Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr.

Ať už stavíte nový dům nebo jen plánujete rekonstrukci bytu, výběr ventilátoru je vždy zásadní. Tyto ventilátory totiž musí dobře splňovat svoji funkci, ale zároveň jsou i designovým doplňkem.

Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr.
Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr. (Zdroj: INKOMO VZDUCHOTECHNIKA s.r.o.)

Koupelna je v tomto ohledu o mnoho náročnější než ostatní pokoje. Nevětraný prostor v koupelně je náhlý na vlhkost a následnou tvorbu plísní. Proto buďte při výběru opravdu pečliví.

Jak vybrat správný průměr potrubí?

Velikost potrubí se odvíjí od velikosti odvětrávaného prostoru a následné trasy. Je tedy třeba si spočítat m³ odvětrávané místnosti. Výpočet se prování délka x šířka x výška. Následně je třeba výsledek vynásobit koeficientem pro danou místnost. V případě koupelny musíme výsledek vynásobit x 5. Tím zjistíme požadovaný průtok vzduchu. Pro koupelnu o velikosti např. 3 m x 3 m x 2,5 m (tzn. 22,5 m³ x 5 = 112,5 m³/ hod.) bude stačit použít potrubí s průměrem 100 mm. Velikost tohoto otvoru pro potrubí je důležité znát ještě před koupí samotného ventilátoru. Ventilátor se pak jednoduše nasune do potrubí a přišroubuje.

Ø100……………..cca 100 m³h

Ø125 (120)……cca 150-180 m³

Ø150…………..…cca 250-290 m³

Jak vybrat správný výkon ventilátoru?

Výkon ventilátoru se opět odvíjí od velikosti odvětrávané místnosti – v našem případě koupelny, a následné délky trasy až k výstupu do venkovních prostor. Jak si vypočítáme požadovaný průtok vzduchu už víme z předchozího kroku. Délka trasy hraje ale zásadní roli. Při trase do 3 metrů vybíráme mezi tzv. axiálními ventilátory. Axiální ventilátory jsou určeny právě pro krátkou vzduchotechnickou trasu s nízkou tlakovou ztrátou. Obsahují oběžné kolo, které tlačí vzduch z místnosti ven.

Pokud je trasa vedení vzduchu delší než 3 metry, musíme vybírat z ventilátorů radiálních. Tyto ventilátory jsou určeny pro delší vzduchotechnické trasy a pro trasy s větší vzduchovou ztrátou. Oběžné kolo se skládá z většího počtu lopatek, které zlepšují sání a výtlak vzduchu po ose.

Co můžeme poradit? Pokud je pro Vás volba axiálního ventilátoru zásadní (např. z designového hlediska), je třeba volit větší průměr potrubí a zároveň i ventilátoru. S průměrem roste výkon.

Kam vést odsávaný vzduch? 

Možností, kam vést odsávaný vzduch je několik. Může to být pouze přes obvodovou zeď rovnou na fasádu. Tato trasa bývá nejúčelnější a nejjednodušší. Další možností je odtah vzduchu na střechu. Tam je ale nutné dodržet několik základních pravidel (viz.níže). Pokud bydlíte v panelovém domě, nejčastěji se odsátý vzduch tlačí do centrálních šachet, kde je již centrální odtah. Proto Vám budou stačit pouze malé, axiální ventilátory na krátkou trasu.

Je nutné dávat do trasy klapku?

V každém případě je lepší, pokud klapku použijete. Zamezíte tak zpětnému chodu odsátého vzduchu. Pokud bydlíte v panelovém domě, zamezíte tím nepříjemnému zápachu, který by se k Vám mohl dostat z okolních bytů.

V naší nabídce naleznete ventilátory jak s automatickou klapkou, plastovou klapkou, tak i ventilátory bez klapky. Tam je nutné zakoupit zpětnou klapku zvlášť.

Již několikrát se nám osvědčila vzduchotěsná klapka KZK, která je vhodný zejména do panelových domů.

Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr.
Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr. (Zdroj: INKOMO VZDUCHOTECHNIKA s.r.o.)

Ventilátory s automatickou klapkou obsahují lamely, které se začnou po uvedení do chodu samy otevírat. Po vypnutí se opět samovolně uzavřou.

Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr.
Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr. (Zdroj: INKOMO VZDUCHOTECHNIKA s.r.o.)

