sušené?

Všeobecně platí, že pokud budete chtít použít čerstvé bylinky, budete muset sáhnout po mnohem větším množství, než je tomu v případě bylin sušených. Stejně  tak je na místě upozornit na možné riziko znehodnocení celého výrobku v případě, že použijete čerstvé bylinky, jak tomu může být třeba v případě výroby bylinných olejů.

Čerstvý materiál musí být po celou dobu macerování kompletně ponořen do oleje či rostlinného tuku, jinak podlehne plísním. Pokud tedy nechcete nic riskovat, raději na výrobu přírodní kosmetiky a mýdel používejte pečlivě usušené bylinky, které by neměly být skladovány více jak dva až tři roky. Ne že by se dobře usušené rostliny nedaly do kosmetiky použít i po více než třech letech, ale dlouhodobým skladováním ztrácí vůni, barvu i léčivé vlastnosti. Proto platí, že čím čerstvější bylinky použijete, tím lépe uděláte.

Bylinné experimenty

S bylinkami můžete experimentovat dle své libosti, mějte ovšem na paměti, že i mezi léčivými rostlinami najdete mnoho alergenů. Pokud tedy víte, že jste na některé rostliny alergičtí, raději je zcela vynechte nebo vyměňte za jiné.

Stejně tak se doporučuje používat pouze ty bylinky, které jsou pěstovány přírodním způsobem bez použití chemických látek nebo sbírané v čisté přírodě. Pokud jste teprve začátečníky v používání bylin a nevíte přesně, jaké účinky má která rostlina, bude určitě dobré si prostudovat herbář.

Mezi nejpoužívanější bylinky na výrobu přírodní kosmetiky určitě patří měsíček lékařský, který se hodí i pro péči o dětskou pokožku, levandule lékařská, meduňka lékařská s hojivými účinky, okvětní plátky růží, heřmánek pravý, ale stejně tak i třezalka tečkovaná či kopřiva dvoudomá. Fantazii se meze nekladou.

U některých výrobků klademe zvláštní důraz na vůni a vzhledové vlastnosti bylin. V tomto případě zvláště dobře uplatníte hlavně dekorativní vonné květy v čele s levandulí a heřmánkem.

Je libo bylinný olejíček, nebo koupelovou sůl?

Jedním z nejdůležitějších základů přírodní kosmetiky jsou bylinné maceráty. Jejich použití je téměř univerzální, samozřejmě záleží na typu a kvalitě oleje či rostlinného tuku a macerovaných bylin.

Samotné maceráty lze používat například na masáže, lze je přikápnout do koupelí proti suché pokožce, tvoří základ některých rostlinných mýdel, ale stejně tak doplní tělové krémy i másla.

Jedním z nejoblíbenějších bylinných olejů je měsíčkový macerát v mandlovém oleji, který se hodí i pro péči o dětskou pokožku, kterou zvláčňuje a rychle hodí třeba opruzeniny.

Macerát vyrobíte úplně jednoduše. Budete potřebovat čistou skleněnou patentovou sklenici, sušené bylinky a vybraný olej. Do sklenice nasypte bylinky a zalijte olejem tak, aby byly celé ponořené. Směs pak promíchejte, aby se ke všem bylinkám dostal olej. Pak nechte v pokojové teplotě macerovat tři až čtyři týdny. Následně přeceďte přes plátýnko a přelijte do vhodné sklenice.

Podobně jednoduchá je i výroba koupelových solí. Na ni budete potřebovat vhodnou patentovou sklenici, himalájskou hrubozrnnou sůl (10 dílů), směs bylin, například kombinace levandulových a heřmánkových květů (4 díly) a zvolený stoprocentní esenciální olej, například levandule (5 kapek). Sůl smíchejte s bylinkami v misce a pak přikápněte esenciální olej. Do koupele postačí nasypat asi tři polévkové lžíce soli.

 Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 04.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.