Vypěstujte si svoje bylinky na další sezonu

Závratnou rychlostí se blíží období, kdy se opět budeme moci vrhnout do víru zahradních prací. Začátek nové sezony úzce souvisí s předpěstováním sadby zeleniny, ale také užitečných bylinek. Svépomocí si tak můžete vlastními silami vypěstovat celou řadu bylinek, což oceníte zvláště tehdy, když jich potřebujete větší množství.

Vypěstujte si svoje bylinky na další sezonu
Vypěstujte si svoje bylinky na další sezonu (Zdroj: Shutterstock)

Bylinky si často domů nosíme ze zahradnictví a tak zapomínáme, že si je můžeme během roku namnožit v dostatečném množství vlastními silami.

Asi nejčastějším a nejjednodušším způsobem množení je přímý výsev na záhon, ovšem ne všechny bylinky jsou schopny vzejít v nekontrolovaných podmínkách. Tímto způsobem lze vypěstovat například heřmánek pravý, brutnák lékařský či měsíček lékařský. Tyto druhy se pak na zahradě drží už většinou samy, protože jsou schopny samovýsevu. Jsou dokonce tak bujné, že mohou někde působit i jako plevel v dalších výsadbách, semena totiž roznesou hlodavci i ptáci po celé zahradě.

Některé rostliny je mnohdy ovšem lepší předpěstovat ve skleníku nebo pařníku, protože pro klíčení potřebují specifické podmínky, jako je například vyrovnanější teplota nebo třeba pravidelná zálivka. Tento případ se týká levandule lékařské, která je sice v optimálních podmínkách schopna samovolného výsevu, ale mnohem lépe se množí jarním výsevem ve skleníku.

Pokud se nebojíte větších experimentů, vyzkoušejte množení stonkovými, plně vyzrálými, řízky v létě. Tento způsob množení je osvědčený hlavně u druhů, které částečně dřevnatí. Skvělých výsledků dosáhnete u levandule lékařské, rozmarýnu lékařského nebo také yzopu lékařského. Řízky neodebírejte z měkkých vrcholků, ale z té části, která je již mírně zdřevnatělá a po uříznutí hned nezavadá.

Množení některých vybraných druhů bylinek

Pokud se do množení chcete pustit svépomocí, uvádíme přehled často pěstovaných bylinek s výpisem technik jejich množení. Všeobecně se množení bylinek nemusíte obávat, jedná se o poměrně snadno množitelné rostliny.

Některé druhy mají spíše tendenci se samovolně přesévat na zahradě, jindy kolikrát postačí pouze rozdělit trs rostliny. U některých rostlin je ovšem nutné přistoupit k výsevu ve skleníku či pařníku nebo dokonce pomocí stonkových či kořenových řízků.

 • Agastache foeniculum – agastache anýzová – jarní výsev, někdy sama přesévá, stonkové řízky
 • Alliaria petiolata – česnáček lékařský – výsev, rostliny se vysévají i samovolně
 • Allium schoenoprasum – pažitka pobřežní – dělení trsů, výsev rovnou na záhon, možnost předpěstování
 • Anethum graveolens – kopr vonný – přímý výsev na záhon v dubnu
 • Artemisia dracunculus – pelyněk estragon – letní stonkové řízky, výsev v pařníku nebo skleníku
 • Borago officinalis – brutnák lékařský – samovolně vysemeňuje, přímý výsev na záhon v dubnu
 • Helichrysum italicum – smil italský – letní řízky
 • Lavandula angustifolium – levandule lékařská – výsev do pařníku či skleníku na jaře, na vyhovujícím stanovišti samovolný výsev, stonkové řízky v létě
 • Levisticum officinale – libeček lékařský – výsev na jaře, dělení trsů
 • Melissa officinalis – meduňka lékařská – výsev na jaře, samovolný výsev, dělení trsů
 • Monarda didyma – zavinutka podvojná – výsev na jaře, dělení oddenků
 • Mentha x piperita – máta peprná – výsev, kořenové řízky, dělení oddenků
 • Ocimum basilicum – bazalka pravá – pouze jarní výsev, řízkování pouze u víceletých druhů bazalky
 • Origanum majorana – majoránka zahradní – jarní výsev
 • Origanum vulgare – dobromysl obecná – letní řízky, dělení rostliny v jarních měsících, výsev, samovýsev
 • Petroselium crispum – petrželka kudrna, petržel zahradní – samovýsev, výsev na jaře
 • Rosmarinus officinalis – rozmarýn lékařský – jarní výsev, řízkování
 • Satureja Montana – saturejka horská – jarní výsev, letní řízky
 • Salvia officinalis – šalvěj lékařská – letní řízky, jarní výsev
 • Stevia rebaudiana – stévie sladká – nejčastěji řízkování, možný i výsev
 • Thymus vulgaris – tymián obecný, mateřídkouška obecná – jarní výsev, možné i řízkování
 • Thymus serpyllum – mateřídouška úzkolistá – samovýsev, výsev na jaře
 • Calenudla officinalis – měsíček lékařský – přímý výsev na záhon na jaře, rostliny se snadno samy přesévají
 • Hyssopus officinalis – yzop lékařský – letní řízky, jarní výsev
 • Matricaria recutita – heřmánek pravý – výsev v pařníku či skleníku, možný i přímý výsev na záhon, snadno se vysemeňuje sám

