Vše, co byste měli vědět o plazmových řezačkách

Jste příležitostný kutil, takže umíte ovládat nejrůznější přístroje, ale občas potřebujete radu od odborníka? Nebo si jen rádi rozšiřujete své obzory a každý den, kdy se dozvíte něco nového, je pro vás potěšením? To pak jistě oceníte následující řádky, ve kterých jsme si pro vás připravili základní informace o plazmových řezačkách.

Vše, co byste měli vědět o plazmových řezačkách
Vše, co byste měli vědět o plazmových řezačkách (Zdroj: shutterstock.com)

Na jakém principu fungují a k čemu se používají? Na tyto, ale i další dotazy, dostanete odpověď níže.

Co je to plazma?

Plazmová řezačka je určena k řezání elektricky vodivých materiálů. Abychom ale její princip zcela pochopili, je nutné vysvětlit si, co znamená pojem plazma. Ten nemá v tomto případě nic společného s krevní plazmou, nýbrž se jedná o proud horkého plynu. Ten je navíc ionizován elektrickým obloukem, a následně protlačován plazmovým hořákem v nesmírné rychlosti. Protože teplota plazmy je velmi vysoká (dosahuje hodnoty až 20 000 °C), při jejím kontaktu s řezaným materiálem vznikne elektrický obvod a plazma pronikne elektricky vodivým materiálem snadno jako nůž kuchyňským máslem.

Jak účinné jsou plazmové řezačky?

Jelikož teplota plazmy, jak jsme již zmínili, dosahuje opravdu závratných hodnot, je účinnost plazmových řezaček stoprocentní a poradí si z každým elektricky vodivým materiálem. Navíc je řezání s jejich pomocí opravdu rychlé. Pro vaši představu, za 60 sekund s plazmovou řezačkou rozdělíte až 10 metrů tenkého plechu.

Vše, co byste měli vědět o plazmových řezačkách
Vše, co byste měli vědět o plazmových řezačkách (Zdroj: shutterstock.com)

Laser versus plazma

Jak moc přesné řezy potřebujete? Tato otázka je klíčová ve chvíli, kdy se rozhodujete mezi laserovou a plazmovou řezačkou. Laser je přesnější a vhodný pro tenké materiály. Pro střední materiály je ale rozhodně vhodnější plazma. Výhodou plazmové řezačky je také to, že téměř nijak tepelně neovlivní materiál, s nímž pracujete.

Ochranný oblek, rukavice i helma jsou nutností

Protože práce s plazmou probíhá ve velmi vysokých teplotách, mohou při práci odlétat kousky žhavého materiálu, které vás mohou nepříjemně popálit. Nošení ochranného obleku, helmy a speciálních svářečských rukavic je proto při práci s plazmovou řezačkou nezbytné. Pro práci s plazmovou řezačkou jsou určeny speciální svářečské rukavice, helmy a kukly, které se vyrábí z obtížně hořlavých materiálů a chrání vaše tělo před zraněním a vystavením vysoké teplotě. Zároveň je důležité vyvarovat se práci s plazmovou řezačkou ve vlhkém prostředí.

Snadná přeprava i manipulace

Pojďme se zaměřit na to, zda je plazmová řezačka vhodná pro časté přesuny nebo je lepší, když má své jasně dané místo ve vaší dílně. Protože je plazmová řezačka tvořena několika díly, je praktické pořídit si na ni speciální přepravní box, a tak stěhovat všechny komponenty najednou. Navíc je řezačka i poměrně lehká, takže neriskujete, že si při jejím častém nošení strhnete záda.

Jak docílit přesnosti při řezání?

Dalším často kladeným dotazem je také to, jak se docílí přesnosti řezu? O přesný a elegantní řez se postará svařovací hořák, kterým práci vykonáváte. Právě jeho ergonomické vlastnosti určují, jak bude následný řez vypadat. Čím je hořák ergonomičtější a lépe nastavitelný, tím lepší výsledek můžete očekávat. S kvalitou a elegantností řezu souvisí i kabel řezačky, který vám v případě, že je alespoň několik metrů dlouhý, zajistí volnost pohybu. V neposlední řadě si nastavujete i řezací proud, a to na speciálním LCD displeji, kterým jsou řezačky vybaveny. Jeho ovládání je přizpůsobeno i tomu, že jej budete nastavovat ve svářečských rukavicích.

Plazmové řezačky jsou skvělým přístrojem k řezání středně tlustých elektricky vodivých materiálů. Zanechávají po sobě elegantní řezy a nijak výrazně nenarušují teplotu řezaného materiálu.

Publikováno: 10.02.2022, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vznikají umělecká díla z obyčejných lopatek a lopat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Umělecká díla z obyčejných lopatek a lopat

Jak řezat měděné trubky

Jak se pracuje s topenářskou trubkou?

Chov leguánů a jiných plazů

Chov leguánů a jiných plazů

Položte se do pokládky venkovní dlažby

Jak položit venkovní dlažbu poradí Pepa Libický

Tipy na nákup televizoru

Tipy na nákup televizoru

Jak řezat mrazuvzdornou dlažbu

Minutový manžel nám tentokrát poradí, jak nařezat mrazuvzdornou dlažbu.