Jak vyměnit látku na markýze svépomocí?

Poradíme vám, jak jednoduše obnovit látku na markýze, aby byla zase jako nová.

Jak vyměnit látku na markýze svépomocí?
Jak vyměnit látku na markýze svépomocí? (Zdroj: Pixabay.com/Goldea.cz)

Jaký materiál zvolit

Pokud chcete vyměnit markýzu, zastřešit terasu, altán, pergolu, přístřešek či zahradní houpačku, zvolte slunečníkovinu. Slunečníkovina je pevná, odolná a nepromokavá látka označovaná jako látka na slunečníky nebo látka na markýzy. Používá se zejména na výrobu slunečníků, markýz, altánů, pergol, stanů, jako stříška na zahradní houpačky, na zastínění zimních zahrad, skleníků či lodžií. Seženete ji v metráži v šířce 135, 145 a 150 cm. Je vyrobená ze 100 % polyesteru, který je z jedné strany opatřený voděodolným zátěrem, díky kterému je látka nepromokavá. Její gramáž je 165 g/m2 a dá se prát na šetrné praní na 30 °C.

Výměna látky na markýze

Pokud se jedná o běžnou markýzu se standardními rozměry látky, markýzu snadno zaměříte a vyberete si nový vzor látky. Atypická markýza s atypickým tvarem nebo nadstandardními rozměry se většinou musí demontovat a po sundání látky na markýzy se udělá přesná kopie rozměrů. Pokud se vám porouchá mechanika, musí ji technik vidět na místě. Většinou se ji podaří zprovoznit. Pokud ne, doporučí vám vhodný produkt na výměnu.

Jak probíhá výměna markýzové látky

Vlastní výměna látky začíná sundáním starého markýzového potahu. Pak je třeba důkladně omýt celou konstrukci markýzy, která je při delším používání markýzy dost znečištěná. Je třeba dbát na pečlivé vyčištění drážek pro zavedení nového markýzového potahu. Důležité je i promazání kloubů a ramen, i kontroladotáhnutí všech šroubů a spojů. Pak je na řadě instalace nového markýzového potahuseřízení sklonu markýzy. U markýzy s pohonem firma provede seřízení a nastavení koncových poloh pohonu.

Publikováno: 24.06.2021, Autor: | autor: Komerční prezentace

Mohlo by vás dále zajímat

Karavan

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karavan je ideální na nezávislé cestování. Prozradíme, jak si obstarat vodu, plyn, elektriku a jak si karavan nejlépe přizpůsobit.

Šicí technika patchwork

Šicí technika patchwork

Textilní technika Patchwork

Zdena Bočková divákům představí techniku patchwork a ukáže ukázky svých prací.

Jak na úpravu vody v domácnosti

Jak na ekologickou úpravu vody v domácnosti