 

Publikováno: 04.01.2023, Autor: | autor: Lucie Peukertová | zdroj: Ing. Lucie Peukertová - projektantka rodinných zahrad

ČTĚTE DÁLE

Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek
Kozlík lékařský není dobrý jen na spánek

Rostliny

Kozlík lékařský je bylina, která je známá svými uklidňujícími účinky. Byla používána již od starověku k léčbě různých zdravotních problémů.

Kohoutek věncový připomíná koukol
Kohoutek věncový připomíná koukol

Rostliny

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je okrasná rostlina, která svým vzhledem připomíná koukol (Agrostemma githago). Obě rostliny mají nápadné květy.

Víte, co je maklura oranžová?
Víte, co je maklura oranžová?

Rostliny

Maklura je fascinující rostlina, která je známá svými nápadnými oranžovými plody. Pochází z jihovýchodních oblastí Spojených států, je velmi oblíbená.

Jak přimět kaktusy, aby kvetly
Jak přimět kaktusy, aby kvetly

Rostliny

I když jsou kaktusy často považovány za drsné a nenáročné rostliny, jejich květy jsou opravdovým zázrakem přírody. Jak na to, aby kvetly?

Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu
Jak je to se slunečnicí podle řeckého mýtu

Rostliny

Slunečnice jsou nejen symbolem léta a optimismu, ale také mají své místo v řecké mytologii. Podle mýtu se slunečnice zrodila z nešťastné lásky.

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou
Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rostliny

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Plevele jako půdní indikátory – 2. část
Plevele jako půdní indikátory – 2. část

Rostliny

Některé plevele můžeme na svých zahradách úmyslně tolerovat. Nejčastěji jsou to jednoleté rostliny, které však nesmějí poskytovat útočiště vytrvalým plevelům. Některé druhy využijeme k sušení, jako například fenykl obecný, kopr vonný nebo brutnák lékařský. Z jiných druhů může být účinné zelené hnojení a další druhy s barevnými květy a zajímavou vůní poslouží jako skvělé lákadlo pro motýly, čmeláky a včely.

Opomíjená něžná mařinka
Opomíjená něžná mařinka

Rostliny

V naší přírodě roste spousta zajímavých bylin, které časem upadly v zapomnění. U mnoha z nich jsou ale věky ověřené léčivé účinky tak významné, že se k nim rádi opět vracíme. Mařinka vonná neboli svízel vonný je jednou z takových bylin. Můžeme ji nasbírat ve volné přírodě, nebo vysadit na zahradě a pak ji využívat, a to hned několika zajímavými způsoby.

Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu
Měsíček lékařský je nejen bylinkou pro dobrou náladu

Rostliny

Pokud hledáte bylinku, kterou si snadno vypěstujete na své zahradě, a bude také účinná na různé zdravotní obtíže, určitě nešlápnete vedle s měsíčkem lékařským. Jeho žluté a oranžové květy najdete nejen v bylinných čajích, je to také skvělý pomocník i v podobě přírodní kosmetiky a nesmí chybět ani ve zdravých pokrmech. Věděli jste, že je neméně populární v mnoha kultivarech ve floristice?

Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti
Kamyšník přímořský – mokřadní plevel, který často uniká pozornosti

Rostliny

Kamyšník je mokřadní plevel a vytrvalá rostlina, která úporně setrvává na stanovišti díky mohutnému kořenovému systému. Semena se šíří pomocí vody i zvířat.

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.