Jak správně chránit sluch na pracovišti?

Při nadměrném pravidelném hluku na pracovišti je třeba používat správné vybavení pro ochranu sluchu. Nařízení platí pro všechny zúčastněné, a to bez výjimek. Kdy je důležité svůj sluch chránit a jak správně vybrat bezpečnostní pomůcky?

Jak správně chránit sluch na pracovišti?
Jak správně chránit sluch na pracovišti? (Zdroj: Pixabay)

Kdy je třeba používat ochranné pomůcky?

Na každém pracovišti je potřeba zajistit pravidelnou kontrolu hluku. Revizi hluku lze provést řádně kalibrovaným a úředně schváleným zvukoměrem nebo hlukoměrem. Hraniční hodnota pravidelně působícího hluku, který poškozuje sluch, je 80 decibelů (dB). Pokud rušící zvuky překročí stanovenou hranici, je každý zaměstnavatel povinen zajistit ochranné pomůcky a nařídit jejich užívání.

Možnosti ochrany sluchu

Mezi základní pomůcky k ochraně sluchu se řadí ušní zátky (špunty) nebo mušlové chrániče sluchu (sluchátka). Špunty se rozumí pěnové nebo gumové uzávěry uší, které se zastrčí přímo do zvukovodu. Na výběr jsou jednorázové nebo ty na vícero použití. Některé jsou spojené přes hlavu čelenkou nebo mají šňůrky pro lepší vytahování z ucha. Mušlové náušníky mají výhodu v tom, že nezacpávají zvukovodu a lépe se sundávají při potřebné komunikaci se spolupracovníky. Modernější sluchátka mají zavedený mikrofon, který usnadňuje dorozumívání. Dbát by se mělo na správnou přiléhavost pomůcky pro zajištění řádné ochrany.

Jak vybrat odpovídající ochranu?

Všechny ochranné pomůcky by měly být řádně otestovány a každá z nich by měla být označena stupněm ohodnocení SNR (Signal to Noise Ratio – volně přeloženo jako poměr požadovaného signálu k úrovni šumu v pozadí). Potřebnou úroveň SNR určíte tak, že od hluku na pracovišti odečtete 79 dB (jeden bod pod hranicí hluku ničícího sluch). Pokud je například na pracovišti hluk o 99 decibelech, potřebujete pomůcku s hodnotou SNR 20 dB.

TIP: Jestliže chcete zajistit co možná nejvyšší bezpečnost na pracovišti, vyberte si kromě sluchátek i další pomůcky jako například pracovní oděvy.

 

Publikováno: 15.06.2022, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jak správně pečovat o psí uši

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

MVDr. Michaela Riedlová popovídá o správné péči o psí uši

Jak náročné je chovat fretku a co vše obnáší?

Fretky jsou velmi temperamentní zvířata, která se nalézají v mnoha domácnostech jako mazlíčci. Lze fretku chovat nebo vychovat?

Stáří psů

Stáří psů

Sýček a sova pálená

Sýček a sova pálená

Balanční cvičení

Balanční cvičení

Přípravek na výsev

Přípravek na výsev