Zpětná klapka se instaluje do vzduchotechnické trasy a otevře se pouze v případě, že je ventilátor zapnutý. Při vypnutém ventilátoru se zaklapne a odsátý vzduch už nepustí zpět do místnosti.

Naše rada: Při instalaci prosím dbejte na správný směr proudu vzduchu. Při špatné instalaci zpětné klapky nebude správně fungovat!

Mohu použít stejný ventilátor na stěnu i do stropu?

V případě, že ventilátor bude umístěn do stropu, je důležité dodržet dvě základní pravidla.

1) Instalovaný ventilátor by měl mít zabudovaná kuličková ložiska. Kuličková ložiska zvládají vyšší zatížení ventilátoru a zaručují jeho delší životnost.

2) Pokud ventilátor obsahuje zpětnou klapku, je nutné ji vyjmout a použít jinde v trase, kde je vhodné ji umístit vodorovně. Pokud takovouto možnost nemáte, ideální variantou do stropu je ventilátor s automatickou klapkou.

Co dělat, když se do trasy nevejde kruhové potrubí?

V případě, že jste limitováni místem a nelze vést kruhovou vzduchotechnickou trasu, není problém tuto trasu převést na čtyřhranné potrubí. Důležité je ale zachovat stále stejný průměr odtahu. Pokud by se přecházelo z většího průměru na menší, hrozí snížení výkonu ventilátoru a zároveň se zvýší hlučnost.

Příklad:

Pokud výstup ventilátoru je 100 mm, vedení kruhového potrubí musí být ø 100 mm a přechod na čtyřhranné potrubí opět takových rozměrů, kterými nebude zmenšen průtok vzduchu.

Co když se bude v potrubí srážet voda?

Pokud je vedení vzduchotechnické trasy vodorovně pouze přes zeď, stačí jen mírný sklon potrubí směrem k výfuku. Vyústění na fasádě můžete řešit našimi nerezovými mřížkami s okapničkou. Okapnička zamezí stékání kondenzátu po fasádě.

Pakliže vzduchotechnická trasa vede směrem vzhůru do podkroví, je třeba vytvořit odkap, kam případný kondenzát odteče. Zároveň doporučujeme použít izolované potrubí nebo jakoukoliv jinou izolaci, aby změny teplot nebyly tak velké a tím pádem nedocházelo k nadměrnému vzniku kondenzátu.

Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr.
Koupelnový ventilátor? Zde je několik rad, které by Vám měly usnadnit výběr. (Zdroj: INKOMO VZDUCHOTECHNIKA s.r.o.)

Přídavné funkce ventilátoru

V dnešní době již většina ventilátorů na trhu má i svoje přídavné funkce.

Nejčastěji využívanou přídavnou funkcí je tzv. časovač – časový doběh. Přímo na ventilátoru si nastavíte časový doběh cca od 0-20 minut. Jednoduše řečeno, časový doběh využijete tehdy, když po odchodu z místnosti (sprchy, WC) chcete, aby byl ventilátor ještě nějakou dobu v provozu. Po stanovené době se ventilátor sám vypne.

Další přídavnou funkcí je hygrostat neboli čidlo vlhkosti. Tuto funkci ocení zejména ti, kteří mají v místnosti vysoké procento vlhkosti, a tudíž i sklony k plísním apod. Na hygrostatu si nastavíte, při jakém procentu vlhkosti by se měl ventilátor samovolně uvést do provozu.

Ventilátorů je nepřeberné množství, avšak vybrat ten správný, je někdy oříšek.

Pokud si stále nevíte rady a rádi byste zkonzultovali svůj požadavek, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám s výběrem poradíme.

 

 

 

 

Publikováno: 30.05.2022, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Domácí solární panel

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Láďa Hruška navštíví Jana Štefana, který představí vlastní vychytávku na solární vytápění a také ukáže, jak si vylepšil kamna.

Údržba střešních oken

Michal Kadlec divákům předvede, co je potřeba udělat při údržbě starších střešních oken.

Multifunkční krbová kamna

Zručností se může pochlubit i kutil Jiří Věříš, který si sám sestrojil multifunkční krbová kamna.

Kamna na velká polena

Dnes se opět zastavíme za panem Janem Štefanem a jeho kamny na velká polena. Pojďte se s námi podívat, jak je pan Štefan vylepšil.

Systém proti vlhké a studené koupelně

Systém proti vlhké a studené koupelně

Domácí klimatizace

Dnes si ukážeme vychytanou domácí klimatizaci, kterou si můžete vyrobit sami doma.